Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Unikátní pohled na Brdy z výšky. Granáty rozervaná země i opuštěné hangáry

Cestování

  7:06
Dlouhých devadesát let byla větší či menší část středočeských Brd nepřístupná. Teď je konečně mohou začít objevovat turisté. Ještě před vyhlášením chráněné krajinné oblasti v regionu pořídil fotograf Dan Materna působivé letecké snímky.

Vzlétnout nad někdejší vojenský újezd Brdy a pořídit snímky míst, kam bota civilisty už desítky let nevstoupila, nebylo nic komplikovaného. V Česku sice platí zákaz přeletu nad některými oblastmi, třeba nad jadernými elektrárnami, ale pro Brdy armáda vydávala povolení na dobu, kdy vojáci necvičili – pokud zkoušeli střílení, lety byly zakázané, říkali tomu dočasně aktivovaný prostor.

Dechberoucí výhledy na panenskou krajinu
Vzlétnout nad někdejší vojenský újezd Brdy a pořídit snímky míst, kam bota...

A tak jsem s pilotem před zhruba dvěma lety sedl na jednom z pražských letišť do letadla a během dvou hodin jsme přeletěli celý hřeben Brdské vrchoviny. Z výšky nějakých 150 až 300 metrů jsem pořídil fotky toho nejzajímavějšího pod námi: Padrťských rybníků, dopadové plochy Jordán – tedy místa, kde si vojáci z bíle natřených pneumatik vytvořili terče pro dělostřelbu –, panenských lesů, více či méně nápadných vojenských objektů i radarových stanic meteorologů a řízení letového provozu.

Teprve v posledních devíti letech začala česká armáda pomalu zpřístupňovat území rozsáhlého vojenského újezdu, ze kterého se letos 1. ledna stala šestnáctá největší chráněná krajinná oblast v Česku.

DAN MATERNA

Fotí pro deníky Mladá fronta DNES a Lidové noviny. Získal několik prvních cen v soutěži Czech Press Photo (v letech 1998, 2004, 2005, 2007) a ocenění Fujifilm Euro Press Photo Awards. Mimo jiné se více než deset let věnuje focení z letadla v kategorii sportovní létání. Pořídil snímky satelitních městeček, Šumavy či Prahy. Loni vydal knihu Česko z letadla.

Změna je to ještě čerstvá, a tak velká část z téměř pětatřiceti tisíc hektarů území není ještě označená turistickými značkami, trasy nejsou zanesené v mapách a většina míst vypadá tak, jak jsme je před pár lety viděli ze vzduchu. I po zřízení chráněného území, jež z devadesáti procent tvoří lesy, však zůstane armádě několik míst, která budou veřejnosti i nadále nepřístupná. A až do konce příštího roku má být uzavřeno i pár nevelkých oblastí, které budou vojáci čistit od nebezpečných předmětů. Jen od jara 2012 do loňského listopadu odstranili z bývalého vojenského újezdu na sedm tisíc kusů nevybuchlé munice. I proto úřady nabádají natěšené turisty k opatrnosti.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Mohlo by vás zajímat