Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

V zámku procestujete Afriku minulého století. Uvidíte i mumie

Na výstavě Dobrodružná Afrika očima hraběte Jana Josefa Herbersteina uvidíte... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na výstavě Dobrodružná Afrika očima hraběte Jana Josefa Herbersteina uvidíte... | foto: ČTK

LIBOCHOVICE (LITOMĚŘICKO) Zámek v Libochovicích na Litoměřicku připravil výstavu unikátní sbírky cestovatelských artefaktů hraběte Jana Josefa Herbersteina, kterému zámek patřil. Mezi exponáty jsou i staroegyptské mumie, které si hrabě přivezl z cest po Africe, řekla správkyně depozitáře Michaela Prokopová. Výstava bude veřejnosti přístupná od soboty.

Hrabě Herberstein byl vášnivým cestovatelem, v 19. a na začátku 20. století navštívil mimo jiné Indii, Súdán a opakovaně Egypt. Výstava je věnována právě jeho africkým cestám. Zvířecí kůže, preparovaná zvířata, nebo doplňky na cesty byly desítky let uloženy v zámeckém depozitáři.

Unikátní jsou především mumie ze starého Egypta. "Původně jsme si mysleli, že jde o trofeje od domorodých kmenů, odborníci z Náprstkova muzea nám řekli, že jde o staroegyptské mumie. Jsou velmi zachovalé, jsou na nich patrné i části gázy i zbytky pryskyřice," řekla Prokopová.

Úlovek z afrických cest minulého století.

Úlovek z afrických cest minulého století.

Kromě mumií jsou k vidění i kanopy, řada fotografií z cest nebo lovecké potřeby, mimo jiné oštěp a části harpun. Kde přesně cenné předměty hrabě získal, ale historici neví. "Bohužel se nezachoval žádný cestovní deník, o některých věcech můžeme jen spekulovat," doplnila Prokopová.

"Většina předmětů nebyla nikdy vystavena na veřejnosti, hrabě je ukazoval jen...

Na dlouhé cesty si hrabě Herberstein vozil například jídelní soupravy, přenosnou sprchu i mobilní toaletu a na odpočinek houpací síť. "Neslevoval ze svých standardů ani v Africe," dodala Prokopová. Hrabě si z cest vozil i lovecké trofeje. K vidění jsou tak kůže z antilopy a krokodýla. "Většina předmětů nebyla nikdy vystavena na veřejnosti, hrabě je ukazoval jen svým přátelům," dodala Prokopová.

Zvířecí kůže, preparovaná zvířata nebo doplňky na cesty byly desítky let...

Zvířecí kůže, preparovaná zvířata nebo doplňky na cesty byly desítky let...

Zámek má v depozitáři ještě desítky předmětů z cest po Orientu. Plánuje vybudování stálé expozice. "Původně jsme chtěli vybudovat ve druhém patře velkou expozici, ale na to zřejmě minimálně pět let nebudou finanční prostředky. Možností je rozdělit současnou expozici na dvě části. Na baroko a 19. století, kam by spadaly právě i jeho cesty," řekl kastelán libochovického zámku Ladislav Pešek.

Výstava bude k vidění do 30. září. Pokud bude zájem návštěvníků velký, zámek ji prodlouží.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...