Centrum Prahy žije masopustním veselím

Průvodem masek byly 11. února na pražském Staroměstském náměstí zahájeny slavnosti Carnevale Praha 2012.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průvodem masek byly 11. února na pražském Staroměstském náměstí zahájeny slavnosti Carnevale Praha 2012. | foto: ČTK

PRAHA V centru metropole začal sedmý ročník obnovených masopustních slavností s názvem Carnevale Praha. Program plný koncertů, karnevalových večerů, hostin, přehlídek i soutěží se uskuteční do 12. února. Akci předznamenala čtvrteční vernisáž kostýmů a masek v Salonu Carnevale v Clam-Gallasově paláci, na které vystoupil soubor Hartig Ensemble.

Clam-Gallasův palác v pátek dopoledne otevřel své brány veřejnosti. Zájemci zde v Salonu Carnevale mohou zhlédnout expozici scénických kostýmů a masek z dílny ateliéru Franzis Wussin, dvorního dodavatele kostýmů a masek pro pražský Carnevale.

Ve večerních hodinách zde zahájí Opera Barocca cyklus scénických představení, která se budou konat pravidelně až do 12. února. V představeních Když Bohové tančí, Sonata Venatoria a Vivat Carnevale účinkují v dobových kostýmech umělci specializující se na autentickou interpretaci barokní hudby.

Kejklíři v centru

"Program začíná také na Staroměstském náměstí, kde bude otevřeno karnevalové infocentrum a desetkrát denně zde každou hodinu vystoupí kejklíř," řekla ředitelka festivalu Carnevale Zlatuše Josefa Müllerová.

Dodala, že slavnostní zahájení masopustní sezóny Slet masek - Otevření města karnevalu se uskuteční v sobotu na Staroměstském náměstí přibližně v 15:00. Předcházet mu bude průvod masek od Clam-Gallasova paláce. Poté se program přesune zpět do Clam-Gallasova paláce, kde na zájemce čeká karnevalový večer Bellaria věnovaný hudbě barokních mistrů a masopustní hostina v barokním stylu.

Dětský program

Neděle bude patřit tradičnímu dětskému karnevalovému reji Amoretto, při němž budou mít děti příležitost soutěžit o nejkrásnější karnevalovou masku.

Jedním z vrcholů akce Carnevale Praha je maškarním bál Crystal Ball, který se uskuteční 9. února v Clam-Gallasově paláci. Po celou dobu pražských masopustních oslav je na Staroměstském náměstí otevřeno infocentrum Carnevalu a Scena carnevale, na které se konají představení pouličních divadel s Názvem Divertimento Furioso. Součástí pražských oslav jsou také masopustní hody v různých částech Prahy.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz