2. března 2011 12:11 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Zažijte pravý masopust. V Kravařích vás čeká bohatý program

Masopust na Vísecké rychtě v Kravařích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Masopust na Vísecké rychtě v Kravařích |

KRAVAŘE Masopustní období se chvatem blíží ke konci. Jeho oslavy by měly skončit příští týden Popeleční středou. Tento víkend tak máte poslední příležitost vypravit se na nějakou masopustní veselici. Jednu z nich bude hostit i Vísecká rychta v Kravařích u České Lípy, která pro návštěvníky připravuje bohatý program.

Letošní masopustní oslavy na Visecké rychtě vypuknou tuto sobotu od desíti hodin dopoledne. Jitka Brožová, etnografka Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě, která je zároveň vedoucí Vísecké rychty, dbá na to, aby se masopustní oslavy na rychtě odehrávaly pokud možno v tradičním duchu. Sice zde nemůže proběhnout z hygienických důvodů venkovská zabíjačka se vším všudy, ale o produkty mistrů řezníků návštěvníci určitě nepřijdou.

Masopust na Vísecké rychtě v Kravařích

K masopustu patří samozřejmě i průvod masek vesnicí, který se z rychty vypraví pod velením dětí z kravařské základní školy v jedenáct hodin dopoledne. Co je dnes pouhou zábavou, bylo dříve obřadem, jehož jednotlivé prvky měly magický charakter a jejich úkolem bylo zajistit plodnost a prosperitu v nadcházejícím roce. Maškary musely obejít všechna stavení ve vsi, zatančit si s hospodyní nebo ji vyválet po zemi.

Program letošního masopustu je každopádně velmi nabitý a v průběhu celého dne se zde budou odehrávat divadelní představení, která divákům zprostředkují členové ochotnického divadelního souboru Nopoď z Nového Boru a Teta Tereza z Křivoklátu se svými malovanými pohádkami.

Masopust na Vísecké rychtě v Kravařích

Příznivci nejbujařejšího veselí si zase zcela jistě najdou své místo u stánků s tekutým osvěžením a následně u kapely, která bude před rychtou vyhrávat lidové písně. V prostorách rychty budou na návštěvníky čekat řezbář, drátenice, přadlena, perníkářka, sítotiskařky a další řemeslníci. Krom toho se namístě můžete občerstvit teplou medovinou, domácími koláčky, chlebem se sádlem a jinými pochutinami.

Masopustní veselí symbolicky ukončí před čtvrtou hodinou pochování basy. Tento akt se v minulosti konal o půlnoci pře Popeleční středou, po něm už začal čtyřicetidenní půst, během kterého se v životě našich předků nekonaly žádné oslavy a zábavy, aby země mohla odpočívat, než začne zase plodit.

Organizátoři akce doufají v to, že návštěvníci se sami aktivně k masopustnímu maškarnímu reji připojí a vytvoří tak jedinečnou atmosféru. Tu mohou podpořit už tím, že přijedou v maskách. To sebou navíc nese i jednu výhodu, masky totiž neplatí vstupné. Jako motivaci navíc zde máte několik obrázků z loňského ročníku.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...