Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bavorský les chystá turistickou stezku v korunách stromů

Cestování

  14:12
Německý Národní park Bavorský les připravuje jedno z největších lákadel pro turisty - stezku v korunách stromů. Její součástí bude obří kopulovitá čtyřicetimetrová konstrukce ze dřeva za více než 65 milionů korun, která vyroste do konce srpna jako součást turistického centra ve městě Neuschönau, srdci Bavorského lesa.

Taková stezka v korunách stromů bude i v Bavorském lese. foto: Reprofoto

Půldruhého kilometru dlouhá točitá stezka umožní návštěvníkům pozorovat okolní divočinu z různých výškových úrovní. Řekl to ředitel Národního parku Bavorský les Karl Sinner. "Stavbu jsme začali v květnu a otevřena bude na konci srpna letošního roku," upřesnil. Podle jeho slov bude dárkem ke 40. výročí založení národního parku v příštím roce. Letos jde o největší investici parku. "Z nejvyšší terasy stavby bude neomezený pohled na národní park," řekl Sinner.

Takzvaný Baumwipfelpfad bude podle Sinnera něco jako Eiffelova věz pro Paříž a zařadí se mezi "top" trojku největších turistických atrakcí Bavorského lesa. K nim ještě patří oblast Luzného na německé straně, která se tento měsíc otevřela díky novému přechodovému místu i českým turistům a podle Sinnera je tam nejvíce divočiny a pralesa. Dále je to takzvaný Dům u divočiny v Ludwigsthalu za českou Železnou Rudou, kde z lesních stanovišť turisté pozorují vlky, rysy, divoké koně a další zvířata.

Přiláká stezka návštěvníky?
Také díky těmto atrakcím Sinner předpokládá, že se bude zvyšovat návštěvnost v bavorském parku, která se v posledních letech stabilizovala na 760.000 lidech, z nichž někteří ale navštíví park i vícekrát ročně.

"Čeští turisté stále tvoří jen necelých deset procent," uvedl. Vysvětluje to jazykovou bariérou a také nedostatkem většího počtu pěších přechodů česko-německé hranice. Lidé tak museli cenná místa složitě objíždět a hledat. "Díky nedávno otevřeným třem pěším přechodům se bude návštěvnost zvedat," doufá.

Národní park Bavorský les byl vyhlášen v roce 1970 jako první národní park v Německu. V roce 1997 se rozšířil o "řezenskou část", tedy dalších 11.000 hektarů, a od té doby je s více než 24.000 hektary největším německým lesním národním parkem. Zahrnuje 11 obcí dvou okresů, je v něm 300 kilometrů značených turistických cest, 200 kilometrů cyklostezek a 80 kilometrů lyžařských stop, které zpřístupňují původní divokou přírodu.

Navazující Národní park Šumava na české straně má rozlohu 69.000 hektarů.Oba parky se nazývají Zelené srdce Evropy.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat