5. dubna 2015 6:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Zámek Jezeří láká na novinky a chce se stát národní památkou

Zámek Jezeří | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zámek Jezeří | foto: ČTK

HORNÍ JIŘETÍN (MOSTECKO) Na rozšířený návštěvnický okruh, piáno autora Broučků Jana Karafiáta nebo nová strašidla láká v nové sezoně zámek Jezeří na Mostecku. Památka, která stojí na úpatí velkolomu ČSA nemá ale kvůli znovu otevřené diskusi o možném prolomení limitů těžby hnědého uhlí jistou budoucnost.

Správci zámku usilují o její zapsání na seznam národních kulturních památek. Znamenalo by to větší možnost získat peníze na jeho opravy, řekla kastelánka Hana Krejčová.

Nádvoří zámku Jezeří
Zámek Jezeří u Horního Jiřetína na Mostecku přichystal novinky, například...

Piáno dostal zámek darem, před lety ho Jan Karafiát koupil svému synovi. „Pro letošní rok jsme rozšířili okruh bez průvodce. Návštěvníci mají možnost nakouknout i do opravovaných částí, například do pracovny kněžny,“ řekla ČTK Krejčová. Na Jezeří zavítá každý rok kolem 20 tisíc platících návštěvníků, další navštíví například park. „Samozřejmě se nemůžeme srovnávat s památkovými giganty, jako je zámek Hluboká, ale návštěvnost je velmi slušná, i když zámek je pro návštěvníky složitě dostupný,“ doplnila Krejčová.

Správci mají hotový projekt na rekonstrukci bývalého zámeckého divadla. Místnost potřebuje kompletní rekonstrukci a restaurátorské práce. „Náklady na jeho opravy odhadujeme na víc než deset milionů korun, samozřejmě záleží ale i na rozsahu restaurátorských prací,“ doplnila Krejčová. Teď budou správci shánět peníze. „Je to unikátní prostor. V České republice je už jen jeden podobný v Colloredo-Mansfeldském paláci na Malé Straně,“ doplnila Krejčová.

Zámek chátral od 50. let

Jezeří by se bezprostředně dotklo pokračování těžby hnědého uhlí za limity, o kterém v posledních měsících znovu hovoří politici. Rozhodnout by o nich měli na začátku léta. Jezeří stojí v kopci jen pár set metrů nad lomem ČSA. „Těžba samozřejmě zámek poznamenala. Kdyby zámek nebyl v této oblasti, vypadal by úplně jinak. Ještě v 50. letech minulého století byl v pořádku, plně vybavený,“ řekla Krejčová. Zámek procházel postupnou obměnou od 90. let. V roce 1996 ho český stát získal darem od rodiny Lobkowiczů. Kdysi honosné rodinné sídlo bylo desítky let předtím zanedbávané, plánovala se dokonce jeho demolice.

Správci proto usilují o to, aby se Jezeří stalo národní kulturní památkou. „Už jsme na indikačním seznamu, vše záleží na vládě. Pokud by Jezeří bylo národní památkou, velmi by nám to pomohlo při získávání dotací na jeho opravy,“ uvedla Krejčová. Pokud by měl být zámek kompletně opraven, je podle odhadů potřeba zhruba půl miliardy korun.

Lidovky.cz, ČTK