Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Zlatá léta všeumělů. V Polné jsou k vidění klenoty z dílen kutilů

Zlatá léta všeumělů. V Polné jsou k vidění klenoty z dílen kutilů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zlatá léta všeumělů. V Polné jsou k vidění klenoty z dílen kutilů. | foto: ČTK

POLNÁ "Na koleně" dokázali vyrobit téměř všechno, čeho se v obchodech nedostávalo. Zlatá léta všeumělů mapuje Muzeum kutilství v Polné na Jihlavsku. K často amatérsky vyráběným přístrojům patřily třeba sekačky na trávu, cirkulárky, svářečky, rychlovařiče i zahradní traktůrky. Mezi zhruba 250 exponáty ve sbírce Milana Říhy se najdou i takové unikáty, jako brýle proti migréně.

"I já jsem za starého režimu poměrně hodně kutil," zavzpomínal Říha. Se sbírkou začal před pěti lety. Pro svou radost, ale i proto, aby tyto výrobky někde zůstaly. "Jsou to naprosto unikátní věci; duplicitní je ten výrobek málokdy. Všechno je to originál, jako nějaký obraz od Picassa. Tak jsem si řekl, že to musím začít sbírat," popsal začátky svého koníčku.

V muzeu, které se otevírá jen na požádání, kutilské výrobky zabírají dvě místnosti; sekačky s motory z praček i z vysavače lemují přístupovou chodbu. Všechny exponáty mají evidenční list s příběhem vzniku a jménem autora.

"Zaměřuji se hlavně na období od 50. do 80. let, ale mám i amatérské výrobky z první světové války," řekl sběratel. Pár kousků je z posledních let, například koloběžka poháněná motorem ze sekačky na trávu je stará tři roky. Podle Říhy ale kutilů ubývá. "Už nás nic nenutí. Dřív, když jsme něco chtěli, tak jsme si to museli vyrobit, dneska se to dá koupit," konstatoval.

Zádrhele socialistické ekonomiky

Amatérské výrobky připomínají zádrhele někdejší socialistické ekonomiky. Dá se na nich poznat i to, jaké podniky pro kutily v tom kterém koutě země představovaly zásobárnu dílů a materiálu.

Třeba v 50. letech se doma hodně dělaly pračky. "Jsou k tomu celé příběhy, jak ti lidé sháněli ty vany, motory a vrtulky," podotkl Říha. V muzeu má pračky v dřevěných skříňkách, ale viděl i plechové. Vzhledem ke své profesi má nejblíže ke kutilům v elektrotechnice. "Nejvíc mám zesilovačů. To jsme zažili už jako kluci: kdo si nevyrobil zesilovač k magnetofonu nebo ke gramofonu, jako by nebyl," zavzpomínal.

Mezi zhruba 250 exponáty ve sbírce Milana Říhy se najdou i takové unikáty, jako brýle proti migréně.

Mezi zhruba 250 exponáty ve sbírce Milana Říhy se najdou i takové unikáty, jako brýle proti migréně.

Ve sbírce má Říha třeba i doma dělané elektrické kytary, horská slunce, motorovou pilu... Slavnou kutilskou kapitolou byly traktory, i když je v muzeu kvůli nedostatku místa jen jeden. "Dodneška toho jezdí mraky, tehdy se to vyrábělo ve velkém. To je třeba motor ze škodovky, kola z motorky, převodovka ze skútru. Lidi to uměli zkombinovat, že to někdy i relativně dobře fungovalo," popsal sběratel své zkušenosti.

Exponáty jsou z poloviny pořád funkční. "Některé měli lidé do poslední chvíle doma a používali je. Já jsem je 'ukecal', aby mi to dali nebo vyměnili," řekl. O kompresor vyrobený v 70. letech z bomby od propan-butanu připravil svého bytného na dovolené v Chorvatsku. Nechtěl ho dát, protože s ním pořád nafukoval člun a pneumatiky. Vyměnil ho až za nový kompresor.

Muzeum kutilství je v areálu firmy Almeto. Tento podnik, jemuž Říha šéfuje, vyrábí profesionální komponenty pro elektrotechniku. V muzeu není otevírací doba. Lidé si ho mohou prohlédnout, pokud se předem objednají.

,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám
Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám

Nudle u nosu, opakované virózy, nachlazení, pokašlávání –? nikdy nekončící kolotoč, ze kterého začínáte být šílení? Posbírali jsme ty...