Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Amsterdam očima Štěpána Rektoříka

Cestování

  17:16
Když se ho zeptáte, co považuje za největší architektonický skvost nizozemské metropole, neváhá. „Kanály,“ řekne architekt, který žije v Amsterdamu už šestnáct let a už je skoro jako každý běžný domorodec. Městem se nejčastěji pohybuje na kole nebo na lodi a nakupovat chodí na trh.

Amsterdam - ilustrační foto. foto: Profimedia.cz

1 Kanály všude, kam se podíváš

Jako architekta se mě přátelé často ptají, která budova je podle mě v Amsterdamu nejhezčí. Odpovídám, že špičkovou architekturu nevidím v budovách, ale že to jsou pro mě kanály. Vznikly jako vodní cesty určené pro dopravu lidí a zboží v 17. století zvaném Zlaté, kdy bylo Holandsko středem a vládcem světa. V Amsterdamu je 160 kanálů v celkové délce 75,5 km. Můžete si je prohlédnout z vyhlídkových lodí nebo si pronajměte celou loď pro 12 osob i s kapitánem. Já a můj bratr máme loď svou. Jezdíme na ní strašně rádi, pomalé tempo jízdy nám umožňuje nerušeně a dlouze obdivovat krásné domy okolo. Amsterdam je prostě nejhezčí z lodi.

2 Zeedijk - dřív sídlo galérky, dnes ráj gurmetů

Zakřivená ulička Zeedijk (Mořská hráz) v nejstarší části Amsterdamu byla původně první ochrannou hrází proti moři.

Tady se dříve scházeli námořníci, když se vrátili z moře. Našli zde totiž všechno, co potřebovali - alkohol v hospodách a ženské v bordelech. Ještě v 60. a 70. letech byla ulice Zeedijk v nebezpečné části města, kam si prý netroufla ani policie. I když za rohem je stále ještě pověstná čtvrť červených luceren, v ulici Zeedijk najdete dnes hlavně restaurace z celého světa, nejvíc ovšem asijské. Já si vždycky pochutnám na ústřicích v čínské restauraci.

3 Včera přístav, dnes centrum umění

Amsterdam Noord byl dlouhá léta hlavně průmyslovou čtvrtí s přístavem. Nevábné ghetto se ale v několika posledních letech změnilo k nepoznání - stalo se novým centrem filmu, architektury, grafiky, experimentálního umění i hudby. Sídlí tady i holandská pobočka hudební stanice MTV. Z centra (od hlavního nádraží) se můžete do bývalého přístavu dopravit lodí. Poobědvejte v restauraci Ijkantine s výhledem na přístav a staré lodě.

4 Trh Albert Cuyp

Na největší trh v Amsterdamu - Albert Cuyp -chodím na syrové herinky s cibulí a kyselou okurkou. V roce 2005 slavilo tržiště sto let existence za přítomnosti královny Beatrix. Otevřeno je od pondělí do soboty a najdete tu úplně všechno. Albert Cuyp je mikrokosmos, v němž mají zastoupení snad všechy světové kuchyně. Obklopuje ho čtvrť Pijp - dříve dělnická, dnes bohémská a multikulturní. Žije tady hodně studentů a yuppies (mladí městští profesionálové), což dodává tomuto místu autentickou atmosféru.

5 Na kole jako domorodec

Když už jste se plavili po kanále, je na čase zkusit další místní dopravní prostředek - kolo. V Amsterdamu jich je půl milionu, ale ročně zloději ukradnou každé desáté. Proto má každý správný bicykl dva bytelné zámky. Nejvíc půjčoven kol je okolo Centraal Station a Leidseplein (na obou např. půjčovna MacBike), ceny se pohybují okolo 10 eur za 24 hodin a vyplatí se pořídit si i pojištění proti krádeži. Depozit je většinou 25 eur nebo pomocí kreditní karty.

6 Paradiso - hudební ráj

Paradiso je bývalý kostel, který se v roce 1968 stal centrem pro mládež a později střediskem pro hudbu a kulturu. Místní mu říkají Poptempel -Chrám populární hudby. Hráli tady Blondie, Nirvana, David Bowie, The Police, Coldplay, Rolling Stones a mnoho dalších. Každý večer tu můžete zhlédnout vystoupení známých, ale i neznámých umělců.

Mohlo by vás zajímat