30. září 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Bukurešťský Palác lidu. Stavba zcela unikátní

Paláce lidu v Bukurešti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Paláce lidu v Bukurešti. | foto: Tamara Skorkovská

Vydáte-li se někdy do rumunské Bukurešti, je tam jedna věc, kterou rozhodně nesmíte vynechat. A vlastně, i kdybyste na ni nakrásně zapomněli, svými nepřehlédnutelnými rozměry se vám připomene sama.

Jedná se o Palác lidu (rumunsky Palatul Parlamentului), kolos, jehož výstavbu započal nechvalně známý Nicolae Ceauşesku v roce 1984.

Stavba je unikátní hned v několika ohledech:

1) rozloha činí neuvěřitelných 330.000 metrů čtverečních, což na světě překoná jen jediná jiná administrativní budova, a to americký Pentagon,

Interiér Paláce lidu v Bukurešti.

Interiér Paláce lidu v Bukurešti.

2) na její výstavbě se podílelo 20.000 dělníků a 700 architektů a zvládli ji dokončit za 10 let,

3) vše je 100% rumunské: veškerý materiál, který byl na výstavbu použít, pracovní síly i návrhy architektů.


Pohlednice z cest na větší mapě

V současnosti není problém nechat se palácem provést, neuvidíte sice vše (kromě toho, že to ani není v lidských silách, sídlí v části rumunský parlament), ale ohromeni budete i tak. Prostorné mramorem vykládané sály, nádherné křišťálové lustry, kilometry vlněných koberců... Na závěr pak stanete na balkóně zamýšleném pro diktátorovy projevy a alespoň pro ten jeden okamžik si budete připadat, jako by celé město patřilo vám.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je prázdninová rubrika serveru Lidovky.cz. Přes léto vám budeme přinášet zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Příspěvky budeme postupně zveřejňovat.

Tamara Skorkovská

ZE ŽIVOTA MÁMY: Vybírám školu pro syna... a je to peklo!
ZE ŽIVOTA MÁMY: Vybírám školu pro syna... a je to peklo!

Vybírám vhodnou škole pro syna, čas se krátí a já stále váhám.

Najdete na Lidovky.cz