22. září 2017 6:59 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Zlaté české ručičky. Přijďte se podívat na obytná auta postavená doma v garáži

VAN - legendární americká dodávka, minibus, kancelář i ložnice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy VAN - legendární americká dodávka, minibus, kancelář i ložnice | foto: Ivan Lelák

Cestování obytným autem je pro mnoho lidí záležitostí životního stylu. V sobotu se jeho vyznavači sjedou do kempu Stříbrný rybník v Hradci Králové, kde umožní lidem nahlédnout do pojízdných domovů, z nichž část si postavili sami.

Odkládací plochy na palubní desce
Naše největší vychytávky, díky kterým máme v autě víc pracovních a odkládacích...

Jmenuje se „Důra“, pod kapotou jí přede osmiválcový motor a uvnitř skrývá pojízdný domov pro dva cestovatele a jednoho psa. Řeč je o čtyřiadvacet let staré dodávce GMC Vandura, kterou si nechal upravit Ivan Lelák. Vůz s výklopnou kuchyňkou, elektricky spouštěnou postelí a spoustou dalších vychytávek se stal loni jednou z hvězd setkání obytných aut. Jeho „tvůrci“ Ivan Lelák a Dáša Pavlová se stali spolupořadateli letošního ročníku Vševestavbového sletu. Již deváté setkání „bydlíkářů“ se o víkendu uskuteční v Hradci Králové v kempu Stříbrný rybník.

„Program je jednoduchý. Vestavbové slety jsou v podstatě o sobotním dnů otevřených dveří, kdy každý majitel vozu je připraven své auto ukázat zájemcům, podělit se o zkušenosti s obytnou vestavbou, materiály, proč a jak to dělal. Jde totiž z 99 procent o amatérské vestavby, ale v mnoha případech srovnatelné s profesionálními a často s lepšími vychytávkami a řešeními, než co nabízí dnešní profi konfekce,“ uvádí Lelák, který s „Důrou“ pravidelně cestuje po Evropě.

9. Vševestavbový slet

Autocamp Stříbrný Rybník

P.O. BOX 42

Malšova Lhota

500 09 Hradec Králové

GPS: 50°12'11.91"N 15°53'39.98"E

Domácí vestavby mají v tuzemsku velkou tradici. Před rokem 1989 byla výroba vlastního obytného auta či přívěsu jedinou možností, jak v Československu provozovat karavaning. Oblíbeným nosičem bývaly nákladní vozy Avia, cestovatelé však nepohrdli ani menšími dodávkami z východního bloku, jako byly Škody 1203, či východoněmecké barkasy.

„V sobotu nás kromě již zmíněného programu čeká prezentace 3D tiskárny se zaměřením na karavaning, hlasování o nejlepších autech ve dvou kategoriích, navečer vyhodnocení, rozhovory s vítězi, vyhlášení výherce, který získá poukaz na půjčení obytného auta z jedné půjčovny a volná zábava. Bude-li zájem, možná nějaká cestovatelská přednáška,“ dodává Lelák.

ttmTomáš Málek
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.