16. února 2010 10:20 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Amsterdam: město, které je free, někdy gratis, ale určitě velmi odvážné

Kanály v Amsterodamu.- ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kanály v Amsterodamu.- ilustrační foto | foto: Lidovky.cz

Ty nejlepší věci bývají zadarmo. Třeba když na vás dýchne amsterdamský duch svobody, který je free, někdy gratis a často velmi odvážný. A všichni se tu nezištně smějí! Je to snad legendární marihuanou?

Dekadentně super

Chcete zažít svobodný stav smyslové zkušenosti a odhalovat věci neobvyklé? Pak zaklepejte na dveře Supper Clubu, což je momentálně to nejžhavější doupě ve městě, a stanete se součástí experimentální platformy. Každý večer je tu jiný: mix středomořské kuchyně v dekadentní poloze ležmo, DJ’s hudba napříč žánry, divoké show, totálně bizarní performance s nečekaným rozuzlením i vystoupení vycházejících hvězd umělecké scény. (www.supperclub.nl).

Odcházející sexy District

De Wallen, jak místní říkají čtvrti červených luceren s typickými "nahatými" výlohami, sexshopy, muzei a show, tu je skoro tak dlouho jako město samo, už od 14. století, ale své nejlepší dny má asi sečtené. Na důkaz respektu k profesi tu prostitutká sice postavili pomník Belle, ale radnice s cílem kultivovat zdejší prostředí nechala od minulého roku zavřít třetinu podniků. Plánuje totiž rozvoj oblasti neerotickým směrem s novými butiky, byty a nákupními pasážemi. Takže rychle alespoň na kukandu ke zbývající stovce vzrušujících "okének".

Pravidla tolerance

Pokud máte zamířeno do coffeeshopu, je dobré vědět, že ani liberální holandské zákony nejsou bez hranic:
1. Nakoupit a držet smíte maximálně pět gramů marihuany.
2. Musí vám být nejméně 18 let.
3. Povzbuzovat se můžete i mimo coffeeshopy, ale nulová tolerance je například na Central Station a v Red Light District. Na ostatních zapovězených místech najdete nápisy, které vám to jasně naznačí.

Kam vyrazit a vše ostatní o konopí se dozvíte v bezplatném infocentru Cannabis College (www.cannabiscollege.com).

Zaručeně graah-tis

Holandská šetrnost je pověstná a slovo graah-tis místní zbožňují. Zkuste tedy pár grátis tipů:
1. Slavné Rijksmuseum ukrývá romantickou zahradu se sbírkou staré holandské architektury.
2. Buddhistický chrám v srdci China Townu je největší chrám čínského palácového stylu v Evropě.
3. Střecha populárně-vědeckého centra Nemo, sídlící v budově, která vypadá jako zaoceánská loď, má rozlehlou terasu s výhledem na město z trochu jiného úhlu (Oosterok 2, blízko Central Station).

Štěpánka Strouhalová, Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz