Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Žihobce zrevitalizují park, stromy jsou nebezpečné lidem

Stromy ani nestačily schodit poslední listy a už je pokryl sníh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stromy ani nestačily schodit poslední listy a už je pokryl sníh | foto: Petr Jasnoušek

ŽIHOBCE Rozlehlý bývalý zámecký park se vzrostlými stromy chce revitalizovat obec Žihobce na Klatovsku. Některé staré stromy jsou už ve špatném stavu a při silném větru by mohly být lidem nebezpečné. Obec získala na obnovu parku příslib státní dotace, do práce by by se měla pustit v příštím a přespříštím roce, řekl starosta Karel Baumruk.

Zámecký park má rozlohu 5,36 hektaru a jeho obnova přijde zhruba na 4,5 milionu korun, z toho téměř 3,7 milionu by měla obec dostat jako dotaci.

"Park musí projít totální revitalizací, od roku 1945 si ho nikdo nevšiml. Musí se 69 stromů, které tam nepatří, pokácet, 39 nových zasadit a další, pokud jsou suché nebo jinak poškozené, se musejí horolezeckou technikou ošetřit," řekl starosta.

ČTĚTE TAKÉ:


V parku podle něj rostou více než stoleté, tak zvané doupné, stromy. Ty v létě využívají k přebývání netopýři. Desítky vzácných netopýrů vrápenců využívají také půdní prostory v žihobeckém zámku.

V muzeu Lamberská stezka na zámku v Žihobcích je až do konce února k vidění výstava, která přibližuje tajemný svět netopýrů. Výstava se zabývá mimo jiné rozmanitostí netopýřích druhů v ČR, jejich biologií, výzkumem a ochranou i soužitím netopýrů a lidí.

Žihobce mají kolem tří set obyvatel, spolu s přidruženými vesnicemi dvojnásobek. Díky dotacím EU se zde podařilo zvelebit zámek či pseudorománský kostel Proměnění Páně z druhé poloviny 19. století. Na rekonstrukci kostela v hodnotě přes 17 milionů korun získala farnost z ROP dotaci 15,6 milionu. Letos obec otevřela v nově rekonstruovaném západním křídle zámku nové informační centrum a muzeum obcí takzvané Lamberské stezky. Projekt na revitalizaci západní části zámecké budovy, v jejímž východním křídle stále funguje vesnická malotřídka, počítal s náklady 6,5 milionu korun. Dotace EU činila 90 procent.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....