Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Zlatá léta všeumělů. V Polné jsou k vidění klenoty z dílen kutilů

Zlatá léta všeumělů. V Polné jsou k vidění klenoty z dílen kutilů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zlatá léta všeumělů. V Polné jsou k vidění klenoty z dílen kutilů. | foto: ČTK

POLNÁ "Na koleně" dokázali vyrobit téměř všechno, čeho se v obchodech nedostávalo. Zlatá léta všeumělů mapuje Muzeum kutilství v Polné na Jihlavsku. K často amatérsky vyráběným přístrojům patřily třeba sekačky na trávu, cirkulárky, svářečky, rychlovařiče i zahradní traktůrky. Mezi zhruba 250 exponáty ve sbírce Milana Říhy se najdou i takové unikáty, jako brýle proti migréně.

"I já jsem za starého režimu poměrně hodně kutil," zavzpomínal Říha. Se sbírkou začal před pěti lety. Pro svou radost, ale i proto, aby tyto výrobky někde zůstaly. "Jsou to naprosto unikátní věci; duplicitní je ten výrobek málokdy. Všechno je to originál, jako nějaký obraz od Picassa. Tak jsem si řekl, že to musím začít sbírat," popsal začátky svého koníčku.

V muzeu, které se otevírá jen na požádání, kutilské výrobky zabírají dvě místnosti; sekačky s motory z praček i z vysavače lemují přístupovou chodbu. Všechny exponáty mají evidenční list s příběhem vzniku a jménem autora.

"Zaměřuji se hlavně na období od 50. do 80. let, ale mám i amatérské výrobky z první světové války," řekl sběratel. Pár kousků je z posledních let, například koloběžka poháněná motorem ze sekačky na trávu je stará tři roky. Podle Říhy ale kutilů ubývá. "Už nás nic nenutí. Dřív, když jsme něco chtěli, tak jsme si to museli vyrobit, dneska se to dá koupit," konstatoval.

Zádrhele socialistické ekonomiky

Amatérské výrobky připomínají zádrhele někdejší socialistické ekonomiky. Dá se na nich poznat i to, jaké podniky pro kutily v tom kterém koutě země představovaly zásobárnu dílů a materiálu.

Třeba v 50. letech se doma hodně dělaly pračky. "Jsou k tomu celé příběhy, jak ti lidé sháněli ty vany, motory a vrtulky," podotkl Říha. V muzeu má pračky v dřevěných skříňkách, ale viděl i plechové. Vzhledem ke své profesi má nejblíže ke kutilům v elektrotechnice. "Nejvíc mám zesilovačů. To jsme zažili už jako kluci: kdo si nevyrobil zesilovač k magnetofonu nebo ke gramofonu, jako by nebyl," zavzpomínal.

Mezi zhruba 250 exponáty ve sbírce Milana Říhy se najdou i takové unikáty, jako brýle proti migréně.

Mezi zhruba 250 exponáty ve sbírce Milana Říhy se najdou i takové unikáty, jako brýle proti migréně.

Ve sbírce má Říha třeba i doma dělané elektrické kytary, horská slunce, motorovou pilu... Slavnou kutilskou kapitolou byly traktory, i když je v muzeu kvůli nedostatku místa jen jeden. "Dodneška toho jezdí mraky, tehdy se to vyrábělo ve velkém. To je třeba motor ze škodovky, kola z motorky, převodovka ze skútru. Lidi to uměli zkombinovat, že to někdy i relativně dobře fungovalo," popsal sběratel své zkušenosti.

Exponáty jsou z poloviny pořád funkční. "Některé měli lidé do poslední chvíle doma a používali je. Já jsem je 'ukecal', aby mi to dali nebo vyměnili," řekl. O kompresor vyrobený v 70. letech z bomby od propan-butanu připravil svého bytného na dovolené v Chorvatsku. Nechtěl ho dát, protože s ním pořád nafukoval člun a pneumatiky. Vyměnil ho až za nový kompresor.

Muzeum kutilství je v areálu firmy Almeto. Tento podnik, jemuž Říha šéfuje, vyrábí profesionální komponenty pro elektrotechniku. V muzeu není otevírací doba. Lidé si ho mohou prohlédnout, pokud se předem objednají.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...