18. listopadu 2011 16:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Zámek Loučeň jinak - jako sídlo Hitlerjugend

Loučeň | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Loučeň |

Zámek Loučeň nabízí až do neděle speciální prohlídky, které jsou v Česku tematicky ojedinělé. Návštěvníky provedou chronologicky mnohdy absurdními osudy zámku a jeho šlechtických obyvatel v celém 20. století.

Nabízí méně známá fakta o památce, za války tam třeba sídlila Hitlerjugend - nacistická mládežnická organizace.

Hodinová prohlídka postihuje celé 20. století a ukazuje, jak dlouhé prsty má politika, která změnila chod poměrně zapadlého venkovského šlechtického sídla. "...první poněkud nespravedlivý zábor půdy postihl velké vlastníky nikoli až za socialismu, ale již při pozemkových reformách za první republiky. V běžných prohlídkách vůbec nestihneme zmínit, že za války sídlila v části zámeckého areálu Hitlerjugend," vyjmenoval některé následky politických režimů manažer Loučně Jiří Senohrábek.

Prohlídka také zavede návštěvníky po emigrantských stopách loučeňské šlechty po roce 1945 nebo poodhalí tajemství obrazu, jehož malíř udával gestapu. Zajímavou tečkou za prohlídkou je zjištění, že do kůry staletého buku v zámeckém parku se při osvobození Loučně v květnu 1945 podepsal maršál Gračev, jeden z nejvlivnějších generálů sovětské armády.

Nejkrásnější výlety po České republice

Červená Lhota

Cestujte i po Česku. Lidovky.cz pro vás připravily speciální nabídku tipů na výlety. Najdete tu nejkrásnější výlety po Čechách, Moravě a Slezsku. Tipy průběžně aktualizujeme.


Více informací najdete ZDE


Na další víkend zámek chystá výrobu a instalaci největšího adventního věnce v Čechách, s nímž chce proniknout do České knihy rekordů. Bude mít průměr zhruba 15 metrů. Pokud se to podaří, bude to už druhý zápis zámku mezi národními rekordy. První získal za labyrinty postavené v parku.

Zámek byl postaven v letech 1704 až 1713 na místě středověké tvrze. Do současné podoby byl upraven ve druhé polovině 19. století, kdy byl v majetku rodu Taxisů. V této době také nechali majitelé zámku proměnit barokní zahradu francouzského stylu na anglický park. Po roce 1945 byl zámek vlastnictvím různých úřadů. V roce 2000 získala zámek v privatizaci akciová společnost Loučeň.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz