Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Alkohol, opalování a používání levé ruky Ománci nechápou, říká Češka

Gabriela Zemanová se do Ománu přestěhovala kvůli práci, aby si zlepšila angličtinu a hlavně nasbírala životní zkušenosti. „Ženy jsou oděné v černém, nosí šátek a vypadají jemně, stylově a tajemně. Všude je klimatizace a všude voní kadidlo. Ománce nepotkáte jinak než s telefonem u ucha - pořád komunikují a jsou online. A to i za jízdy v autě, nebo při posezení s přáteli,“ říká.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

přitěhovalci

Autorka má zřejmě velké štěstí, že zapadla mezi bohaté Ománce. Protože jak píše, ti sedí v úřadech a ve firmách. Všechnu ostatní práci dělají přistěhovalci. A za jaký peníz a za jakých podmínek? To vidíme např. v Kataru při stavbách stadiónů.

0/0
27.11.2014 16:21

Já bych si rád poslechl ty

narážky opepřené humorem, které jsou sice vtipné, nicméně urážlivé až rasistické. :)))

0/0
27.11.2014 14:35

Tu zdravotní péči platíme Ománcům my, co kupujeme jejich

ropu. Kdyby té nebylo, byli by to stany, velbloudi a nemoci by léčil šaman. A že se nekrade, zeptali jste se na tresty za krádež? Prý v zemi hraběte Drákuly také nekradli, protože za krádež je čekalo nabodnutí na kůl. A za války, jak vyprávěla babička, se také nekradlo, protože za krádež byl koncentrák.

0/0
27.11.2014 12:43

J. Novák 835

Omán

Musel jsem se usmát po přečtení příspěvků pánů Habana, Kaina a Kubína. Vy jste v té zemi byli? V Ománu jsem byl pouze jeden den, ale v Arabských emirátech jsem strávil postupně asi měsíc. A každá nová návštěva mi otevírá oči. Jeďte se tam podívat a myslím, že pusu nezavřete. Od nich se máme co učit - v obchodě si necháte dámskou kabelku nebo mobil na pultě a jdete si vybírat zboží. Přijdete za půl hodiny a vše je na svém místě. když si vybíráte např. látky, nabídnou vám vodu nebo kávu. A jiné náboženství? Zcela normálně jsou křesťanské kostely vedle mešit - mají jedno omezení - nesmí mít věže. Ale bohoslužby jsou stejné a ničím neomezované. Tak otevřete oči a přestaňte být tupými malými Čecháčky

0/0
27.11.2014 12:29

J. Podivný

Re: Omán

Doporučuji k přečtení knihu - V zemi neviditelných žen : putování lékařky po Saúdskoarabském království / Qanta A.

Není to o Ománu, ale o Saudské Arábii - asi nejrigidnější islámské zemi. A to je opravdu zajímavé čtení. Islám je naprosto odlišná kultura neslučitelná s demokracii.

0/0
27.11.2014 12:50

J. Novák 835

Re: Omán

Asi máte pravdu, zkusím si ji sehnat a přečíst. Ale Omán je něco jiného než Saudská Arábie. Saudové jezdí do Dubaje utrácet peníze, protože doma nemají za co. Ale hlavně je otázka - je lepší naše demokracie pokřivená sliby politiků, kriminalitou a neschopností státu cokoliv zařídit nebo "diktatura" rodinných klanů v SAE, kde nejsou politické strany a volební právo? Je pravdou, že skoro všude bdí oko velkého bratra, ale viděl jsem, že v obrovském obchodním domě našli ztracené dítě do 5 minut

0/0
27.11.2014 14:10

J. Podivný

Re: Omán

No, díky za demokracii. V SA se vám může stát, že vás zmlátí mutawové z náboženské policie za to, že jako žena nemáte zakryté vlasy. Nebo, že žena vyjde z domu bez dozoru svého mahrama. Totalita jako řemen.

0/0
27.11.2014 14:23

Re: Omán

Jenže, jak pravil velký Karel, "SA je pro nás v mnohém ohledu cenný spojenec", takže kritizovat ji není vhodné. Na lidská práva musíme dbát jen v Číně, Rusku a podobných státech. ;-)

0/0
27.11.2014 14:41

J. Podivný

Re: Omán

Hlavně, že má Kchárl ve svém erbu hlavu Turka. Kdyby jeho předci vstali z mrtvých, tak mu nakopou zadek.

0/0
27.11.2014 14:49

Re: Omán

Vy voleee, prvne si zjistite proc tam toho turka v erbu ma, nez zase neco jen tak vyzvracite!

0/0
27.11.2014 17:59

J. Podivný

Re: Omán

Po dobytí turecké pevnosti Raab v roce 1598 Adolfem ze Schwarzenberku byl v roce 1599 znak doplněn o hlavu Turka, které havran či krkavec klove oko.

Má ho tam, protože jeho předek Adolf bojoval s Turky na rozdíl od Kchárla, který jim leze do ři ti.

Už to chápeš po sraný Maxi ?

0/0
28.11.2014 8:29

Re: Omán

Takže podle vás náš president Zeman, neůprosně prosazuje lidská práva v Číně, Rusku a podobných státech.

0/0
27.11.2014 18:28

P. Bárta 150

Re: Omán

Rozdíl spočívá v tom, že ty vámi vyjmenované státy NEDODRŽUJÍ ani svojí lidskoprávní legislativu, je to pro ně cár papíru, gumový právo dle potřeby.  Ve SAE máte jistotu, že zavedená právo bude dodrženo a vy víte na čem jste.!

