30. června 2008 12:33 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Země nejen pro paštikáře

Zatímco před několika málo lety nebyl na pobřeží žádný pětihvězdičkový hotel, dnes jich nalezneme několik. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zatímco před několika málo lety nebyl na pobřeží žádný pětihvězdičkový hotel, dnes jich nalezneme několik. | foto: Foto Profimedia.cz

V poslední době se mnohá jadranská letoviska mění k nepoznání. Zatímco před několika málo lety nebyl na pobřeží žádný pětihvězdičkový hotel, dnes jich nalezneme několik. Nabízejí podobné služby jako jiné hotely stejné kategorie v Evropě, proto jsou i cenově srovnatelné.

Pokud se budete chtít ubytovat v takovém zařízení, zaplatíte za jednu noc v dvoulůžkovém pokoji přibližně 150 až 300 eur. V podobných relacích se pohybují i ceny hotelů čtyřhvězdičkových. Aby hotel byl zařazen do těchto vyšších kategorií, musí splňovat určité standardy. V každém z těchto ubytovacích zařízení proto najdete bazény, fitness centra, masážní salony, případně i salon krásy.

Na dopravě nešetřete
Pohodlí na dovolené neovlivňuje jen kvalita ubytování, ale i způsob dopravy. V případě, že budete mít štěstí na vhodný termín, pořídíte zpáteční letenku na dalmatské pobřeží už za cenu kolem pěti tisíc korun. Dosáhnout této ceny se pravděpodobně podaří jen u nízkonákladových dopravců.

Počítejte však s tím, že obecně poskytují horší palubní služby než běžné aerolinky. Pozor si také dejte na konečnou cenu letu. K ceně letenky budete muset často připočíst i některé další položky, které nejsou obsaženy přímo v ceně. U letu na dovolenou to mohou být například poplatky za odbavená zavazadla. Pokud byste chtěli využít nadstandardních služeb, jako je přístup do salonku nebo rezervované sedadlo v přední části letadla, bude se celkový příplatek pohybovat kolem dvou tisíc korun na osobu.

Kvalitnější služby i větší výběr mezi jednotlivými stupni komfortu lze nalézt v nabídkách tradičních leteckých dopravců. Lepším službám však odpovídají i vyšší ceny. Zpáteční let v business třídě mezi Prahou a Splitem vyjde na více než dvacet tisíc korun.

Levněji po vlastní ose
To už se blíží částce, na kterou vás vyjde pronájem malého vrtulového letadla. Objednáte-li si například dopravu mezi Prahou a Splitem v letadle Cessna T 303 Crusader, bude vás stát cesta na víkendový pobyt v destinaci zhruba 75 000 Kč, a to včetně platu posádky, letištních poplatků a dalších nákladů.

Pokud bude letadlo plně obsazené, cena přepočtená na jednoho cestujícího je nižší než devatenáct tisíc korun. Navíc vás pronajaté letadlo dokáže dopravit i na menší letiště, kam žádné pravidelné linky nelétají. Komu by se rychlost a kapacita vrtulového letadla zdála malá, může si objednat i letadlo proudové. Jejich provoz je však dražší, proto i cena pronájmu je zhruba pětinásobná. Tato letadla však již nedokážou bezpečně přistávat na letištích s nezpevněným povrchem, proto je jejich využití omezenější.

Některé cestovní kanceláře nabízí těm, kteří dobře nesnášejí cestování letadlem, individuální transfer autem či mikrobusem. Maximálně je v jednom voze přepravováno sedm osob, přesná konfigurace sedadel a další parametry jsou zpravidla předem konzultovány s klienty. Celková cena za dopravu jedním vozem do Chorvatska a zpět se pohybuje v rozmezí dvaceti až třiceti tisíc korun.
, Lidové noviny
Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Advantage Consulting, s.r.o.
PLÁNOVAČ VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč