Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Změna pohlaví je pro Poláky něco jako pedofilie, říká Čech

Viktor Wanli | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Viktor Wanli | foto: Archiv

Viktor Wanli se do Polska přestěhoval kvůli práci, našel si zde přítelkyni, se kterou se později oženil a už tam zůstal. Do Česka se ale pravidelně vrací. „Poláci mají Čechy rádi, říkají jim Pepíci, ale myslí to v dobrém,“ říká. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Češi v cizině.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Nejvíce to, jak jsem si teprve v Polsku uvědomil potenciál tamního trhu. Úroveň služeb, zboží, organizace firem, plánování měst. Všechno bylo oproti Česku zpožděné. Je to tak i dnes. Velikost a rozmanitost polského trhu je příležitostí pro každého českého podnikatele. Je třeba dodat, že Češi jsou tu vřele vítáni - narozdíl od jiných národností, což je fajn, protože to usnadňuje kontakt s přáteli i zaměstnanci. Ale jak jde o pracovní jednání, jsou Poláci velmi zkušení vyjednavači. Polsko také nabízí možnost poměrně vysokého výdělku. Bydlím ve městě Koszalin, což je 15 km od Baltického moře. Je to zemědělská oblast, jezdí sem hodně turistů, ale podíl průmyslu je tu malý. Je to velice zdravé místo pro život, jsou tu lázně a aquaparky. Příroda mi tu připomíná jižní Čechy - mnoho jezer, lesů a vysoká koncentrace turistů z Německa. Aktivně tu investují především skandinávské firmy. 

Lidovky.cz. S čím jste v cizině narazil? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Nenarazil jsem prakticky s ničím. Poláci jsou velice otevřený národ. Mají Čechy rádi a rádi o nich vtipkují - v dobrém slova smyslu. Akorát se nedokážou identifikovat s naším ateismem. To pro ně občas může být problém. Je lepší o tom nemluvit, než dlouze a dlouze diskutovat. Nedávno v jednom katolickém kostele přirovnali změnu pohlaví k pedofilii.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Vracím se velice často. Mám v Česku rodinu i podnikatelské aktivity. Žena si oblíbila Prahu i Český Krumlov a miluje české pivo, špekové knedlíky a gulášovou polévku.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Chybí mi tu knedlíky, smažený sýr, vrabec a vůbec celá česká kuchyně. Obecně ale je polská kuchyně té české podobná. Jen tu mají více polévek. Prakticky každý druhý oběd musí mít polévku před hlavním chodem.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Mám syna, ale ten žije na Moravě s bývalou přítelkyní, takže česky umí perfektně. Moje současná žena má češtinu ráda a aktivně ji používá v Česku.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Pepíci. Takovou přezdívku Poláci používají pro Čechy. Obecně ale reagují při setkání s Čechem úsměvem.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Moc nesleduji. Nemám rád polskou politiku. Je agresivnější než česká. Objevuje se v ní mnohem více demagogů a demagogie vůbec. Ta je spojená s náboženstvím především.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!