Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bránou do Králova přístaviště a po stopách Hry o trůny. Malta má nový byznys

Cestování

  6:40
PRAHA - Země, kde ožila Hra o trůny. I to je Malta, která posloužila jako kulisa pro seriálový hit. Díky tomu nyní na ostrov proudí davy turistů a průvodci pořádají specializované exkurze pro milovníky seriálu. Server Lidovky.cz se vydal po stopách hrdinů seriálu, aby porovnal filmová místa se skutečností.

Po stopách seriálu Hra o trůny. foto: Lidovky.cz

Když se během zlaté hodinky opře slunce o žlutý vápenec, z něhož jsou postaveny téměř všechny domy na Maltě, křivolaké starobylé ulice vypadají tak neuvěřitelně, že by je kdokoliv mohl zaměnit se zdařilou počítačovou animací. Architektura navíc mísí to nejlepší z Orientu a evropského stavebního umu. Není tak divu, že maltská města posloužila jako kulisy pro řadu světových snímků a seriálů.

Malta svou nádhernou krajinou a památkami dala ožít i bájnému Západozemí ze seriálu Hra o trůny. Právě kvůli němu nyní - podobně jako do Chorvatska - míří davy turistů, kteří se chtějí projít po místech, kde se například proháněl kočovný národ Dothraků, spatřit místo, které se stalo osudným Eddardu Starkovi, či vstoupit středověkou branou do Králova přístaviště.

Takových památných míst je na Maltě třináct. Server Lidovky.cz se vydal ve stopách filmařů a navštívil některá místa ze slavného seriálu.

Azurové okno

Azurové okno patří nejen mezi jeden z přírodních divů Malty. Nachází se na druhém největším ostrově souostroví Malty Gozo a v seriálu ho mohli diváci spatřit během svatby Daenerys a Khala Droga. Tento přírodní jev však turisté možná nebudou moc obdivovat dlouho.

Azurové okno - jeden z divů Malty, který se objevil i v seriálu Hra o trůny.

Azurové okno patří nejen mezi jeden z přírodních divů Malty. V seriálu se u něj udála svatba Daenerys a Khala Droga.

Azurové okno se pomalu rozpadá a podle geologů nebude mít jeho krása dlouhé trvání. V okolí se dá projet na lodích. Moře do ostrova vyhloubilo nádherné jeskyně a vytvořilo skalní útvary připomínající zvířata či rozesmátý obličej.

Ve Hře o trůny se objevily i útesy poblíž Azurového okna.

Azurové okno patří nejen mezi jeden z přírodních divů Malty. V seriálu se u něj udála svatba Daenerys a Khala Droga.

Brána do Mdiny

Brána byla postavena v roce 1724 v tehdy populárním barokním stylu. Jako u všech budov byl použit žlutý vápenec, neboť se jiný stavební materiál na ostrově nenachází. V seriálu přijížděla v přestrojení branou do Králova přístaviště Catelyn Stark, která chtěla vyšetřit, kdo zaútočil na jejího syna.

Brána do města Mdina na Maltě.
Brána do města Mdina na Maltě.
Brána do maltského města Mdina. V seriálu skrze ni projížděla v přestrojení do...
Brána do maltského města Mdina. V seriálu skrze ni projížděla v přestrojení do...

Brána do města Mdina. V seriálu přijížděla branou do Králova přístaviště lady Catelyn Stark.

Mdina, Pjazza Mesquita

Malebné náměstíčko v Mdině, které bylo v seriálu zobrazované často jako místo neřesti. Koneckonců tam sídlil nevěstinec lorda Baelishe. Okolní úzké uličky ale také dýchají atmosférou jako ze Hry o trůny a balkóny se mohly snadno stát místem, kde se spřádaly pikle.

Klikaté uličky maltských měst dýchají historií. Když nastane zlatá hodina,...
Pjazza Mesquita je náměstíčko ve městě Mdina. V seriálu to bylo místo neřesti a...

Pjazza Mesquita je náměstíčko ve městě Mdina. V seriálu to bylo místo neřesti a čtvrť plná nevěstinců.

Palác Verdala

V zahradách paláce kousek od města Mdina v seriálu poprvé budoucí královna Daenerys Targeryen potkala svého budoucího muže Khala Droga a domluvila se svatba.

V paláci Verdala je nádherná zahrada.V nich v seriálu poprvé Daenerys potkala svého budoucího muže Khala Droga a domluvila se svatba.

Palác Verdala na Maltě.

Pevnost Manoel

Byla postavena v 18. století a britské jednotky ji využívaly až do roku 1964. V seriálu se místo stalo osudné Eddardu (Nedu) Starkovi. Právě uvnitř pevnosti mu byla useknuta hlava.

Pevnost Manoel byla postavena v 18. století. V seriálu se stala místem, kde zemřela jedna z hlavních postav první série.

Zahrady paláce San Anton

V paláci San Anton se nachází rozlehlé zahrady, kde lord Baelish kul pikle proti svému sokovi v lásce Eddardu Starkovi. V samotném paláci pak stáje a vstupní hala rudé pevnosti.

Autor:

Pomozte se zbavit zácpy u vašich dětí: zařaďte do jejich jídelníčku vlákninu GOS/FOS
Pomozte se zbavit zácpy u vašich dětí: zařaďte do jejich jídelníčku vlákninu GOS/FOS

V poslední době se stále více hovoří o významu vlákniny GOS/FOS. Co to vlastně je a proč by neměla chybět ve stravě vašeho potomka? Může například...