1. prosince 2017 6:08 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Zima v plném proudu? Skvěle si zalyžujete na ledovci Hintertux

Oblouky se mi nejlépe vykružují na sjezdovkách Olperer, kde mi vyhovuje... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oblouky se mi nejlépe vykružují na sjezdovkách Olperer, kde mi vyhovuje... | foto: Tomáš Rucký/SNOWtour.cz

Ledovec Hintertux patří k nejnavštěvovanějším střediskům v Rakousku. Jeho provoz je v horní části dokonce celoroční, takže není divu, že v listopadu tu panuje zima se vším všudy.

Kvalitu lyžování jsme se vydali na vlastní kůži vyzkoušet a nutno říct, že kamínky byste na sjezdovce stěží hledali.

Kvalitu lyžování jsme se vydali na vlastní kůži vyzkoušet a nutno říct, že...
Další výhodou Hintertuxu jsou pro řadu lyžařů určitě dostatečně široké...

Momentálně leží na Hintertuxu okolo metru sněhu, takže je v provozu 47 ze 60 km sjezdovek. Všechny tratě byly navzdory vydatnému sněžení v předchozích dnech poměrně slušně upravené a díky minusovým teplotám se čerstvý sníh pod lyžemi nebořil. Do manšestru se tedy lyže „akorátně“ zařezávaly a díky absenci ledových ploten nebylo třeba extra nabroušených hran.

Hintertux v kostce:

  • Vzdálenost z Prahy 6 hod 20 min
  • Celodenní skipas dospělý 52 eur
  • Celodenní skipas mládež (1999-2002) 41,50 eur
  • Celodenní skipas děti (2003-2011) 23,50 eur
  • Děti do 8 let v doprovodu rodičů zdarma
  • Provozní doba střediska 8:15 – 16:30
  • www.hintertuxergletscher.at
  • www.auenhotel.at

Ačkoli jsme ledovec navštívili v pátek, kdy už mnoho lyžařů kor při takto dobrých sněhových podmínkách najíždí do střediska, byly sjezdovky poloprázdné, takže i odpoledne se dalo jezdit na relativně upraveném povrchu bez přílišných muld.

Osobně se mi na Hintertuxu líbí jeho horní „kompaktnost“, kdy se dá dobře zalyžovat na nejvýše položených sjezdovkách bez nutnosti sjíždět pokaždé ke kabinkové lanovce a sundávat a nandávat lyže. Několik vleků a sedačková lanovka mi dokážou vystačit na delší chvíli a můžu tak „sázet“ jednu jízdu za druhou.

Další výhodou Hintertuxu jsou pro řadu lyžařů určitě dostatečně široké sjezdovky, které jsou vcelku přehledné a profil se mění jen pozvolně bez extrémně srtmých pasáží. Na druhou stranu se tu často dostanete na širokou rozlehlou pláň, kde to nijak extra nejede, takže je občas při nějakém přesunu potřeba projet i „nudnější“ pasáž.

Oblouky se mi nejlépe vykružují na sjezdovkách Olperer, kde mi vyhovuje přehlednost i dostatečná šířka. Protože nejde o prudké padáky, mám čas si oblouk v náklonu vychutnat, hlavně ve spodní části sjezdovky. Někomu by tu mohly vadit kotvové vleky, které na tyto sjezdovky dopravují. Mně je ale právě tenhle druh transportu po chuti, kotvy mi připomínají dětství.

Ledovec Hintertux patří k nejnavštěvovanějším střediskům v Rakousku. Jeho...

Ledovec Hintertux patří k nejnavštěvovanějším střediskům v Rakousku. Jeho provoz je v horní části dokonce celoroční, takže není divu, že v listopadu tu panuje zima se vším všudy.

Snowpark je na Hintertuxu otevřený celoročně, dobré sněhové podmínky se ale odrazily na kvalitně postavených skocích a snowpark je tak k dispozici v plné polní, včetně překážek i terénních vln.

Na oběd jsme se vydali do restaurace Tuxer Fernerhaus v mezistanici, která je rozdělená na obslužnou a samoobslužnou část. A takhle vypadá předkrm v podobě bruschetty s lososem a rukolou (cca 8 eur)…no, na hlavní chod už moc místa nebylo.

Kromě lyžování můžete na Hintertuxu navštívit i ledový palác a procházet se ledovými chodbami, kdy na d vámi leží 30 m ledu. Na prohlídku se můžete přihlásit v bílé budce u výstupu z lanovky Gletscherbus, kde můžete volit buď hodinovou (dospělý 16 eur, dítě 8 eur), nebo půlhodinovou prohlídku (dospělý 8 eur, dítě 4 eura). Nepotřebujete žádné speciální vybavení, na začátku vám dají průvodci helmu, a pak už si vás klidně i v přezkáčích odvádějí ke vchodu do ledové jeskyně. Třešničkou v rámci „ledové procházky“ je plavba na člunu v podzemním ledovcovém kanálu nebo odvážní mohou zkusit i kajak nebo paddleboard.

Na Hintertuxu jsme tentokrát využili k ubytování Auenhotel v Lanersbachu, který se nachází cca 10 min od ledovce. Hotel disponuje opravdu prostornými pokoji s předsíňkami, takže je kam uložit kvantum věcí a zavazadel spojených s lyžováním. K dispozici je ale samozřejmě i Skiroom ve sklepě, kde nechybí ani vysoušeče na lyžáky. Fajnšmekrům se po lyžování bude líbit ve wellnessu a gurmánům zas v restauraci – čeká je tu pětichodová večeře a ráno bohatý snídaňový bufet.

V současné době je Hintertux skloňovaným slovem také na scéně popkultury, a to zásluhou britského zpěváka Eda Sheerana. Ten se pro svůj klik k písni „Perfect“ rozhodl využít romantické zimní atmosféry Hintertuxu a ledovec tak získal jednu z nejlepších reklam.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!