Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 30 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

TIP NA DOVOLENOU: Češi se vracejí do Řecka. Menší zájem kvůli uprchlické krizi pominul

Řecko (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecko (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Menší zájem o Řecko v posledních letech kvůli uprchlické krizi je pryč. Letos se na nejjižnější část Balkánského poloostrova vypraví podle odhadů více než 300 tisíc českých turistů.

Kvůli uprchlické krizi byl o oblíbenou dovolenkovou destinaci – Řecko – v předchozích dvou letech mezi Čechy výrazně menší zájem. To se teď ale obrací.

Letos do pevninského Řecka a na tamní ostrovy jako Korfu, Kréta, Kos či malebné Santoriny a mnohé další vyrazí asi o pětinu více Čechů než loni, kdy jich přijelo asi 265 tisíc. Podle odhadů jich do země letos vycestuje přes 300 tisíc. