Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Až v Londýně jsem si uvědomil, že cizince Česko nezajímá, říká Čech

Češi v cizině

  6:32
Mladý herec a model Ondra Dorian odjel do Británie kvůli práci. V Londýně začal pracovat jako model a studovat hereckou školu. V zahraničí se mu líbí, ale překvapilo ho, že cizinci znají jen Prahu. "O Česku kromě toho, že někde existuje, nevědí skoro nic a neznají nikoho," říká. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Češi v cizině.

Ondřej Dorian foto: Archiv Ondřeje Doriana

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Jiná mentalita, nové myšlení. To, že pokud něco chcete, můžete to dokázat. Zastávat svobodu vyjádření, dělat to, v co věříte, následovat svoje sny. Nezáviset na druhých, učit se poznat a rozdávat vnitřní lásku. První dny jsou ve znamení chaosu, rychle se zorientovat a vytvořit si plán přežití. Jak říká kamarádka z divadla, která procestovala cely svět: "Who can survive in London, can survive everywhere." (kdo přežije v Londýně, přežije všude).

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazil? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Londýn je velice mezinárodní, dokonce víc než New York. Narazil jsem o zeď s netrpělivostí a s anglickým "calm down". I s britským chováním "be nice" pro každého, za každých okolností. Člověk nakonec pozná, že i přes tato naučená pravidla jsou Angličané přece jen dost podobní naší rozviklané povaze. Británie není Evropa, už jenom, co se týče zvyklostí. Neznají české zvyky a pokud jde o ty samé svátky jako jsou například Vánoce, oslava tradice se liší.

Ondra Dorian

Ondra Dorian je herec, model. Po příchodu do Velké Británie se začal pohybovat v módních kruzích. V Londýně začal navštěvovat Herecké Centrum. Studium dramatu. Producenti zvažovali, že mu dají jednu z rolí v novém filmu od tvůrců Matrixu Jupiter Ascending.  Mimojiné se zajímá a aktivně zapojuje do řešení o zlepšení společensko-sociálních problémů v Londýně.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
V Anglii mi chybí česká tradiční kuchyně. Člověk tu narazí na čínskou, americkou, italskou kuchyni, ale pravou britskou by hledal jen těžko. Naučil jsem se jíst sushi, vím co je to Jamón serrano, ale vyjmenovat 3 typická britská jídla? To bych nesvedl. Anglický překlad českých jídel ztrácí význam. Nikdo nezná rohlíky, kynuté knedle nebo ovocné knedlíky, tato česká jídla cizincům velice chutnají. Především jim chutná české pivo, které se nedá s britským srovnat. V Londýně se pije pivo bez pěny.

Lidovky.cz: Nezapomněl jste česky? Učíte někoho česky?
Kdo nechce zapomenout, nezapomene. I přes to, že je náš jazyk a chápaní jiné, je vždy prostor z odlišnosti udělat přednost. Učení zůstává jen u základních slov.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Jednoznačně Praha, kterou znají všichni. Vědí, že je nádherná. Touhle privilegií se nemůže pyšnit skoro žádné město na světe. O Česku kromě toho, že někde existuje, nevědí skoro nic a neznají nikoho. Až v zahraničí jsem si uvědomil, jak malá země jsme, ale kolik jsme toho už dokázali, jaké osobnosti byli Češi. Opravdu naše historie ukazuje, že máme věci, na které můžeme byt hrdí a za které má smysl bojovat. Největší nebezpečí pro většinu z nás není v tom, že nás cíl je příliš daleko a mineme ho, ale že je příliš blízko a dosáhneme ho. Je těžké vidět sluneční paprsky přes déšť, ale nikdy se nevzdát a vždy bojovat.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Sledujete místní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Ano, politika ovlivňuje ať už z menší nebo větší části život každého z nás kdekoliv na světě. Dají se tu najít stejná negativa jako u nás. Ale myslím, že Britové jsou přece jen větší vlastenci a pořád tu je zakořeněna nějaká morálka a práce pro lidi. V tisku se objevují jen radikální pohledy na jakoukoliv věc, buď je to katastrofa, nebo něco úžasného, všechno tohle vytváří apatii a strach. I přesto, že je tohle kdekoliv na světe -  i u nás - neměli bychom se starat tak moc, co si o nás myslí ostatní. Pokud se vaše štěstí odvíjí od toho, co si o vás myslí společnost, zůstanete navždy zklamáni. Chybí morální vzory, tudíž si je každý musí brát ze sebe, což může byt problém. Ale ta většinová společnost, která má pořád hodnoty, není vidět. Nejdůležitější je snažit vymezit si hranice a uchovat si své hodnoty a bojovat za ně.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Hledáte čtení na léto? Sáhněte po vtipném cestovním deníku (nejen) pro rodiče
Hledáte čtení na léto? Sáhněte po vtipném cestovním deníku (nejen) pro rodiče

Známá moderátorka Tereza Tobiášová miluje cestování, a proto její první kniha Terezina dobrodružství obsahuje historky o cestování, její zážitky i...

Mohlo by vás zajímat