2. prosince 2011 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Blešák a adventní trhy na hradech. Kam o víkendu?

Státní zámek Ratibořice  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Státní zámek Ratibořice |

Vánoční cukroví, svařené víno a jehličí provoní většinu hradů, zámků a skanzenů. Na druhý adventní víkend nachystaly pestrý program. Kromě jarmarků vás čekají i vánoční koncerty. Tady je několik tipů, kam se o víkendu vypravit:

Vintage.Market.Olomouc
3. 12., od 9 do 16 hodin, S-CUBE, 17. listopadu 43, Olomouc, www.filmbazar.cz


Tradici bleších trhů, které jsou již zavedené v řadě evropských měst, se pokusí oživit i v Olomouci. Poprvé si lidé nepotřebné zboží všeho druhu budou moci koupit už v sobotu. První originální bleší trh nabídne nejen nákupy a s tím spojené smlouvání, ale také večerní program s vystoupením kapely Tam Tam Orchestra. Na akci s názvem Vintage.Market.Olomouc mohou zájemci prodat nebo si koupit zboží všeho druhu. Jedinou podmínkou je, že zboží nesmí obsahovat pornografii, střelné zbraně a návykové či chemické látky. Nepotřebné kousky se budou prodávat v klubu S-Cube od 09:00 do 16:00.

Pokud se na bleší trh vypravíte ráno, můžete najít skutečné poklady.Vánoce ve skanzenu
denně do 11. 12., od 9 do 16 hodin, skanzen Veselý Kopec u Hlinska, www.vesely-kopec.eu

Vánoce tak, jak je prožívali naši předkové, chce ukázat vánoční výstava ve skanzenu Veselý Kopec na Chrudimsku. Ve vytopených chalupách se návštěvníci mohou seznámit s různými zvyky, které s obdobím adventu. "Pro letošní výstavu jsme zvolili téma zimních svátků. Takže v jedné z chaloupek se návštěvníci dozvědí, jak vypadala martinská hostina, v další jaká odměna čekala na nejpilnější přadlenu. Ale také, jaké dárky děti nalezly v mikulášské nadílce a pod vánočním stromečkem," uvedla Vojancová. Výstavu o víkendech zpestří doprovodný kulturní program, na každý den jsou pozvaní lidoví výrobci, aby předvedli, jak dělají vánoční předměty. Budou se plést ozdoby ze slámy, malovat skleněné ozdoby a péct vizovické pečivo. Vánoční výstava na Veselém Kopci je otevřena do 11. prosince denně od 9:00 do 16:00. V poslední den výstavy se ve skanzenu koná předvánoční jarmark.

Vánoční cukroví - ilustrační foto.


Adventní trhy v Českých Budějovicích
2. 12. - 4. 12., od 9 do 18 hodin, v neděli pak do 16 hodin, výstaviště České Budějovice, www.vcb.cz

Různé dárky nebo vánoční dekorace si mohou od pátku do neděle vybírat lidé na českobudějovickém výstavišti při adventních trzích. Ty se poprvé uskuteční v letos nově otevřeném pavilonu T. V areálu se představí 118 vystavovatelů. Většinou jde o české zástupce. "Celou třídenní atmosféru dokreslí vánočně vyzdobený areál a hudební doprovod s koledami," řekla Michaela Bébrová z českobudějovického výstaviště. Adventní trhy začnou každý den v 9:00. Všichni návštěvníci budou mít vstup zdarma.


Advent na hradech a zámcích
3. - 4. 12., zámek Hořovice, hrad Křivoklát a zámek Konopiště

Adventní akce zahájí v sobotu tradiční prohlídky zámek Hořovice, konat se budou také třetí a čtvrtou neděli adventní. Zámek bude přístupný od 10:00 do 15:00. V zámecké kuchyni se budou péct vánoční dobroty. Více ZDE

Na hradě Křivoklát na Rakovnicku je na sobotu a neděli nachystán Knížecí advent. Návštěvníci uvidí tradiční vánoční jarmark s lidovou zábavou v duchu vůně vánočního času protkanou vánoční atmosférou hradu. Více informací ZDE

V neděli 4. prosince zaznějí na zámku Konopiště na Benešovsku Benešovské roráty. Mši bude sloužit opat Strahovského kláštera. Koná se od 15:00 v kapli svatého Huberta. Více ZDE

Konopiště

Přehled akcí:

Vánoční Babiččino údolí
1. - 4. 12., zámek Ratibořice, www.zamek-ratiborice.cz

Na zámku v Ratibořicích a v Babiččině údolí na Náchodsku začal tradiční adventní program. Prohlídky vánočně vyzdobených zámeckých komnat či budov v Babiččině údolí jsou připravené do neděle 4. prosince. Na zámku se návštěvníci seznámí s vánočními zvyky na náchodském panství ve druhé polovině 19. století. Přístupné jsou také objekty Starého bělidla a Rudrova mlýna, kde vystupují děti z folklorního souboru Barunka. V budově vodního mandlu v Babiččině údolí je připraven malý adventní trh.

Lidovky.cz

Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem
Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem

21. března je Světový den Downova syndromu, který bývá označován také jako Ponožkový den. Podpořit lidi s tímto postižením může každý. Stačí si obléknout veselé ponožky a hlavně každou jinou.

Najdete na Lidovky.cz