6. května 2009 10:52 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Zapomeňte na hotel, pronajměte si gauč

Hotel? K čemu? Pronajměte si něcí byt. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hotel? K čemu? Pronajměte si něcí byt. | foto: Jaroslav Hejzlar

Hotel? K čemu?! Vyberte si: apartmán na Floridě u moře za dvě stovky na noc, byt v Paříži za šest stovek, chata na stromě s vlastní sprchou, hausbót v centru města... Přes web si lze pronajmout cokoli.

Když probíhal v srpnu minulého roku v Denveru sjezd Demokratické strany, který nominoval Baracka Obamu do prezidentských voleb, zabývala se americká média praktickým problémem. Kde budou všichni ti novináři, volební delegáti a aktivisté bydlet?

„Organizátoři čekají 50 tisíc návštěvníků, v Denveru je však jen 42 tisíc lůžek v hotelových pokojích a jen z 8 tisíc z nich se dá pěšky dojít na místo,“ hodnotil situaci list The New York Times. Řešení? Internetové projekty, kde můžou lidé pronajmout pokoj ve svém domě, celý byt – nebo třeba jen zahradní chatu komukoliv, kdo bude mít zájem.

Kde na internetu objednat ubytování

Ubytovani.cz
Rezervační systém pobytů v rekreačních objektech v České republice, na Slovensku a v Chorvatsku. Českých hotelů, penzionů, chat a chalup, apartmánů, kempů a hostelů je v databázi asi 3 tisíce. Na Slovensku můžete využít asi 500 nabídek, v Chorvatsku 900. Provozovatelem je Seznam.cz.

Ubytovani.invia.cz
Server největší internetové cestovní agentury v ČR. Systém nabízí velmi podrobné vyhledávání, možné je zadat typ ubytování i požadované rozpětí cen.

Booking.com
Velká evropská agentura, nabízí výběr ze všech typů hotelových zařízení, v systému je asi 60 000 hotelů v 71 zemích. Stránka je kompletně přeložená do češtiny a dalších dvaceti jazyků.

Airbnb.com
Projekt AirBed & Breakfast v současné době nabízí ubytování v zhruba 900 městech v 73 zemích po celém světě. Bydlet můžete sami nebo je možné se k někomu nastěhovat. K dispozici jsou všechny myslitelné druhy ubytování.

Istopover.com
Projekt se stejným konceptem jako AirBed & Breakfast, výběr je o něco menší. Nabídky jsou seřazeny nejen v seznamu, ale také přímo na mapě, tekže je možné pohodlně vybírat podle umístění.


Takových projektů je hned několik a nabízejí výjimečně komfortní variantu v porovnání s klasickým ubytováním v hotelích přes cestovní kanceláře. Známá je třeba stránka airbnb.com projektu AirBed & Breakfast.

„Je to dobrý gauč – je dost velký a pohodlný. Už na něm spala spousta lidí a nikdo si nestěžoval,“ hodnotí svoji nabídku Shane Bergman a Nathan McIntyre, spolubydlící z Denverského bytu. Svůj gauč nabízí v systému AirBed & Breakfast úplně zadarmo. Neuvaří vám sice snídani, ale nemají nic proti tomu, když si dojdete do ledničky a postaráte se o sebe sami.

Velmi levně se dají sehnat nejen jednotlivé postele a gauče, ale také samostatné pokoje – často ve větším bytě nebo v rodinném domě. Při hledání alternativního bydlení po internetu však narazíte i na luxusní, úplně prázdnou vilu na pobřeží Středozemního moře. „Budu s celou rodinou na delší dovolené v zahraničí, tak ať si tady užije někdo jiný,“ říká její majitel. Cena za takové ubytování je ovšem astronomická.

Pro vyhledání ubytování jednoduše v systému zadáte místo a datum plánovaného pobytu. Ze seznamu nabídek můžete vybírat podle fotek, cen, typu ubytování i recenzí ostatních uživatelů. AirBed & Breakfast v současné době nabízí 896 měst v 73 zemích po celém světě. Platí se předem kreditní kartou nebo přes platební systém PayPal. Peníze jdou nejprve do systému a teprve po skončení ubytování je dostane hostitel. V případě problému je tedy možné požádat o vrácení platby.

Podobné systémy jsou samozřejmě výhodné, nejen když chcete cestovat, ale také když chcete pronajmout pokoj ve svém bytě a vydělat. Veškeré poplatky za pronájem se odrazí v ceně pro hosta, hostitel zaplatí navíc asi 3 procenta ze stanovené částky.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...