5. února 2011 12:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Balkánský koktejl u Dunaje. Nejromantičtější město Maďarska

Szentendre | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Szentendre | foto: Profimedia

V asi nejromantičtějším městě Maďarska, Szentendre, si můžete představit, jak vypadaly Uhry před dvěma sty roky. Dnes dvacetitisícové sídlo na břehu Dunaje je plné galerií, restaurací, křivolakých uliček a intimních zákoutí.

Srbové u Budapešti

Srbové u Budapešti

Historie Szentendre se táhne se až do římských časů, kdy tu procházela opevněná hranice říše a stál tu tehdy Ulcisia Castra, Vlčí hrad. Město v jeho podobě ale vybudovali v 16. století Srbové. Ti sem utekli z oblastí, jež byly v té době obsazeny osmanskou říší, která během mnoha válek jen pomalu ustupovala z obsazeného Balkánu. Dnes žije Srbů v Szentendre jen zlomek, město přesto jejich tradici udržuje.

Největší uherský skanzen se nachází tři kilometry od Szentendre

Největší uherský skanzen
Samo Szentendre je architektonicky pozoruhodné místo, například katedrálu Beograda by bylo škoda minout, ovšem tři kilometry od centra najdeme další stavební unikát: největší maďarský skanzen. Do rozsáhlého areálu na ploše 46 hektarů byly svezeny lidové stavby z celého Maďarska. Skanzen má otevřeno celoročně od deseti dopoledne do čtyř odpoledne. Nejlépe je navštívit jej v době některého z lidových svátků, kdy se tu pořádají mimořádné akce.

Szentendre - maďarská obdoba Montmartru.

Galerie, kam se podíváš
Szentendre si už před desítkami let oblíbili maďarští umělci – pro ně se město, do kterého z Budapešti pohodlně dojedete příměstským vlakem, stalo maďarskou obdobou Montmartru. Podobně jako jeho pařížský předobraz žije Szentendre turistickým ruchem, zdejší keramika i většina obrazů ale nejsou prvoplánové kýče na prodej. Ostatně jen o obchod nejde, zdejší malé útulné galerie, kterých je tu spousta, nabízejí klid a příjemnou atmosféru naplněnou uměním.

Rybí polévka halászlé

Město ryb
Maďarská kuchyně patří mezi neochvějné důvody k návštěvě této země. V Szentendre je navíc maďarská tradice doplněná tou srbskou, takže tumůžete dostat to nejlepší z Balkánu. Nejlepší volbou jsou ovšem rybí restaurace – Dunaj, na jehož březích se město rozkládá, je tu čistý a plný ryb. Rybí polévka halászlé je nepřekročitelný základ. A pokud toužíte po originálním zákusku, můžete navštívit zdejší Marcipánové muzeum.

Najdete na Lidovky.cz