Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bezpečná dovolená: V Bulharsku si dejte pozor na řidiče a moře

Evropa

  6:00
PRAHA - Chystáte se na letní dovolenou do ciziny. Server Lidovky.cz připravil ve spolupráci s Ministerstvem zahraničí ČR seriál, který mapuje co důležitého byste měli vědět před cestou do nejoblíbenějších zahraničních destinací.

Bulharsko láká našince především jako přímořská země, která k vodním radovánkám nabízí své Černé moře. foto: Profimedia

Cestujte s LN
Cestujte chytře! Praktické tipy na cesty v letních LN. Více >

V roce 2015 cestovalo do Bulharska přibližně 170 tisíc českých turistů, z toho asi 150 tisíc lidí navštívilo zemi během letní turistické sezony. Během letošní letní turistické sezony, přesně od 27. června do 4. září, bude pro české občany otevřeno konzulární jednatelství v Burgasu.

To může ve většině případů poskytovat pomoc přímo na místě. Do Bulharska se dá cestovat s platným pasem nebo občanským průkazem ČR, platnými nejméně po dobu pobytu v Bulharsku. Koncentrace turistů na černomořském pobřeží přináší zvýšenou míru drobné kriminality, jako např. krádeže na plážích, v hotelových pokojích a v dopravních prostředcích či občasné podvody ve směnárnách nebo na tržištích.

V červenci a srpnu bude v rámci projektu společných česko-bulharských hlídek v letovisku Primorsk opět působit tým českých policistů. Smyslem přítomnosti policistů v národních uniformách je posílení pocitu bezpečí českých turistů během jejich dovolené. Policisté účinně pomáhají případným obětem trestné činnosti.

Poslouchejte plavčíky

Citlivým tématem je vývoz starožitných předmětů. Neoprávněné držení předmětů „kulturní hodnoty“ je velmi tvrdě postihováno a jsou za ně ukládány nepodmíněné tresty odnětí svobody. Zakoupené předměty tohoto druhu musejí mít příslušný certifikát. MZV nedoporučuje amatérské hledání „pokladů“. V souvislosti s migrační vlnou stoupá zájem pašeráků lidí o pasy a průkazy totožnosti členských zemí EU. Doporučujeme proto zvýšenou opatrnost při péči o doklady a osobní věci.

Doporučujeme dodržovat následující pravidla: v žádném případě nenechávat doklady a ,cennosti při koupání na pláži bez dozoru, nenechávat zavazadla na sedadlech osobního automobilu, nemít všechny doklady na jednom místě a raději si – pro případ odcizení – pořídit jejich kopii. Při cestách do Bulharska doporučujeme zásadně vždy uzavírat komerční připojištění léčebných výloh. Je nutné počítat s rozdílnou úrovní zdravotnických zařízení a nižší dostupností nemocniční péče.

Řízení motorového vozidla věnujte zvýšenou pozornost, provoz je poměrně chaotický. Pokuty jsou v porovnání s ČR velmi přísné, častým postihem je kromě pokuty též zabavení řidičského průkazu na jeden až dvanáct měsíců. Striktně se vyžaduje přednost chodců na přechodech.

Specifickým rizikem bulharského pobřeží je takzvané „mrtvé vlnění“, kdy v moři dochází k nebezpečnému spodnímu proudění pod – na pohled klidným – povrchem. Důrazně proto doporučujeme dodržovat pokyny místních plavčíků, kteří dbají o bezpečný provoz na plážích, a obecně vždy dbát pokynů místních bezpečnostních složek. Do Bulharska stačí občanka.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!