25. května 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Bambiriáda a ohňostroje. Kam vyrazit o víkendu?

V Praze začala Bambiriáda. Akce trvá do neděle, děti tu najdou nabídku kroužků, sportovních klubů a spolků pro mládež.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Praze začala Bambiriáda. Akce trvá do neděle, děti tu najdou nabídku kroužků, sportovních klubů a spolků pro mládež. | foto: ČTK

Víkend bude patřit dětěm. Téměř dvacítka měst si pro nejmenší připravila hry a soutěže v rámci Bambiriády. Také v pražské zoo bude veselo - gorilí sameček Tatu slaví páté narozeniny. Pokud vás láká divadlo a hudba, vydejte se do Bohnic. V areálu psychiatrické léčebny se opět koná festival Mezi Ploty. Brno zase rozzáří ohňostroje.

Bambiriáda nabídne mnoho kroužků pro děti

24. 5. - 27. 5., 18 měst po celé České republice, www.bambiriada.cz 

V českých městech začala přehlídka místních sdružení pro děti Bambiriáda. Akce trvá do neděle, školáci tu najdou nabídku kroužků, sportovních klubů a spolků pro mládež. Letos zaměřuje i na seniory, děti a prarodiče si tu mohou vyzkoušet společné aktivity. Například v Praze na Vítězném náměstí si mohou děti s babičkami a dědečky vyrobit hračku nebo se naučit první pomoc. V každém kraji pořádá Bambiriádu nejméně jedno město, místní spolky si připravily pro návštěvníky nejrůznější hry, soutěže, ale hlavně ukázky činnosti daného sdružení. Děti se tak mohou těšit třeba na výtvarné dílny, taneční a hudební vystoupení, vyzkoušet si budou moci také rafty nebo horolezení. Vstup na Bambiriádu je zdarma.

Kupte si páteční noviny a získáte zdarma mapu technických památek ČR:

Rozhledny, pevnosti, mosty, doly, neobvyklá mmuzea a zajímavé stavby, které byste rozhodně neměli minout. Další velkou mapu technických památek najdete v pátečních Lidových novinách.

Velká mapa - rozhledny a technické památky. Zdarma v pátečních Lidových novinách.Bohnice rozzáří hudba a divadlo. Vystoupí i Sklepáci
26. 5. - 27. 5., areál Psychiatrické léčebny Bohnice, www.meziploty.cz 

Areál Psychiatrické léčebny Bohnice zase ožije hudbou a divadlem. Tradičního festivalu Mezi ploty se zúčastní přes 80 předních divadelních a hudebních souborů. Podle ředitele přehlídky Roberta Kozlera z pořádající společnosti Nedomysleno předčí program letošního ročníku v mnohém i to, co loni nabídl jubilejní dvacátý ročník. Na festival se například po 15 letech vrátí divadlo Sklep. "V hudební části vystoupí skupiny Žlutý pes, Vypsaná fiXa, Kašpárek v rohlíku, Chinaski, The Plastic People of the Universe, Marta Töpferová, Gulo čar či Toxique. Příznivci divadla uvidí ukázky různorodých oblastí dramatického umění - Besídku Divadla Sklep, vystoupení brněnského HaDivadla či Husy na provázku, ale i komorní představení Národního divadla," řekl Kozler.

Ohňostroje v Brně
25. 5. - 10. 6., Brno, ohňostroje začínají vždy ve 22:30

V moravské metropoli začne už v pátek festival zábavy Brno - město uprostřed Evropy. Zahájí jej čeští ohňostrůjci na Kraví hoře. Letošní 15. ročník mimo jiné připomene výročí narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela. Letos poprvé budou v rámci festivalu závodit jezdci na velocipedech nebo policisté v jízdě na koni. Nejnavštěvovanější akcí festivalu je každoročně soutěžní přehlídka ohňostrojů Ignis Brunensis. Čtyři ohňostroje budou soutěžící ohňostrůjci z ČR, Číny, Austrálie a Španělska odpalovat z pontonu na hladině Brněnské přehrady. První, nesoutěžní ohňostroj odpálí čeští ohňostrůjci Theatrum Pyroboli na Kraví hoře už tento pátek. Atmosféru před ním navodí Filharmonie Brno. Orchestr odehraje živě úvodní část doprovodné skladby k prvnímu bloku ohňostroje.

Ohňostroj v Brně

Ohňostroj v Brně

101 nejkrásnějších výletů s dětmi

Speciál LN: 101 výletů s dětmi

Napínavé i veselé, do muzeí i do přírody, takové výlety najdete ve speciálu Lidových novin s názvem 101 nejkrásnějších výletů s dětmi.

Více si přečtěte ZDE.

Víkend v pražské zoo: oslavy Tatuových narozenin
26. 5. - 27. 5., Zoo Praha, www.zoopraha.cz

Návštěvníci pražské zoo budou mít v sobotu možnost dozvědět se zajímavosti o antilopě Derbyho a o způsobech, jak se zapojit do ochrany této největší antilopy světa. U dvou informačních stánků, které budou stát u Pavilonu tučňáků a u Afrického domu, bude připraven i doprovodný program – malování na obličej. V 15:00 pak návštěvníkům v divadélku Archa zazpívá Kühnův dětský sbor a dětský sbor Shturche z Bulharska. V neděli se bude v zoo konat narozeninová párty. Přidejte se ke gratulantům, kteří popřejí gorilímu samečkovi Tatuovi k pátým narozeninám. Oslavenci v 10:00 popřejí, zatančí a zazpívají členové folklórního souboru Mbunda Afrika z Konga. Poté vypukne oslava.

Sameček Tatu, bratr Moji.

Sameček Tatu, bratr Moji.

Sekáči v krojích a snídaně v trávě
27. 5., Buchlovice na Uherskohradišťsku

Na senoseč na zámeckých loukách v Buchlovicích na Uherskohradišťsku se v neděli chystají folklorní sbory. Zpěváci v moravských krojích dopoledne kosami posečou trávníky v parku. Zpestřením bude soutěž o nejlepšího sekáče a sekáčku i snídaně v trávě, kterou sekáčům přivezou ženy v krojích. Tradiční Kosecké písně nazvané jinak jako Svátek ranního rozbřesku začnou časně ráno, už v 05:00. K dokreslení atmosféry přispějí i děvčata, která přijedou koňským povozem a přivezou sekáčům 'škvařežinu' tradiční snídani z vajíček a špeku a na občerstvení mléčnou kyšku. Letos účast přislíbily dvě desítky mužských pěveckých sborů s asi 250 účinkujícími. Podle organizátorů je to vždy příjemné setkání kamarádů, zpěváků a všech, kteří mají rádi zpěv a krásu a dokážou pro ni něco udělat.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz