Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
8. září 2015 8:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Zámek v Náměšti nad Oslavou o víkendu oživí netradiční prohlídky

Zámek v Náměšti nad Oslavou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zámek v Náměšti nad Oslavou | foto: ČTK

NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU (TŘEBÍČSKO) Průběh kostnického koncilu s odsouzením mistra Jana Husa i další historické události podané velmi nevážnou formou slibují víkendové netradiční prohlídky zámku v Náměšti nad Oslavou. Akce Oživený zámek se v Náměšti pořádá v rámci Dnů evropského dědictví letos už pošestnácté.

V pondělí to sdělil kastelán Marek Buš. Rekonstrukce historických událostí podaná s humornou nadsázkou by podle něj mohla jako každoročně přilákat tisícovku návštěvníků.

Stěžejním tématem letošního ročníku je 600. výročí upálení mistra Jana Husa. „Lidé například uvidí, jakým rozmařilým životem žila církev i světští hodnostáři v 15. století, jak žila chudina, jak církev prodávala odpustky i obrazy z výcvikového střediska husitů. Nic nebude tak, jak nám to předkládají učebnice dějepisu,“ řekl kastelán.

Rekonstrukce historických událostí, hledání souvislostí, ale i nabídku jejich alternativních řešení ztvární členové náměšťského recesistického spolku JéTé Pádlo, kteří za přispění dalších ochotníků a nadšenců ve městě pořádají například plavby netradičních plavidel.

Hrané prohlídky s názvem Mistr Jan Hus v odkazech doby trvající 75 minut se uskuteční v sobotu a v neděli od 09:00 do 17:00. Potřebné informace najdou zájemci na webu. Netradiční prohlídky jsou součástí Dnů evropského dědictví, při nichž se od 5. září v Česku otevřely stovky památek.

Dny evropského dědictví zahrnují o nadcházejícím víkendu v Kraji Vysočina také několik dalších akcí. V Třebíči na Karlově náměstí se pod jednotícím názvem Bramborobraní v sobotu uskuteční 17. ročník přehlídky folklorních souborů spojený s trhem lidových řemesel a ochutnávkou bramborových specialit.

V Pelhřimově si lidé v sobotu mohou poslechnout fanfáry z věže kostela sv. Bartoloměje. Do kostela sv. Víta v Jemnici na Třebíčsku mohou zájemci v neděli zajít na koncert vážné hudby s názvem Doteky strun a kouzla měchu.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!