Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Alchymie na Křivoklátě? Studenti vylepšují památky

Postavička Žlebíka na zámku Žleby, Alchymistická dílna Magistra Kelleyho na hradě Křivoklát a děti jako průvodci v Mníšku pod Brdy. Nápadů, jak zatraktivnit památky je mnoho. Vysokoškoláci na nich pracovali společně s Národním památkovým ústavem. Ten se chystá některé povedené projekty realizovat.

Hrad Křivoklát foto: Lidové noviny

Do projektu, který má pomoci vylepšit hospodaření památek, se zapojilo 200 studentů z Vysoké školy obchodní v Praze. Studenti druhého ročníku magisterského studia cestovního ruchu analyzovali hospodaření a možnosti rozvoje pěti tuzemských památek.

Ekonomickou i strategickou analýzu vypracovali mladí manažeři pro Křivoklát, Konopiště, Žleby, Mníšek pod Brdy a zahrady pod Pražským hradem. Zohlednit ve svých projektech museli nejen individualitu jednotlivých památek, ale také omezený rozpočet a bezpečnostní rizika. Návrhy konzultovali i s kastelány a správci památek.

"Projekty studentů sice ještě čeká oponentura, některé připomínky a

Návštěvnost klesá

V letošní sezoně se chce Národní památkový ústav zaměřit právě na posílení tržeb a návštěvnosti, která loni meziročně nepatrně poklesla. Památky ve správě ústavu v loňském roce navštívily přes čtyři miliony lidí. Celkem z nich tak instituce utržila 435 milionů korun. Tržby za rok 2009 ale byly asi o procento vyšší.

nápady jsou ale rozhodně realizovatelné. Líbí se mi například vybudování svatebního apartmánu na Konopišti," řekl náměstek pro správu památek Petr Svoboda.

Další prezentace se například týkala Zahrad po Pražským hradem. Lidem, kteří je mají v oblibě, studenti mimo jiné navrhovali různé způsoby, jak místní zeleň podpořit finančně. "Pravidelní návštěvníci by například mohli adoptovat nějakou lavičku nebo strom," řekl LN student Jan Sedláček, který se na projektu Zahrad po Pražským hradem podílel.

Na co se těšit letos na hradech a zámcích?

Návštěvnost mají letos posílit především speciální akce a věrnostní programy. Pokračovat bude cyklus Oživlé památky, který turistům například předvede dobovou kuchyni, nebo tradiční Víkend otevřených zahrad. Na začátku září se bude opakovat i úspěšná Hradozámecká noc. Své příznivce si podle ústavu jistě najde i nový mobilní průvodce po památkách, který uživatelům poskytne nejen další informace o památce, u které se právě nacházejí, ale i o těch v okolí.


Věnujte se dětem
Největší mezery mají památky ve správě NPÚ podle studentů zejména v propagaci a marketingu. Na tyto účely je v jejich ročním rozpočtu vyčleněna jen minimální částka. Studenti správcům zároveň doporučili více spolupracovat nejen s městem, ale i se soukromými subjekty a více vyjít vstříc dětským návštěvníkům a školám. Kritizovali často také vzhled a nedostatečnou aktualizaci webových stránek.

"Za některé z prezentovaných studentských prací by se nemusel stydět ani profesionál z oboru. Za podobné analýzy běžně zaplatíte desítky tisíc korun," ocenila práci studentů členka pedagogického týmu VOŠ Šárka Tittelbachová.

Podle generální ředitelky NPÚ Naděždy Goryczkové návrhy studentů "nastínily nové zdroje výnosů z jiného úhlu pohledu". Ústav je s výsledky projektu spokojeno a hodlá v něm i nadále pokračovat. Zapojit by se příště mělo nejen více památek, ale také škol.

Příklady navržených projektů

KŘIVOKLÁT
Ústřední postavou by měl být Magistr Edward Kelley, který byl na Křivoklátě vězněn. Prvním produktem je alchymistická dílna, která by měla být koncipována jako interaktivní a multimediální expozice. Návštěvníci by se seznámili se středověkou vědou alchymií a byli svědky jednoduchých pokusů, které by si mohli sami vyzkoušet. Mohli by si vyrobit vlastní svíčku, mýdlo, případně si stočí do lahvičky vlastní medovinu. Dále bylo navrženo přestavění blízké restaurace na Krčmu u Alchymisty se speciálním jídelníčkem, obsluhou v kostýmech a speciálním interiérem.

KONOPIŠTĚ
Pro zámek Konopiště studenti navrhli speciální prohlídky pro děti, oživené o zábavnou historii zámku, soutěže a vyprávění pověstí. Pro období Velikonoc a Vánoc naplánovali jako zpestření prohlídky v dobových kostýmech podpořené trhy a výzdobou nádvoří. Odpoledne s arcivévodou Františkem Ferdinandem d’Este, které by se konalo jednou za rok, by znamenalo odpoledne plné soutěží, představení a také ukázek sokolnictví. Průvodci zámku by byli převlečeni za arcivévodu. Studenti také doporučují revitalizovat části parku a sjednotit jeho vybavení, přeměnu bistra na informační centrum, které zde chybí, zrušit kavárnu d’Este a na jeho místě vybudovat luxusní manželské apartmá.

ŽLEBY
Rytíř v brnění sedící na obrněném koni, býk z brány zámku čiZámek Žleby rytina zámku – to by mohly být symboly zámku Žleby. Právě symbol nebo logo a zdůraznění názvu je podle nich zásadní. Efektivní je také zavedení gastronomické značky. Studenti chtějí nalákat turisty na perníky ve tvaru siluety objektu, pikniky a speciální kulinářské zážitky. Doporučují mimo jiné vytvořit tradici historických a také divadelních slavností. Velkou pozornost věnovali studenti návštěvám dětí a rodičů. Nalákat je má například postavička Žlebíka a speciální prohlídkové trasy. Pro zlobivé děti by mohla být sestavena speciální prohlídka sklepení na téma, jak dříve byly děti trestány (klečení na hrachu, struhadle, ukázka vařeček, rákosek, fackovací panák a "zlobil jsi, půjdeš spát bez večeře").

MNÍŠEK POD BRDY
Pro zámek Mníšek pod Brdy studenti navrhli prohlídky s průvodci – dětmi z 1. a 2. stupně. Děti by se na tyto aktivity připravovaly v rámci moderních forem výuky (Montessori či Začít spolu) a mohly by mít možnost provázet např. rodinné příslušníky. Dále bylo navrženo zámecké soutěžení, do něhož by se děti mohly zapojit již doma či ve škole pomocí herních plánů připravených samotným zámkem či vlastní výrobou pomocí pokynů na internetových stránkách.

ZAHRADY POD PRAŽSKÝM HRADEM Zahrad\ po Pražským hradem
V rámci projektu Zahrady pod Pražským hradem studenti přišli např. s nápadem Prague Card či pořádání Muzejní noci. Navrhli mimo jiné zařazení do "tour" Pražského hradu, jejíž součástí by mohla být také noční prohlídka zahrad. Mezi dalšími návrhy bylo např. pořádání vánočních, velikonočních, jarmarečních a hrnčířských trhů.

Zdroj: NPÚ, redakčně kráceno

Autoři: , ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat