Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Závan socialismu vyprchal. Čeští turisté se vrací do Bulharska za ‚zlatými písky‘ a moderními službami

Cestování

  8:25
PRAHA - Písčité pláže, kvalitní služby a pro cizince velmi příznivé ceny. Bulharsko se už před lety stalo pro Čechy lákavou destinací a zájem nadále roste.

Zlaté písky, Bulharsko foto: @cestujzadara

ČÍNSKÝ ŠOK: Teplota v Pekingu neklesá pod 30 stupňů. Je čas vyrazit do přístavu Tianjin

Není za tím prý ani tak nostalgie z časů socialistických dovolených, ale moderní a lákavé služby, příroda, písčité pláže a příznivé ceny, které lákají do Bulharska už několik let české cestovatele a dovolenkáře. Zájem, alespoň podle údajů cestovních kanceláří, neklesá. Bulharsko má stále co nabídnout.

Přímořská letoviska Zlaté písky, Slunečné pobřeží nebo rybářské městečko Primorsko jsou jedny z nejznámějších bulharských míst, kam vyrážejí tisíce turistů. Na druhé straně ale balkánská země nabízí možnosti i aktivnějším lidem, kteří nechtějí trávit dovolenou jen opékáním na slunci a se zmrzlinou na vyhřátých plážích.

Po roce 1989 Češi objevili především západní dovolenkové cíle, Bulharsko se stalo téměř opovrhovaným místem, ale zlatá éra se začala před lety vracet a v poslední době zájem narůstá k loňským 167 tisícům cest českých turistů. To řadí Bulharsko na osmou příčku Čechy nejnavštěvovanějších zemí. Svoji roli hraje i skutečnost, že letecká doprava a vůbec ceny zájezdů patří k těm levnějším. I když za poslední rok mírně podražily.

Promenáda 2.

Aktuálně lze pořídit last minute osmidenní all inclusive pobyt například v primorském pětihvězdičkovém hotelu Del Sol za cenu od 10 až 16 tisíc korun (s odletem z Prahy), zmíněné Zlaté písky (třeba pětihvězdičkový hotel Luna) na 11 dnů s odletem v nejbližších dnech za 19 tisíc.

To je méně než 23 tisíc, což je cena, kterou prý – alespoň podle průzkumu agentury Nielsen Admosphere – utratí Češi v průměru za letošní letní dovolenou. Tedy alespoň ti, kteří na to mají.

Nejčastěji na týden

„Poptávka po zájezdech do Bulharska roste už několik let po sobě. Nejvíce prodávané jsou týdenní zájezdy, následují pobyty na 10-11 nocí, naopak zájezdy na čtrnáct dnů jsou dnes již prodávány významně méně. Stále větší zájem je o luxusnější typy zájezdů s ubytováním ve 4 a 5 hvězdičkových hotelech,“ popisuje situaci Martina Košlíková z Asociace cestovních kanceláří ČR.

Největší výhodou Bulharska je podle ní kromě nádherných písčitých pláží a velmi kvalitních služeb především poměr cena výkon, kde Bulharsko vychází stále velmi dobře - nejen cenami zájezdů, ale i cenami na místě.

Čechy tam třeba večeře v restauraci pro jednoho vyjde v přepočtu na 190 korun, což je srovnatelné s tuzemskou útratou, pivo i další nápoje vyjdou levněji než u nás, podobě i taxík s nástupní sazbou kolem 13 korun a ujetým kilometrem za deset korun. Samozřejmě ale platí – jak kde.

Bulharské pláže.

Je vhodné počítat, že jedno bulharské leva je zhruba 13 korun, ale cestovatelé spíš doporučují brát si s sebou eura, kterými lze leckde platit anebo snadno vyměnit.

Zmrzlina na pláži přijde na jedno leva, levnější než v Česku je i káva nebo pití v blízkých restauracích. Právě podobné drobné výdaje, které si našinec jen těžko odepře, nemálo zvyšují celkové náklady na dovolenou. Lákadlem je i blízký jazyk a skutečnost, že leckde není problém se domluvit česky. V komunikaci s místními je ovšem dobré myslet na pověstně odlišné kývání na souhlas.

Na Balkáně plyne čas pomalu, říká cestovatelka a průvodkyně

Oblíbených a českými turisty hojně navštěvovaných letovisek je dnes už výrazně víc, než jen Slunečné pobřeží či Zlaté písky. Pro české turisty je zřejmě nejznámější a nejnavštěvovanější Primorsko, které patří k těm živějším letoviskům a kde se lze domluvit i česky.

