Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lyžařské středisko nabízí procházku s lamami, biatlon na vlastní kůži či 110 kilometrů sjezdovek

Cestování

  5:00 – ADVERTORIAL
Zimní dovolená na horách je především o lyžování či snowboardingu. Proto každý, kdo se vydá objevovat nové lyžařské středisko, většinou touží vyzkoušet všechny sjezdovky a atrakce na svazích. Nassfeld ale nabízí i mnoho dalších aktivit, které se samotným lyžováním až tak nesouvisejí.

Pro běžkaře je jen v okolí Nassfeldu vyznačeno přes osmdesát kilometrů upravených tras v nadmořské výšce mezi 600 a 1500 metry. foto: Nassfeld.at©

Advertoriál

Jedno z největších středisek Rakouska ležící na samé hranici s Itálií se může pyšnit nejen 110 kilometry sjezdovek, snowparky, měřenými úseky a restauracemi s tradiční korutanskou kuchyní, ale ve své nabídce myslí také na ty, kteří si chtějí odpočinout od shonu i jinak než na sjezdovkách. 

Jako stvořené pro aktivní odpočinek a poznávání nových míst je bezesporu běh na lyžích. Pro běžkaře je jen v okolí Nassfeldu vyznačeno přes osmdesát kilometrů upravených tras v nadmořské výšce mezi 600 a 1500 metry. Na běžkách se ovšem přímou stopou dostanete k dalším 230 kilometrům cest napříč celým regionem. Zamířit můžete i na italskou stranu Alp. 

Půjčení sání začíná na 3 eurech a vybrat si můžete hned ze čtyř tras různých...
Ice climbing v Nassfeldu.

Pokud běžky nevlastníte nebo jste si je zapomněli doma, dají se za poplatek na místě půjčit. Jednou z výhod, které středisko běžkařům poskytuje, je také interaktivní mapa dostupná zdarma na webových stránkách, kde si můžete prohlédnout jednotlivé trasy, zjistit jejich náročnost i přibližný čas, jak dlouho jejich sjetí potrvá, a naplánovat si tak tu nejvhodnější.

„Do Nassfeldu jezdíme především lyžovat, ale někdy už nám to přijde pořád totéž dokola, a tak jsme hledali nějakou alternativu a objevili jsme běžky. Musím říct, že to bylo nad očekávání velmi pohodový výlet v klidné přírodě a s nádhernými výhledy,“ vzpomíná na výlet na běžeckých lyžích v Nassfeldu Hana Sýkorová. 

Nordic competence center

Tréninková plocha u spodní stanice lanovky Millennium express je ideálním místem pro první kroky na běžkách i první střelbu na biatlonové střelnici. Blízká Thommi ski school navíc nabízí každé úterý a čtvrtek kurzy těchto sportů. Půjčit si můžete jen samotné vybavení za částky od 6 do 9 euro, nebo si rovnou můžete zaplatit kurz, do kterého už je vybavení zahrnuto v ceně.

Podobným sportem, který z běžkování přímo vychází, a ke kterému Češi v posledních letech stále více upínají pozornost, je biatlon. Tato disciplína, kterou v zimních měsících napjatě sledují tisíce lidí u televizních obrazovek, si v Nassfeldu můžete vyzkoušet na vlastní kůži. Stačí si zapůjčit vybavení u spodní stanice lanovky Millennium Express nebo se zde rovnou přihlásit na některý z kurzů baitlonu a běžkování v místním Nordic comeptence centre. Dvouhodinový kurz s názvem Biathlon taster se koná každé úterý a za cenu 15 euro se naučíte základy tohoto sportu.

Biatlonová aréna v Nordic competence center.

Dobrodružství na sněhu

Kdo běžkám příliš neholduje, ale přesto ho láká projít se klidnou zasněženou krajinou, může vyrazit na obyčejný pěší výlet, případně jej obohatit o sněžnice nebo skialpové lyže. Pro oboje se v Nassfeldu najdou spolky, které vás do těchto netradičních aktivit na sněhu uvedou. Místní lyžařské školy a outdoorové organizace nabízejí také několikahodinové výlety různých obtížností a stejně jako u běžkování si můžete v interaktivní mapě najít nejvhodnější trasu, pokud byste se rozhodli vyrazit do nedotčené přírody na vlastní pěst.

Další z možností, jak strávit volný čas v Nassfeldu, je zasáňkovat si na tamní dráze. Půjčení sání začíná na 3 eurech a vybrat si můžete hned ze čtyř tras různých obtížností i délek, některé jsou navíc i osvětleny, takže je jednoduše můžete sjíždět i po západu slunce. 

„Sáňkování je moje záliba už od dětství a k horám neodmyslitelně patří. Jelikož by se nám ale nevlezly do auta, jsem rád, že si je můžeme na místě půjčit. A sice jsme si kopec museli vystoupat sami, ale o to větší zážitek pak sjíždění bylo,“ popisuje svoji zkušenost s sáňkováním v Nassfeldu Jakub Lánský. 

Ledové království

Doslova kouzelnou zimu jako z pohádky neslibují jen kopce a svahy, i v nižších nadmořských polohách lze najít místa, která vás dokážou nadchnout. Nedaleká jezera Pressegger See a Weissensee již zkraje zimy zamrzají a jejich průzračný led láká bruslaře ze širokého okolí. Na hladině vodních ploch se upravuje až 25 kilometrů bruslařských tras a různých okruhů, včetně okruhů pro rychlobruslení nebo hřišť na curling a hokej.

Ledové království na přilehlých jezerech.

Na místě je možné si zapůjčit i veškeré bruslařské vybavení. Celodenní vstupné stojí na jezeře Weissensee 5 euro na osobu. Komu by to bylo málo, může na ledu vyzkoušet i netradiční sporty jako potápění pod ledem nebo ice climbing. 

Jezero Weissensee

Jezero ledovcového původu leží v nadmořské výšce 930 metrů a je tak nejvýše položeným z korutanských jezer. Jeho rozloha je 6,5 kilometru čtverečních a hluboké je až 90 metrů. 

„Je to úplně něco jiného, než co jsem doposud z českých rybníků znal. Zvláště jízda na takzvaných dlouhých nožích stojí za to. Uchycují se na botu stejně jako u běžek a podobně se člověk i pohybuje. A jede to hrozně rychle, až jsem se bál,“ směje se při vzpomínce na nordické bruslení na jezeře Weissensee Jakub Lánský.

O tom, že se v Nassfeldu opravdu nebojí zkoušet nové věci, svědčí i další z atrakcí - Lamma treking, tedy vedení lamy na procházce. O poznání tradičnější je pak jízda na koních nebo v sáních s koňským spřežením v nedalekých stájích.

Relax za každého počasí

Ačkoliv i aktivní odpočinek je odpočinek, snad každý si rád dopřeje také relaxaci ve formě wellness. I na to majitelé hotelů a dalších ubytovacích zařízení myslí, a tak sauna či vířivka často bývá přímo jejich součástí. Není ale problém nalézt v blízkém okolí ani masáže, solnou lázeň nebo obyčejný bazén. A nespornou výhodou je, že si takový odpočinek můžete dopřát téměř kdykoliv, ať venku svítí slunce nebo právě chumelí.

Tento článek je součástí speciálního projektu připraveného ve spolupráci s Rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....

Mohlo by vás zajímat