8. března 2016 6:23 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Zouvání a psi na volno bez vodítka? To v Americe neexistuje, říká Čech

Pavel Staněk | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Staněk | foto: Archiv Pavla Staňka

Pavel Staněk žije střídavě v Česku a na Floridě. „V USA jsem jako turista byl nespočetněkrát, ale samozřejmě, když je tu člověk delší dobu, začne si všímat větších rozdílů. Velmi se mi líbí přátelský přístup zdejších lidí a jejich stále dobrá nálada. Jsou to velcí patrioté, což je vidět i podle amerických vlajek na domech a velikých oslav při příležitostech svátků,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
V USA jsem jako turista byl nespočetněkrát, ale samozřejmě, když je tu člověk delší dobu, začne si všímat větších rozdílů. Velmi se mi líbí přátelský přístup zdejších lidí a jejich stále dobrá nálada. Jsou to velcí patrioté, což je vidět i podle amerických vlajek na domech a velikých oslav při příležitostech svátků, jak významných, tak i sociálních jako je třeba Národní den drinku Margarita apod. Co mě také udivilo je ochota Američanů jet kvůli večeři i třeba 20 kilometrů autem, což je vlastně normální vzhledem k tomu, jak tam mají mezi vším veliké vzdálenosti a bez auta se kupříkladu na Floridě vůbec neobejdete.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazil? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
V Čechách moc rád chodím sbírat houby, což Američané vůbec neznají. Se svým psem Nickem jsem v Čechách zvyklý chodit po lesích a jezdit s ním na kole na volno, což tady neexistuje. Američané se nezouvají v domácnostech, což naštěstí na slunné Floridě, kde žiji, není takový problém.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Vracím se do České republiky vždy aspoň na půl roku, Čechy mám moc rád, mám tam přátele, rodinu a hlavně firmu. V Čechách a na Slovensku máme dohromady už 12 obchodů.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Pro mé americké přátele jsem tu již několikrát uvařil tradiční české bramboráky s uzeným a zelím, což je moje nejoblíbenější české jídlo. Byli nadšení, něco takového tu neznají, chystám se jim připravit také guláš, jen bude těžké z tuzemských surovin udělat naše knedlíky, ale myslím že si nějak poradím.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Američané milují Evropu, takže reakce jsou určitě pozitivní, všichni jsou velice zvídaví. Jen občas se stane, že nás stále mají zaškatulkované jako Československo, ale na to jsem si už zvykl.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Právě teď běží závod o nového amerického prezidenta a celá země to samozřejmě velmi prožívá, slyšíte o tom všude kolem sebe a Američané velmi rádi diskutují o politice. V Čechách si lidé spíše stěžují na politiku, než aby o ní debatovali.

apeAlena Pecháčková

Najdete na Lidovky.cz