Někdo nechce jen ležet u moře

Pro klidnější povahy jsou tu velmi oblíbený Svatý Konstantin či Carevo. A romantici, kteří si chtějí pobyt u moře zpestřit procházkami v malebných uličkách historického městečka, vyráží do Sozopolu či Nesebaru.

Uličky Nesebaru.

Pro zdatnější pěší turisty pak může být lákavý výlet do vnitrozemí do pohoří Rila, které je údajně nejvyšší na celém Balkáně a má povětšinou alpský charakter s ostrými hřebeny, skalními srázy, náhorními plošinami a kotlinami s ledovcovými jezírky.

Přestože Bulharsko toho nabízí víc, než jen krásné moře a moderní hotely u nekonečně dlouhých a širokých pláží, čeští turisté preferují především letní pobyty právě u moře. A do vnitrozemí tak vyráží většinou jen na krátké výlety v rámci své letní dovolené.

Autem jen pro dobrodruhy

Zákazníci cestovek také oceňují krátkou dobu letu, za necelé dvě hodiny je turista z Česka u moře. A jet do Bulharska autem je spíše pro dobrodruhy, protože z Prahy do Burgasu je to 1700 kilometrů. To je delší cesta než třeba do chorvatské Dalmácie. Největším úskalím dopravy po silnici je riziko dopravních kolapsů a dlouhého čekání na hranicích. Situace je vždy horší v pátek a v sobotu.

Rizikový je začátek prázdnin v jednotlivých spolkových zemích Německa. Kdo chce do Bulharska autem, měl by se za každou cenu vyhnout cestě poslední víkend v červenci, kdy do svých aut nasednou hlavně Turci z Bavorska a vyrazí na léto domů za příbuznými.

Když jsme u té jízdy autem, tak základní parametry pravidel, jako je maximální povolená rychlost, jsou podobné jako u nás. Mluvčí Ústředního automotoklubu (ÚAMK) Igor Sirota však upozorňuje na některá specifika. Například povinná výbava zahrnuje reflexní vesty pro všechny členy posádky. Což je ostatně také to nejvhodnější řešení - vždy mít uvnitř vozidla tolik vest, kolik je cestujících.

Bulharská silnice.

„V několika zemích Evropy je povinný také hasicí přístroj. Tak je tomu i v Bulharsku. Je sice možné, že po cizincích to policie striktně nemusí nevyžadovat, nicméně předpisy o této povinnosti hovoří jednoznačně. V této zemi je povolená tolerance 0,5 promile alkoholu v krvi, zároveň ale je tento fakt přitěžující okolností v případě havárie,“ varuje mluvčí ÚAMK.

Jízda autem po Bulharsku má ale i jednu velkou výhodu. Ceny pohonných hmot jsou tam nejnižší z celé Evropské unie. Za litr benzinu nebo nafty v průměru řidič zaplatí v rozmezí 28 a 29 korun.

Ovšem pro ty, kteří se chtějí vyhnout rizikům na cestě autem, je ale letecké spojení ideální. „Zájem o letecké pobytové zájezdy do Bulharska je již několik let stabilní. Bulharsko si našlo svou klientelu, kterou láká teplé moře a výtečná balkánská kuchyně,“ připomíná další z turistických lákadel Eva Němečková z cestovky Firo-tour.

Kebabčata jsou základ

Právě bulharská gastronomie zajímavým způsobem slučuje evropskou a orientální tradici. Je v ní citelný také vliv okolních zemí a určují ji přírodní podmínky. Proto jsou tu k mání jak lehká jídla, jejichž základem je zelenina a vynikající místní sýr, tak i tradiční „těžká“ hlavní jídla.

V Bulharsku si pochutnáte na různých typech opékaných mas.

Pro Čechy nejznámější a asi i nejoblíbenější bulharskou specialitou jsou krom tradičního šopského salátu také dobroty z mletého masa. „Kdo neochutnal kebabčata, jako by nebyl v Bulharsku,“ tvrdí marketingový ředitel cestovní kanceláře Alexandria Petr Šatný. On sám si prý tuhle lahůdku zamiloval. „Ačkoli Češi obvykle přistupují k mletému masu s nedůvěrou, ta zde není na místě. Mleté maso je základem mnoha bulharských pokrmů, používá se jen maso velmi kvalitní, jemně mleté a dobře vypracované,“ dodává Šatný

Autor: