2. září 2011 17:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Září na vodě? Řeky jsou stále dobře sjízdné

Vodáci sjíždějí Sázavu (Jez v Jílovém) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vodáci sjíždějí Sázavu (Jez v Jílovém) | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

I na začátku září je většina řek dobře sjízdná. Někde se sice objeví mělké úseky, ale vodáci stále najdou toky, kam mohou o víkendu vyrazit.

"První školní víkend bude slunečný a mnoho vodáků jej ještě může strávit na řece. Se začátkem školních povinností často odkládají pádlo, ale je to škoda. Přestože začalo září, je stále léto," povzbuzoval vodáky Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.

Například na horním toku Vltavy je již sucho, ovšem pod Vyšším Brodem nabídne řeka vody dostatek. Na Ohři se musí v peřejnatějších místech počítat s kličkováním mezi kameny a také na ostatních velkých tocích je vody méně, ale stále nad minimem.

Vodáci - ilustrační foto.

Dost vody má Berounka, kde v Berouně protéká necelých třicet kubíků. Stejně tak na Sázavě pod Krhanicemi a v úseku mezi Ledčí a Týncem bude sucho jen krátce pod některými jezy. Lužnice je mezi Suchdolem a Táborem sjízdná bez problémů, na Bechyni se však mohou vyskytnout mělčí místa.

Jizera i střední Labe jsou splavné, ačkoli i tam je nyní vody méně. Vodáci mohou o víkendu vyrazit také na krátké úseky na Ploučnici, Radbuze či Orlicích. "Celý víkend pak lze strávit na Úhlavě, kde bude od soboty až do nedělního poledne vypouštěna voda z přehrady Nýrsko. V sobotu pro závody Českého poháru vodáků, ale odpoledne je možné vyplout i volně a jet celou neděli třeba až pod Švihov, pokud to stihnete," navrhl Jančar.

Nejkrásnější výlety po České republice

Cestujte po Česku. Lidovky.cz pro vás připravily speciální nabídku tipů na výlety. Najdete tu nejkrásnější výlety po Čechách, Moravě a Slezsku. Tipy průběžně aktualizujeme.

Více informací najdete ZDE

Naopak vypouštění vody z přehrady Mohelno na Jihlavě je zatím pro nedostatek vody zrušeno. Na moravských tocích lze plout po Moravě od soutoku s Desnou, splavný je i dolní tok Bečvy a Dyje pod Znojmem. Na severu lze splout jen dolní toky Opavy či Odry, vody je tam v současnosti méně.

ČTK, Lidovky.cz

POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy
POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy

Odborníci se shodují na tom, že časté vysedávání dětí u internetu a používání mobilních telefonů může vést k závislosti. Nadužívání digitálních technologií má negativní dopad na jejich zdraví i psychiku. Jaké jsou varovné příznaky a jak situaci řešit?

Najdete na Lidovky.cz