28. září 2012 7:00, aktualizováno  11:52 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Babí léto ve francouzském Německu. Mají tu i skvělá vína

Vinice v údolí řeky Ahr. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vinice v údolí řeky Ahr. | foto: Luboš Palata, Lidové noviny

Říkám tomu jiné Německo a vždy si vzpomenu na jednu francouzskou mapu z dob Napoleonovy vlády, na níž tato část Německa byla Francií.

Do tohoto "francouzského" Německa, které začíná na levém břehu Rýna a jehož symbolem je pro mě bývalé hlavní město staré dobré Spolkové republiky lázeňský a studentský Bonn.

V tomto Francií vonícím Německu se nepije pivo a nejedí vepřová kolena, ani curry wurst, ale na viních tu zraje víno, dělají se tu báječné flammkuchen, tenoučké slané koláče, jakási o řád lepší německá varianta pizzy a krajina je hornatá a plná romantických hradů a až kýčovitě středověkých městeček. Je Německo noblesnější, elegantnější, romantičtější, vřelejší.


Pohlednice z cest na větší mapě

Z vín mám ale radši ta červená a za těmi se musí až do pohoří Eifell, asi hodinu jízdy od Bonnu, kam se z Prahy asi nejlevněji doletí přímým letem s nízkonákladovkami Germanwings za nějakých třicet euro. Je to rozhodně lepší varianta, než se sem táhnout autem, to mi věřte.

Kolem řeky Ahr na terasovitých vinicích tu zraje ten nejlepší německý Pinot Noir, který potvrzuje polofrancouzskou příslušnost celého tohoto kusu Německa. Prodloužený víkend babího léta, s flamen kuchen, jemnými paštičkami, či vínem - který člověk zkombinuje s nějakým z mnoha bonnských muzeí (já mám nejradši muzeum německých dějin), nebo návštěvou německého vládního protiatomového bunkru (vypadá to tam jak z Fantomase) právě v Ahru, je tou nejlepší reklamou na tohle jiné Německo. Německo, tak vzdálené mnichovskému Bierfestu, Berlínu, ale i Hamburku. Německo, které mám rád.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je nová rubrika serveru Lidovky.cz. Přes léto vám budeme přinášet zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Příspěvky budeme postupně zveřejňovat.

Najdete na Lidovky.cz