Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Země nejen pro paštikáře

Zatímco před několika málo lety nebyl na pobřeží žádný pětihvězdičkový hotel, dnes jich nalezneme několik. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zatímco před několika málo lety nebyl na pobřeží žádný pětihvězdičkový hotel, dnes jich nalezneme několik. | foto: Foto Profimedia.cz

V poslední době se mnohá jadranská letoviska mění k nepoznání. Zatímco před několika málo lety nebyl na pobřeží žádný pětihvězdičkový hotel, dnes jich nalezneme několik. Nabízejí podobné služby jako jiné hotely stejné kategorie v Evropě, proto jsou i cenově srovnatelné.

Pokud se budete chtít ubytovat v takovém zařízení, zaplatíte za jednu noc v dvoulůžkovém pokoji přibližně 150 až 300 eur. V podobných relacích se pohybují i ceny hotelů čtyřhvězdičkových. Aby hotel byl zařazen do těchto vyšších kategorií, musí splňovat určité standardy. V každém z těchto ubytovacích zařízení proto najdete bazény, fitness centra, masážní salony, případně i salon krásy.

Na dopravě nešetřete
Pohodlí na dovolené neovlivňuje jen kvalita ubytování, ale i způsob dopravy. V případě, že budete mít štěstí na vhodný termín, pořídíte zpáteční letenku na dalmatské pobřeží už za cenu kolem pěti tisíc korun. Dosáhnout této ceny se pravděpodobně podaří jen u nízkonákladových dopravců.

Počítejte však s tím, že obecně poskytují horší palubní služby než běžné aerolinky. Pozor si také dejte na konečnou cenu letu. K ceně letenky budete muset často připočíst i některé další položky, které nejsou obsaženy přímo v ceně. U letu na dovolenou to mohou být například poplatky za odbavená zavazadla. Pokud byste chtěli využít nadstandardních služeb, jako je přístup do salonku nebo rezervované sedadlo v přední části letadla, bude se celkový příplatek pohybovat kolem dvou tisíc korun na osobu.

Kvalitnější služby i větší výběr mezi jednotlivými stupni komfortu lze nalézt v nabídkách tradičních leteckých dopravců. Lepším službám však odpovídají i vyšší ceny. Zpáteční let v business třídě mezi Prahou a Splitem vyjde na více než dvacet tisíc korun.

Levněji po vlastní ose
To už se blíží částce, na kterou vás vyjde pronájem malého vrtulového letadla. Objednáte-li si například dopravu mezi Prahou a Splitem v letadle Cessna T 303 Crusader, bude vás stát cesta na víkendový pobyt v destinaci zhruba 75 000 Kč, a to včetně platu posádky, letištních poplatků a dalších nákladů.

Pokud bude letadlo plně obsazené, cena přepočtená na jednoho cestujícího je nižší než devatenáct tisíc korun. Navíc vás pronajaté letadlo dokáže dopravit i na menší letiště, kam žádné pravidelné linky nelétají. Komu by se rychlost a kapacita vrtulového letadla zdála malá, může si objednat i letadlo proudové. Jejich provoz je však dražší, proto i cena pronájmu je zhruba pětinásobná. Tato letadla však již nedokážou bezpečně přistávat na letištích s nezpevněným povrchem, proto je jejich využití omezenější.

Některé cestovní kanceláře nabízí těm, kteří dobře nesnášejí cestování letadlem, individuální transfer autem či mikrobusem. Maximálně je v jednom voze přepravováno sedm osob, přesná konfigurace sedadel a další parametry jsou zpravidla předem konzultovány s klienty. Celková cena za dopravu jedním vozem do Chorvatska a zpět se pohybuje v rozmezí dvaceti až třiceti tisíc korun.
,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...