Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Zamrzlé Lipno láká na nejdelší bruslařskou trať

Bruslařská dráha každý rok přiláká tisíce bruslařů. Provoz zahájí o víkendu, až bude led dostatečně silný. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bruslařská dráha každý rok přiláká tisíce bruslařů. Provoz zahájí o víkendu, až bude led dostatečně silný. | foto: ČTK

Zamrzlá lipenská přehrada funguje jako magnet na bruslaře. Najdou tu totiž nejdelší bruslařskou dráhu v České republice. Okruh mezi Lipnem nad Vltavou a Frymburkem měří přes deset kilometrů. Provozovatelé v těchto dnech tratě připravují, lidem ale stále ještě nedoporučují, aby na dráze bruslili. Led musí mít totiž tloušťku alespoň 18 centimetrů.

Led zatím není dostatečně silný: "Při měření měl led 14 centimetrů," řekl v pondělí starosta obce Lipno nad Vltavou Zdeněk Zídek. Oficiálně zahájí provoz prý až ve chvíli, kdy led dosáhne tloušťky 18 centimetrů. "To je míra, na níž pouští lidi na ledové dráhy v Nizozemsku. My jsme to od nich převzali a držíme se toho," řekl Zídek.

Jízda na zamrzlé lipenské přehradě. Provozovatelé zatím lidem nedoporučují, aby na dráze bruslili. Dráha se otevře až o víkendu.

Jízda na zamrzlé lipenské přehradě. Provozovatelé zatím lidem nedoporučují, aby na dráze bruslili. Dráha se otevře až o víkendu.

Vzhledem k tomu, že meteorologové očekávají silné mrazy, led by měl v nejbližší době dosáhnout potřebné síly, uvedl Zídek. "Můžeme lidi pozvat na víkend, kdy už by měla být dráha v provozu v celé délce," řekl.

Dráhu spojuje Lipno nad Vltavou s Frymburkem a Přední Výtoní. Pokud je v provozu po celé délce, měří přes deset kilometrů.

Na své si na Lipně přijdou i běžkaři.

Na své si na Lipně přijdou i běžkaři.

Bruslařskou trať provozuje a udržuje obec Lipno nad Vltavou. Pomocí různých strojů se snaží upravit trať tak, aby na ní nezůstal sníh a led byl co možná nejhladší. Obec kvůli tomu loni koupila speciální šestikolku, která se na Aljašce používá pro jízdu po nezpevněných plochách. Váží 360 kilogramů, což je podstatně méně než jiné podobné stroje. Šestikolka má speciální plováky, aby se v případě propadnutí ledu nepotopila.

Speciální šestikolky upravují led na Lipenské přehradě. V nejbližších dnech tam zahájí provoz nejdelší bruslařská dráha v České republice.

Speciální šestikolky upravují led na Lipenské přehradě. V nejbližších dnech tam zahájí provoz nejdelší bruslařská dráha v České republice.

Bruslení na přehradě se stává stále populárnější atrakcí. Obec dráhu udržuje pátým rokem. Zatím se však nestalo, aby zahajovala provoz až na přelomu ledna a února. "Většinou se vždycky dalo bruslit už v období kolem vánočních svátků," řekl Zídek.

Vstup na dráhu je zdarma. Za dobrého počasí krouží po přehradě najednou tisícovky lidí. Zídek odhaduje, že v roce 2010, kdy byly ideální podmínky pro provoz, dráhu za zimu navštívilo na 60.000 bruslařů.

,

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (16. dubna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

ekonom Tomáš Havránek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!