Čtvrtek 6. srpna 2020svátek má Oldřiška 12 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Že si dám pivo k obědu, to Norové moc nechápou. O víkendu mám šok já, říká Čech

Lukáš Košner v Tromsø. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Košner v Tromsø. | foto: Archiv Lukáše Košnera

PRAHA Lukáš Košner vystudoval Norská a finská studia na Univerzitě Karlově a působil ve Skandinávském domě, následné stěhování do Norska proto nebylo až takovým šokem, jak by tomu bez předešlých zkušeností asi bylo. „Partnerka o mně v humorném tónu říká, že jsem dobře asimilovaný,“ prozradil Lukáš. I jeho ale Norové něčím překvapili - přes týden nepijí, ale o víkendu mu přivozují kulturní šok docela pravidelně.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Do norského Tromsø jsem se přestěhoval v létě 2014. Nebyla to však má první návštěva tohoto města. Do Tromsø jsem zavítal už v létě 2011 v rámci téměř dvouměsíčního putování po Laponsku a na podzim 2013 v rámci studijního pobytu. Když jsem se tedy sem v roce 2014 stěhoval, norsky jsem uměl, měl jsem zde již přátele a i místní poměry jsem už trochu znal. Proces přestěhování a zabydlení tak byl pro mě určitě mnohem jednodušší než pro mnohé lidi bez těchto výhod. Přesto však byly především první dny a týdny velmi intenzivní v mnoha ohledech. Začal jsem nové studium, hledal jsem si práci, bydlení, zařizoval jsem si potřebné dokumenty všeho druhu, což byl byrokratický maraton. Bylo to období očekávání i nejistot.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Partnerka o mně v humorném tónu říká, že jsem dobře asimilovaný. Něco by se ale určitě našlo. Například kultura konzumace alkoholu je tu velmi odlišná. Přes týden Norové alkohol moc nepijí, a tak jim přijde zvláštní, když si dám občas třeba pivo k obědu. Norové si však všechno bohatě vynahrazují v pátek a v sobotu večer. A to je pak zase velký kulturní šok pro mě.

Kdo je Lukáš Košner?

Lukáši Košnerovi je 25 let a do roku 2014 žil v Praze, kde vystudoval Norská a finská studia na FF UK a zároveň také působil v kulturním centru Skandinávský dům. Absolvoval studijní pobyty na univerzitě v Oulu a na univerzitě v Tromsø. Právě na univerzitě v Tromsø v současné době dokončuje magisterský program Studií původních národů a pracuje zde také jako překladatel a tlumočník. Ve volném čase se věnuje četbě, hudbě, sportu a outdoorovým aktivitám.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?

Těžká otázka. Předpokládám, že se do Čech někdy asi vrátím, ať už z jakýchkoli důvodů, ale momentálně to moc neplánuji. Člověk nikdy neví, co přijde. Takové myšlenky či dokonce rozhodnutí však nejsou na pořadu dne. Jsem tu velmi spokojený, i když někdy člověka dokáže otrávit zdejší počasí. Třeba když v červnu začne najednou sněžit nebo když prší několik týdnů v kuse. Na to si člověk ale musí zvyknout. Jak říkají Norové, neexistuje špatné počasí, pouze špatné oblečení. A když tu náhodou slunce rozzáří místní fjordy, tak je vše odpuštěno. V takových dnech jsem na světě neviděl krásnější místo.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Nechybí mi ani tak české pokrmy, které si tu případně dokážu uvařit sám, jako spíše některé konkrétní české produkty, např. mé oblíbené čokolády, brambůrky apod. Česká jídla tu občas pro své místní přátele vařím, nejčastěji řízky, bramboráky či různé polévky. Narozdíl od Čech se v Norsku polévky moc nejí. Mí přátelé říkají, že jim české pokrmy velmi chutnají, ale druhým dechem dodávají, že jsou velmi tučné a těžké.

„V takových dnech jsem na světě neviděl krásnější místo,“ říká Lukáš Košner.
„V takových dnech jsem na světě neviděl krásnější místo,“ říká Lukáš Košner.

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Děti zatím nemám, ale pokud je mít budu, určitě chci, aby uměly i česky. Myslím, že dvojjazyčnost a znalost vícero kultur od útlého věku je neocenitelnou výhodou. Samozřejmým důvodem je pak komunikace s prarodiči a zbytkem české rodiny.

Skandinávský dům

Skandinávský dům je českou neziskovou organizací, která plní roli institutu zaměřeného na prezentaci kultury zemí evropského Severu. Za tímto účelem pořádá literární akce, filmová promítání, přednášky, výstavy, koncerty a další události. Provozuje informační webové stránky a knihovnu se specializovaným fondem severských literatur.

Chystáte-li se v létě na sever, neměla by vám uniknout jejich instagramová soutěž #jsemnaseveru.

Na 4. srpen pak připravuje Skandinávský dům ve spolupráci s kinem Evald promítání islandského filmu Královská cesta.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
„Ty jseš z Česka? Tam máte vynikající pivo. A strašně levné,“ neopomenou Norové nikdy dodat. Kromě piva Norové v souvislosti s Českem zmiňují i krásnou a romantickou Prahu a rovněž také některé sportovní osobnosti.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Nemůžu říct, že norskou politiku sleduji úplně detailně, ale povědomí o norské politice na celostátní a především na místní komunální úrovni mám. Norská politická kultura se od té české značně liší. Tak např. zastoupení žen v politice je zde mnohem vyšší. V norském parlamentu tvoří ženy kolem 40 procent a ve vládě kolem 50 procent. Stejně jako i další skandinávské státy, i Norsko patří světově k zemím s nejnižší mírou korupce. Poslední korupční skandál, na který si zde vzpomínám, proběhl někdy před rokem a v českých poměrech by to byla nejspíš naprosto banální záležitost. Domnívám se, že politická kultura je zde odrazem kultury zdejší občanské společnosti. Lidé jsou angažovaní, a to i velmi mladí lidé. Norové se aktivně podílí na různých dobrovolnických činnostech a účast u voleb je zde rovněž velmi vysoká.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...