Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Barcelona žije jiným tempem. Tady se večeří až před půlnocí, říká Češka

Cestování

  6:01
Život v Katalánsku vám přeřídí hodinky. "Životní rytmus je tu úplně jiný," říká pětadvacetiletá Michaela Černá, která žije v Barceloně. "Kvůli odpolední siestě se tu život posouvá a lidé obědvají kolem třetí, večeří až po deváté, a to klidně dvě tři hodiny," popisuje. I na pivo nebo drink se chodí mnohem později a Barcelona žije dlouho do noci.

Michaela Černá foto: Lucie Franková

Lidovky.cz: Jakou mají Katalánci povahu? Liší se hodně od té české?
Největší kontrast vnímám v osobním přístupu Čechů a Katalánců. Až teď si uvědomuji, jak silnou hierarchii u nás máme. Ve Španělsku není moc zvykem si vykat, všichni si tykají a chovají se velmi familiárně. Pamatuju si, jak mě zarazilo, když mi poprvé v obchodě řekli „cariño“ (miláčku). Tykáte si tu se svým učitelem, lidé se při pozdravu líbají na obě tváře, prodavač vás vítá „Hola guapa“ (ahoj krásko, což je tu běžné oslovení) a hned se s vámi dává do řeči... S takovým vřelým přístupem je každá interakce o hodně příjemnější, hodně rychle si tu najdete kamarády a známé. Zároveň to může mást, Španělům trvá stejně dlouho jako nám, než si vybudují blízké přátelství.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Souvisí to asi s tím neformálním přístupem, tohle je ale ta nepříjemná stránka. Pamatuji si, jak jsem chodila první dny ze školy domů šokovaná, jak běžný je tu cat calling: oslovování žen na ulici, pokřikování, hvízdání. Zpočátku to bylo hodně nepříjemné a bylo těžké se naučit to úplně ignorovat. Nechci ale generalizovat, mám tu kamarády, kteří by se takhle určitě nikdy nechovali a odsuzují to.

Lidovky.cz: A je něco, co překvapilo naopak Katalánce?
Asi nejvíc nedorozumění zažívám kvůli našemu stylu humoru. Se sarkasmem tu narazíte. S ostatními Čechy, co tu jsou, jsme se shodli, že si také musíme dávat trochu pozor na typický černý humor. Občas jsme zažili situace, kdy jsme se smáli jen my a ostatní nás jen nechápavě a pohoršeně pozorovali.

Kdo je Michaela Černá?

Pětadvacetiletá Michaela je studentkou FSV UK a bývalou redaktorkou serveru Lidovky.cz. V současné době žije v Barceloně, hlavním městě Katalánska, kde studuje španělštinu. Pro server iDNES.cz píše reportáže o napjaté politické situaci z místa.


Lidovky.cz: Potvrdily se vám o Španělsku nějaké stereotypy?
O místních se tvrdí, že jsou líní. Možná je to jiné na jihu, ale Katalánci mi takoví nepřijdou. Mají prostě jen jiný styl života. Ano, drží siestu, ale zároveň pak pracují celý večer. Kariéra pro ně rozhodně není smyslem života, v centru stojí rodina. Proto ty dlouhé večeře, oslavy a fiesty. Také jsou zdravě hrdí na svůj národ. Tenhle přístup mi bude v Česku asi chybět.

Lidovky.cz: Jaké české potraviny vám v Barceloně chybí?
Středomořská strava je výborná a nemůžu si vynachválit obrovský výběr čerstvé zeleniny a levného ovoce. Oproti Česku je tu ale hodně omezená nabídka mléčných výrobků. Katalánci jsou zvyklí na sojové mléko, to klasické kupují hlavně trvanlivé, jogurty zase ochucené. Po tvarohu či kefíru musíte složitě pátrat v polských obchodech. Takže se domů těším na poctivý bílý jogurt od nás z Chocně.

Lidovky.cz: Uvařila jste ve Španělsku pro místní česká jídla? Jak jim chutnala?
Několikrát ano. S kamarádkami pořádáme české večeře, takže naši přátelé ochutnali třeba bramboráky, koláče s povidly a tvarohem a teď naposledy i české cukroví. Také je občas bereme do české hospody, kde mívají klasiku jako smažák, utopence a samozřejmě pivo. Všichni jsou nadšení, české jídlo ale berou jako výjimečnou událost. Jinak je pro ně naše kuchyně moc těžká a tučná.

Lidovky.cz: S čím jste v Katalánsku narazila? Co pro vás bylo nezvyklé?
Rozhodně časování. Španělé prostě mají jiný životní styl. Obědvají kolem třetí, když mají siestu, z práce se vrací pozdě večer a jídlo začínají připravovat až kolem desáté. Večeří dlouho, klidně dvě hodiny. O víkendu chodí mladí do barů až před půlnocí, ve dvě ve tři ráno se pomalu začínají plnit kluby. Za moje večeře v sedm si mě kamarádi ještě pořád dobírají.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!