0/0
27.11.2014 19:21

Re: Omán

Jooo to tady chybelo, jeden velkej a moudrej NEEE Cechacek. Bez se bodnout!

0/0
27.11.2014 16:37

Angličtinu

nejlépe zlepšíte v Ománu.

0/0
27.11.2014 10:15

Re: Angličtinu

Myslel jsem, že ománskou arabštinu, balúčštinu nebo urdštinu. Ty se asi jezdí učit do Anglie.

0/0
27.11.2014 12:51

Re: Angličtinu

tady jste asi jen nepochopil ironii prvního příspěvku... :-)

0/0
27.11.2014 14:05

v Omanu jsem take byl

ale ne v tom meste Salalah ktere je od hlavniho mesta asi 1000 km vzdalene a je tam - nemylim-li se nadherny Hilton.na plazi.

Navstivil jsem se svou pritelkyni take jednu mesitu v Muscat ( hlavni mesto ) Ta hlidka u vchodu me nechala v tricku a kratkych kalhotach bez problemu dovnitr , zatimco muj damsky pendent vratila asi 3x ze " nebyla jeji zapesti , pote kotniky a pote krk dostatecne zakryty - kdyz kriticka mista pokryla , dostala se tam take. Kdyz jsem se ja ptal , jestli mam take neco zakryt odvetily ty 3 u vchodu kontrolujici zeny , ze muzi jim mohou byt ukradeni a je jim jedno co zakryvaji ci odkryvaji.

K autorce clanku : cesky humor je jen pro cechy nepostradatelny - stejne jako polsky pro polaky ci madarsky pro madary !

0/0
27.11.2014 9:44

J. Podivný

Z náboženských důvodů je tu používání levé ruky

bráno za společenské faux pas ? Spíš z hygienických, bych řekl. Pokud vím, tak lidé z tohoto regionu používali holou levou ruku k utírání pr....

Ale jestli to dělají dodnes, tak je to opravdu faux pas a spíš by to zasloužilo posměch a opovržení. Stejná hloupost jako, že nenávidí psy a prasata. Jsou to kulturní zaostalosti, které by se měli snažit odbourat.

0/0
27.11.2014 9:44

P. Bárta 150

Re: Z náboženských důvodů je tu používání levé ruky

samozřejmě, že z náboženských. Hygiena vyprazdňování je popsána jak v Koránu tak v Hadisu a je to stejně přísně dodržováno, jako např. zákaz smrkat v Singapuru a nečekejte v tom žádnou změnu. mimochodem, používají dle Hadis papír( ten způsob ovšem vynalezli Číňané)  a mají celý postup do podrobna popsán. jak sedět, jaký papír, kam se koukat a nekoukat, kolik prstů a tak dál, např, nesmí sedět zády k Mecce. Zaostalosti to samozřejmě nejsou, jsou to zvyky, stejně tak jako se u  nás neříhá u stolu a v Číně ano. Prostě jiná kultura.Indy také nenaučíte jíst krávu.

0/0
27.11.2014 19:36

Náboženská snášenlivost ... :-)

Slečna autorka se jen tak mimochodem zmínila o tom, jak nábožensky snášenlivost je Omán. Aby ne, oni tam totiž jiné náboženství než Islam nepřipustí. Pokus někde se po odlít jako Žid by byl dost hloupý způsob jak se rychle a nedobrovolně dostat ze země. Koneckonců, jako Izraelec není do země vpuštěn nikdo. Slečna autorka se nechala omámit přívětivost stránkou islámské země. Naivně a hloupě. Voňaví a milí pánové ...

0/0
27.11.2014 8:56

T. Haban

Re: Náboženská snášenlivost ... :-)

Jo tento článek také považuji za vtip, plnej souhlas s Vaším příspěvkem do diskuze

0/0
27.11.2014 9:43

Re: Náboženská snášenlivost ... :-)

Zdegenerovaná smečka navoněných arabů a jejich zahalených slepic.Využívají techniky civilizovaného světa,protože sami jsou tak nanejvýš schopni si uvařit čaj na suchém velbloudím trusu.Zdokonalit si angličtinu u těch matláků je na hlavu.Kdyby neměli nerostné bohatství (o které se nijak nezasloužili) tak by taky chodili navoněni ale smradem z moče a výkalů.

0/0
27.11.2014 10:42

Re: Náboženská snášenlivost ... :-)

Pane Kubin, za prve v Omanu je mnoho pristehovalcu z jinych zemi, hlavne Asie, kteri nejsou Muslimy. Za druhe, i mezi Muslimy jsou sekty ktere jsou vzajemne nevrazive. Staci se podivat na Irak, kde hlavni problemy a nasili je mezi Sunni a Shia sektami. V Omanu jsou asi 2 tretiny Ibadi, zbytek je Sunni a Shia. To ze se navzajme nevrazdi svedci skutecne o nabozenske toleranci. Zrovna jsem si rikal, ta slecna pise: "Nelze nezmínit i ohlasy Čechů na mé působení v Ománu. Některé narážky opepřené humorem jsou sice vtipné, nicméně urážlivé až rasistické." To snad ne!!!??? Od Cechacku !!!????

0/0
27.11.2014 13:11

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...