8. září 2015 8:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Zámek v Náměšti nad Oslavou o víkendu oživí netradiční prohlídky

Zámek v Náměšti nad Oslavou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zámek v Náměšti nad Oslavou | foto: ČTK

NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU (TŘEBÍČSKO) Průběh kostnického koncilu s odsouzením mistra Jana Husa i další historické události podané velmi nevážnou formou slibují víkendové netradiční prohlídky zámku v Náměšti nad Oslavou. Akce Oživený zámek se v Náměšti pořádá v rámci Dnů evropského dědictví letos už pošestnácté.

V pondělí to sdělil kastelán Marek Buš. Rekonstrukce historických událostí podaná s humornou nadsázkou by podle něj mohla jako každoročně přilákat tisícovku návštěvníků.

Stěžejním tématem letošního ročníku je 600. výročí upálení mistra Jana Husa. „Lidé například uvidí, jakým rozmařilým životem žila církev i světští hodnostáři v 15. století, jak žila chudina, jak církev prodávala odpustky i obrazy z výcvikového střediska husitů. Nic nebude tak, jak nám to předkládají učebnice dějepisu,“ řekl kastelán.

Rekonstrukce historických událostí, hledání souvislostí, ale i nabídku jejich alternativních řešení ztvární členové náměšťského recesistického spolku JéTé Pádlo, kteří za přispění dalších ochotníků a nadšenců ve městě pořádají například plavby netradičních plavidel.

Hrané prohlídky s názvem Mistr Jan Hus v odkazech doby trvající 75 minut se uskuteční v sobotu a v neděli od 09:00 do 17:00. Potřebné informace najdou zájemci na webu. Netradiční prohlídky jsou součástí Dnů evropského dědictví, při nichž se od 5. září v Česku otevřely stovky památek.

Dny evropského dědictví zahrnují o nadcházejícím víkendu v Kraji Vysočina také několik dalších akcí. V Třebíči na Karlově náměstí se pod jednotícím názvem Bramborobraní v sobotu uskuteční 17. ročník přehlídky folklorních souborů spojený s trhem lidových řemesel a ochutnávkou bramborových specialit.

V Pelhřimově si lidé v sobotu mohou poslechnout fanfáry z věže kostela sv. Bartoloměje. Do kostela sv. Víta v Jemnici na Třebíčsku mohou zájemci v neděli zajít na koncert vážné hudby s názvem Doteky strun a kouzla měchu.

ČTK

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.