Albánská Škodra: Evropa s nádechem Orientu

Stará pevnost Rozafa v albánské Škodře. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stará pevnost Rozafa v albánské Škodře. | foto: Michal Fořtík

To město okouzluje takřka orientálním chaosem a jen všudypřítomné staré mercedesy napovídají, že jsme stále v Evropě. Ve čtvrtém největším albánském městě Škodra (Shkodër).

Pokud v hotelu Rozafa, chloubě socialistického stavitelství, mají nějaký čtyřhvězdičkový pokoj, turistům v zaprášených pohorkách ho nenabízejí. Zocelení z Prokletije bereme i ten bez sprchy a v 35stupňovém vedru spíme beztak na balkoně na karimatkách. V kolika čtyřhvězdičkových hotelech vás budí kokrhání kohouta ze sousedního dvorku?

Moře není daleko, oblíbená je pláž Velipolje. Neměli jsme si ale jít radši se škoderskými kluky zaskákat z železničního mostu do řeky?

Ze staré pevnosti Rozafa – takřka bez turistů, zato s leguánem a želvami − vidíme širé Škoderské jezero.

Další pohlednice z cest najdete ZDE

Nápad jet ze Škodry do Tirany vlakem, byl z těch nejlepších albánských. Vyjíždí v 5:40 (kohout nás vzbudil) a tempem 30 km/h dorazí do metropole o tři a půl hodiny později. Klimatizaci zajišťují vysklená okýnka. Spolucestující jsou milí a chtějí se bavit, i když neumějí žádnou cizí řeč a my zase nemluvíme albánsky.

Krávy na silnici, psi kličkují mezi auty, cyklisti v protisměru – a nikdo se s nikým nesrazí. Chvála škoderskému mumraji!

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je nová prázdninová rubrika serveru Lidovky.cz. Přes léto vám budeme přinášet zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Příspěvky budeme postupně zveřejňovat.

Hana Kačerová a Michal Fořtík

ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020
ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020

Výše rodičovského příspěvku od příštího roku vzroste. Na více peněz si přijdou nejen rodiče, ale také důchodci a změní se podmínky pro zálohování výživného a postihy pro neplatiče. Oproti původnímu návrhu se však navýšení rodičovského příspěvku nebude týkat i těch, kteří ho již pobírají.

Najdete na Lidovky.cz