Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rakouský adrenalin: vyzkoušejte sjezd na nafukovacích kruzích či Černou mambu mezi sjezdovkami

Cestování

  6:00 – ADVERTORIAL
Rakouské Alpy jsou pro spoustu Čechů už pár let stálicí při výběru zimní dovolené, málokdo ale ví, že provozovatelé místního střediska nabízejí kromě upravených sjezdovek také řadu adrenalinových sportů a nevšedních zážitků. Fatbike, přejezd nad údolím, jedna z nejstrmějších sjezdovek s názvem Černá mamba nebo obří U- rampa superpipe. V kombinaci s vrcholky pokrytými čerstvým sněhem a údolím zalitým sluncem je skoro těžké se netěšit.

Freeride ve Kitzsteinhornu. foto: Österreich Werbung

Advertoriál

Milovníci adrenalinu mají už možná svá místa vytipovaná, pro všechny ostatní však existuje webová stránka s příznačným názvem #playgroundAustria. Nejen na ní si pak mohou zájemci najít sportovní výzvu, kterou se pokusí splnit. Ambasadory projektu jsou modelka a youtuberka Jitka Nováčková a zpěvák Ben Cristovao. V jejich týmech se pak utkají o prvenství v největších adrenalinových aktivitách, jaké Rakousko nabízí.

Ski alpinismus v Tyrolsku.
Snowboarding ve Sprungu.

A totéž si může vyzkoušet úplně kdokoliv. Po vzoru závodníků zájemcí okusí jednu z nejobtížnějších sjezdovek s názvem Černá mamba. Říká se, že jakmile vyjedete na svah, už není úniku. Jako v kanadském skiareálu se zase budete cítit, když vás brzy ráno vyveze do vysokých hor rolba, a pak už vyrazíte brázdit nedotčenou sněhovou pokrývku.

Sjezd dlouhý 12,8 kilometru. Údolí Ötztal vládne anketám o nejlepší skiareál Evropy

Pro opravdové odvážlivce je v nabídce rakouských středisek také ski kiting, kdy se za pomocí draka na lyžích či snowboardu necháte táhnout po pláních či svazích, nebo populární snowtubing, tedy sjíždění na nafukovacích kruzích. Nezávisle na množství sněhu je možné si také vyzkoušet přejezd nad zasněženými lesy a soutěsky Vorarlberska. S délkou 1600 metrů a maximální rychlostí 130 kilometrů v hodině je lanovka Flying fox jednou z nejrychlejších a nejdelších lanovek na světě.

Objevovat atrakce vyráží každoročně do Rakouska i student Jakub Pěnkava. „Vždy, když někam jedu, chci vyzkoušet něco nového. A v Rakousku téměř vždy najdu nějakou příležitost. Naposled jsem v Brambergu sjel na saních dráhu dlouhou 14 kilometrů, to bylo fakt bezva. Předtím jsem zase s kamarády vyrazil na skialpy. Letos se chci odvážit na nějakou velkou U rampu, i když na to budu muset asi trochu více trénovat, abych si něco nezlomil,“ směje se Jakub.

Lyžování v Tyrolsku.

Za zábavou a napětím ale nemusí jít dlouho ani ti, kteří adrenalinovým sportům příliš neholdují. V celých Alpách jsou rozesety desítky jezer, na jejichž zamrzlé ploše si můžete zabruslit s pěknými výhledy. Spousta z nich se také pravidelně upravuje a nebývá problém si brusle půjčit i na místě. Namátkou se dá zmínit například jezero Weissensee na jihu Rakouska. Nebo si můžete vyrazit na neméně adrenalinovou večeři ve výšce 2086 metrů nad mořem ve skiareálu St. Anton am Arlberg.

Abyste si aktivní dovolenou užili podle svých představ a nic vás nebolelo, je také důležité nejpozději šest týdnů před začátkem začít s přípravou na pohyb na sněhu. Podstatné je mít silné svaly trupu a nohou, abyste na lyžích nebo na snowboardu vydrželi v přikrčené pozici. Na to jsou nejlepší staré dobré dřepy a kliky. Pomůže vám také výdrž při podřepu a poskoky ze strany na stranu. Na sjezdovce se ale zúročí i pravidelný běh a chůze. A především byste se měli před každou aktivitou několik minut rozcvičit. Pak už zábavě na sněhu nebude nic stát v cestě.

Tento článek vznikl ve spolupráci s Rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung.

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...

Mohlo by vás zajímat