Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bez trabantů, ale v cíli: čtvrtý Přibáňův experiment byl nejnáročnější

Cestování

  15:38
PRAHA - Dobrodruh Dan Přibáň se před pár dny vrátil ze své čtvrté trabantí výpravy, která byla ze všech nejnáročnější. Za komplikace mohla byrokracie, poruchy na autech a motorkách. Snad nikdy nemusel on ani ­jeho posádka tolik improvizovat. Skupina poprvé dorazila do cíle bez žlutých trabantů. Nikoli však bez vůle dotahovat věci do zdárného konce.

Úspěšná devítičlenná posádka. foto: Vojtěch Duchoslav

Jeho trabantí výpravy sledují desetitisíce lidí. V ­roce 2007 projel Hedvábnou stezku, o tři roky později Afriku a ­v roce 2012 Jižní Ameriku. Před pár dny se Dan Přibáň, novinář a dobrodruh, vrátil z­poslední výpravy po Austrálii a­Tichomoří. Devítičlenná posádka včetně dvou vozíčkářů tam zdolala přesně 15 291 kilometrů. Dva trabanty Egu a Babu, polský fiat zvaný Maluch, Jawa 250 a Čezeta 175 se vydaly z­australského Perthu napříč Austrálií a pak zamířily přes Východní Timor, Indonésii a­ Malajsii, aby svou pouť zakončily v thajském Bangkoku.

Hodně jste pohubl. Co jste v­Austrálii jedli?
Hambáče.(smích) Pořád jsme jedli těstoviny, těstoviny s něčím a prošlé těstoviny a prošlé maso, v Austrálii se dá naštěstí v­ obchodech koupit prošlé jídlo s velikou slevou. Abychom ušetřili, tak jsme dělali z mouky a vody placky. Taky mají mou oblíbenou kvasnicovou pomazánku marmite, a když jsme se chtěli mít dobře, jednou za čtrnáct dní jsme si koupili hambáč.

Kolik kilo máte dole?
Asi dvanáct, já vždycky hodně zhubnu, člověk tam míň jí, daleko víc maká, obrovský stres. A ­v zásadě je to jídlo i zdravější, samá rýže a ryby. Marek taky zhubnul, Vojta tolik ne a holky nikdy nehubnou, to je fyziologická věc. Holka, i když je pod tlakem, tak nehubne.

Když už jsme u těch holek... V březnu, těsně před vaším odjezdem do Austrálie, jste říkal, že podstupujete určitý experiment, když si do výpravy berete přítelkyni Dominiku (Dominika Gawliczková - pozn. red.) a dva vozíčkáře. Jak pokus vyšel?
U experimentů nejde o to, aby dopadly správně, ale aby dopadly nějak. Myslím, že to dopadlo nakonec dobře. S ­Dominikou to bylo pro oba náročné, jakmile máte s sebou někoho, s kým žijete, chováte se jinak a ­jste na vše okolo daleko citlivější. Člověk pak vnímá věci, které by normálně neřešil, a i po tom druhém chce něco, co by normálně nechtěl. Myslím, že kdyby tam Dominika byla sama, zvládala by to taky daleko snáz... Ale jsme pořád spolu a ­to je super!

Vezmete ji příště znovu?
Já už bych nejel nikam s ­žádnou holkou.

To říkáte pokaždé...
Ale teď už to budu dodržovat. Buď jet s holkou sám, nebo bez ní. Jsem opatrovací typ a pořád mám tendenci se o tu holku starat. Uvědomoval jsem si, že kdybych tam byl sám, měl bych daleko víc věcí na háku. Člověk může těžko působit jako drsný velitel, když tam pak cukruje. Na druhou stranu je úžasná opora s sebou někoho mít. Můžete se vyzpovídat, když vás něco štve. Ale pro to, aby se to dalo efektivně vést kupředu, bude pro mě naprosto sobecky jednodušší, když tam budu sám.

Noční jízda trabantů v Austrálii.
Celá kolona z ptačí perspektivy.

Nedokázal jste se oprostit od toho, že to není jen člen výpravy, ale i partnerka?

To jde těžko. Bylo by to hnusný a já bych to ani neuměl. Dokonce jsem na začátku říkal, že budeme mít každý svůj stan. Naprosto logicky jsem to s chladnou hlavou vyhodnotil. Jenomže to nešlo, začnou fungovat city a jste ve stanu s ní. Museli jsme k tomu dospět až sami, postupně, že to bude lepší. Každý jsme si začali stavět svůj stan teprve poté, co jsme se párkrát pohádali. Ale to bylo až někde na Timoru.

Každého asi napadne, jak řešíte na výpravách sex?
Když jsme měli ten stan, tak je to v pohodě.

Ostatní to musí nějak půl roku přežít?
To je jejich problém. (smích) Na předchozích výpravách byl vždycky takový kolotoč, že by tam člověk ani žádnou holku sbalit nestihl. Teď jsme jeli poměrně pomalu, takže by to asi šlo, ale jediný, kdo tam po holkách rejdil, byl Radek.

A co experiment s vozíčkáři?
To bylo taky zajímavé. Člověk zjistí, že neví, jak s nimi správně zacházet. Snažili jsme se jim ve všem pomáhat a oni si současně zakládali na tom, že si pomáhat nenechají. Jenomže bez toho pomáhání se nehnou. Navíc jsme trochu naráželi na to, že jsou celý život zvyklí na to, že mají alespoň nějakou výhodu, a když ji najednou nemají, mají s tím problém.

Bylo to pro ně náročné?
Neměli problém, že by někam nevyjeli. Spíš to bylo v těch obyčejných banalitách, kdy jsme někde zastavili a oni tvrdli v autě a ­nic nemohli. Nabízeli jsme, že jim ty vozíčky vyndáme, nechtěli, protože stejně, co by tam dělali. Člověk vyleze, opře se o zábradlí a čeká. Oni musí složit vozík, vysoukat se z auta a dál sedět na vozíku. Ta každodennost byla náročná, ale zvládli to naprosto bravurně. Kika s námi dojela do úplného konce, kdy jsme finišovali bez trabantů jen na motorkách, ta velká vůle tam byla znát.

Toto bylo čtvrtá výprava, mohl jste čerpat z předchozích zkušeností, říct si, to už umím řešit a nerozhodí mě to?
Rozhodně. Hlavně člověk nad věcmi, které dřív považoval za naprosto fatální problém, mávne rukou. Posouvá se level toho, co považujete za problém. To, co mě na Hedvábné stezce rozhodilo, jsme tu považovali za úplný standard.

Autor:

Mohlo by vás zajímat