Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Žofínský prales je nepřístupný. Jeho okolí ale turisty láká

Žofínský prales | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žofínský prales | foto: ČTK

ČESKOKRUMLOVSKO Turisté v posledních letech začali ve větší míře objevovat kouzlo Novohradských hor, které leží v těsné blízkosti hranic s Rakouskem na Českobudějovicku a Českokrumlovsku. Do srdce této krajiny - Žofínského pralesa, nejstarší rezervace v Česku, se však podívat nemohou. Území o ploše 100 hektarů je už přes 20 let oploceno, aby zůstalo chráněno před vnějšími vlivy.

"Pohybovat se po Žofínském pralese je navíc dost nebezpečné, a to z několika důvodů," řekl Petr Lepší z CHKO Blanský les, která o 175 let staré území na Žofíně pečuje. "Stává se například, že tam spadne strom. Já jsem to osobně zažil ve dvou případech, kdy se v těsné blízkosti zhroutil," dodal. Vzhledem ke stáří lesa jde většinou o mimořádně vzrostlé stromy a nikdo nedokáže odhadnout, kdy spadnou.

Žofínský prales:

  • Žofínský prales patří mezi deset nejstarších rezervací v Evropě.
  • Podle Lepšího je to výborná studijní plocha lesních procesů. V největší míře tam roste buk, smrk a jedle.
  • V roce 1975 při poryvu větru spadla 51 metrů vysoká jedle, jejíž stáří botanici spočítali na 425 let.
  • V Žofínském pralese mimo jiné roste také řada vzácných druhů hub.

Právě Lepší je jedním z mála lidí, kteří se do Žofínského pralesa oficiálně dostanou.

Existuje však řada zvědavých turistů, které láká vstoupit do rezervace i přes zákaz. "Nedokážeme uhlídat, aby v plotě o délce 4,5 kilometru někde nevznikla díra," řekl Lepší. A takové otvory pak lákají některé návštěvníky Novohradských hor. Jenže v Žofínském pralese neexistují žádné cesty a značené trasy.

"Člověk se tam velmi snadno ztratí," uvedl Lepší. "Stalo se, že se tam turisté nemohli pět hodin dostat zpátky na cestu, po níž přišli. Navíc se odtud člověk těžko dovolá nějaké pomoci, protože málokde najde na mobilu signál," řekl majitel penzionu Lesovna Žofín Karel Šrefl.

Okolí pralesa je ideální pro turistiku

Před šesti lety vybudoval rekreační zařízení v těsné blízkosti pralesa, v místě, kde kdysi stával žofínský lovecký zámeček. Podle Šrefla je okolí Žofína ideální místo pro cyklisty nebo turisty, kteří preferují trasy vedoucí divokou přírodou. "Tohle není Šumava, kde vám na záda dýchají desítky jiných turistů. Novohradské hory nabízejí něco jiného. Lidé tu uvidí opravdu zajímavá a výjimečná místa prakticky nedotčená člověkem," řekl Šrefl.

Velká část území Novohradských hor se za minulého režimu nacházela v pohraničním pásmu. To platilo i o Žofínském pralese. "Do jeho blízkosti se tak dostala vlastně jen pohraniční stráž," uvedl Lepší. Dodal, že se Žofínský prales stal takřka na 40 let plochou, kam nevkročil člověk. "Bezzásahovosti to samozřejmě prospělo. Ale na druhou stranu se v jeho okolí přemnožila lesní zvěř, která ničila mladé stromky. I to byl jeden z důvodů, proč to po revoluci oplotit," uvedl Lepší.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!