1. dubna 2011 13:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Záplavy místo slunečného ráje. Turisté uvízli v Thajsku

Záplavy v Thajsku: zahraniční turisté jsou evakuování ze zatopených oblastí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záplavy v Thajsku: zahraniční turisté jsou evakuování ze zatopených oblastí. | foto: Reuters

BANGKOK V Thajsku se počasí zbláznilo. Tam, kde v tuto roční dobu vždycky praží slunce a turisty i místní lákají palmové pláže, lije v těchto dnech jako z konve. Záplavy zablokovaly na jihu země tisíce lidí, do jejich záchrany byla dnes nasazena i letadlová loď.

Jako dvě zmoklá kuřata seděly dvě britské studentky v místním taxíku na turisticky oblíbeném ostrově Samui. Jsou promoklé až na kůži, do poslední nitky mají promáčeny i batohy.

Turisté snili o slunci
"Celou cestu letadlem jsme snily o slunci, za tři dny jsme tu však zažily jen déšť," postěžovaly si dívky o víkendu, to však ještě netušily, že nejhorší teprve přijde. Několikadenní lijáky přerušily na jihu Thajska dodávky proudu a dočasně i leteckou a námořní dopravu. Řada silnic je kvůli záplavám neprůjezdná.

Záplavy v Thajsku: lidé kráčejí jednou ze zatopených ulic.

Turisté tak místo slunění na pláži a procházek mezi kokosovými palmami sedí kvůli bouřím a lijákům v hotelových pokojích, kde navíc často nefunguje elektřina. Ke vzdálenému thajskému ostrovu Tao byla vypravena letadlová loď, která dnes odvezla několik stovek obyvatel i turistů na základnu ležící asi 120 kilometrů jižně od Bangkoku.

Cesta nebyla příliš pohodlná, ale byla to jistě lepší varianta než prožít například chaos na letišti na ostrově Samui. Od pondělního večera tam nocovaly tisíce turistů v naději, že právě oni se jako první dostanou z ostrova.

"Bylo to peklo. Mnohým povolily nervy a lidé z bezpečnostní služby přes megafon vyvolávali pokyny," vypověděl Australan Ben Garden.

Záplavy v Thajsku: lidé se brodí terénem, který poničily prudké deště.

V letištní hale nebylo skoro k hnutí, všichni se tlačili u pokladen.

Teprve ve středu odpoledne, po 48hodinové přestávce, se uskutečnily první lety. Společnost Bangkok Airways v 19 strojích za odpoledne transportovala z ostrova asi 2000 osob.

"Přicestoval jsem sem před pěti lety, ale takové deště jsem tu ještě nezažil," sdělil osmdesátiletý Gerhard Matzke, když se na ostrově Samui brodil hlubokými loužemi. "Globální oteplování, změna klimatu," konstatovala lakonicky žena v hotelové recepci a pokrčila rameny. "Je mi skoro 50 let a žiji zde od narození, ale něco takové jsem tu za celou tu dobu neprožila," svěřila se zase šéfka hotelu.

"Současné špatné počasí je důsledkem toho, že se srazily studená fronta z Číny s teplými větry z Pacifiku ovlivněnými klimatickým jevem La Niňa", zní podle DPA vysvětlení thajských klimatologů. Tento stav však podle odborníků normální není. Fenomén La Niňa se běžně neobjevuje na konci března. Podle expertů podobná situace nastala naposledy minimálně před 30 lety.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!