23. června 2019 8:25 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Závan socialismu vyprchal. Čeští turisté se vrací do Bulharska za ‚zlatými písky‘ a moderními službami

Zlaté písky, Bulharsko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zlaté písky, Bulharsko | foto: @cestujzadara

PRAHA Písčité pláže, kvalitní služby a pro cizince velmi příznivé ceny. Bulharsko se už před lety stalo pro Čechy lákavou destinací a zájem nadále roste.

Není za tím prý ani tak nostalgie z časů socialistických dovolených, ale moderní a lákavé služby, příroda, písčité pláže a příznivé ceny, které lákají do Bulharska už několik let české cestovatele a dovolenkáře. Zájem, alespoň podle údajů cestovních kanceláří, neklesá. Bulharsko má stále co nabídnout.

Přímořská letoviska Zlaté písky, Slunečné pobřeží nebo rybářské městečko Primorsko jsou jedny z nejznámějších bulharských míst, kam vyrážejí tisíce turistů. Na druhé straně ale balkánská země nabízí možnosti i aktivnějším lidem, kteří nechtějí trávit dovolenou jen opékáním na slunci a se zmrzlinou na vyhřátých plážích.

Po roce 1989 Češi objevili především západní dovolenkové cíle, Bulharsko se stalo téměř opovrhovaným místem, ale zlatá éra se začala před lety vracet a v poslední době zájem narůstá k loňským 167 tisícům cest českých turistů. To řadí Bulharsko na osmou příčku Čechy nejnavštěvovanějších zemí. Svoji roli hraje i skutečnost, že letecká doprava a vůbec ceny zájezdů patří k těm levnějším. I když za poslední rok mírně podražily.

Promenáda 2.

Aktuálně lze pořídit last minute osmidenní all inclusive pobyt například v primorském pětihvězdičkovém hotelu Del Sol za cenu od 10 až 16 tisíc korun (s odletem z Prahy), zmíněné Zlaté písky (třeba pětihvězdičkový hotel Luna) na 11 dnů s odletem v nejbližších dnech za 19 tisíc.

To je méně než 23 tisíc, což je cena, kterou prý – alespoň podle průzkumu agentury Nielsen Admosphere – utratí Češi v průměru za letošní letní dovolenou. Tedy alespoň ti, kteří na to mají.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.