Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
26. srpna 2013 14:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Žofínský prales je nepřístupný. Jeho okolí ale turisty láká

Žofínský prales | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žofínský prales | foto: ČTK

ČESKOKRUMLOVSKO Turisté v posledních letech začali ve větší míře objevovat kouzlo Novohradských hor, které leží v těsné blízkosti hranic s Rakouskem na Českobudějovicku a Českokrumlovsku. Do srdce této krajiny - Žofínského pralesa, nejstarší rezervace v Česku, se však podívat nemohou. Území o ploše 100 hektarů je už přes 20 let oploceno, aby zůstalo chráněno před vnějšími vlivy.

"Pohybovat se po Žofínském pralese je navíc dost nebezpečné, a to z několika důvodů," řekl Petr Lepší z CHKO Blanský les, která o 175 let staré území na Žofíně pečuje. "Stává se například, že tam spadne strom. Já jsem to osobně zažil ve dvou případech, kdy se v těsné blízkosti zhroutil," dodal. Vzhledem ke stáří lesa jde většinou o mimořádně vzrostlé stromy a nikdo nedokáže odhadnout, kdy spadnou.

Žofínský prales:

  • Žofínský prales patří mezi deset nejstarších rezervací v Evropě.
  • Podle Lepšího je to výborná studijní plocha lesních procesů. V největší míře tam roste buk, smrk a jedle.
  • V roce 1975 při poryvu větru spadla 51 metrů vysoká jedle, jejíž stáří botanici spočítali na 425 let.
  • V Žofínském pralese mimo jiné roste také řada vzácných druhů hub.

Právě Lepší je jedním z mála lidí, kteří se do Žofínského pralesa oficiálně dostanou.

Existuje však řada zvědavých turistů, které láká vstoupit do rezervace i přes zákaz. "Nedokážeme uhlídat, aby v plotě o délce 4,5 kilometru někde nevznikla díra," řekl Lepší. A takové otvory pak lákají některé návštěvníky Novohradských hor. Jenže v Žofínském pralese neexistují žádné cesty a značené trasy.

"Člověk se tam velmi snadno ztratí," uvedl Lepší. "Stalo se, že se tam turisté nemohli pět hodin dostat zpátky na cestu, po níž přišli. Navíc se odtud člověk těžko dovolá nějaké pomoci, protože málokde najde na mobilu signál," řekl majitel penzionu Lesovna Žofín Karel Šrefl.

Okolí pralesa je ideální pro turistiku

Před šesti lety vybudoval rekreační zařízení v těsné blízkosti pralesa, v místě, kde kdysi stával žofínský lovecký zámeček. Podle Šrefla je okolí Žofína ideální místo pro cyklisty nebo turisty, kteří preferují trasy vedoucí divokou přírodou. "Tohle není Šumava, kde vám na záda dýchají desítky jiných turistů. Novohradské hory nabízejí něco jiného. Lidé tu uvidí opravdu zajímavá a výjimečná místa prakticky nedotčená člověkem," řekl Šrefl.

Velká část území Novohradských hor se za minulého režimu nacházela v pohraničním pásmu. To platilo i o Žofínském pralese. "Do jeho blízkosti se tak dostala vlastně jen pohraniční stráž," uvedl Lepší. Dodal, že se Žofínský prales stal takřka na 40 let plochou, kam nevkročil člověk. "Bezzásahovosti to samozřejmě prospělo. Ale na druhou stranu se v jeho okolí přemnožila lesní zvěř, která ničila mladé stromky. I to byl jeden z důvodů, proč to po revoluci oplotit," uvedl Lepší.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Pohlreich: My Češi jsme rasisti. Ukrajincům bychom měli líbat zadek

Zdeněk Pohlreich je známý šéfkuchař, jehož proslavila nejen jeho gastronomická... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po deseti letech odešel z pořadu, který z něj v padesáti letech udělal bez nadsázky superstar. Ačkoli radit méně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!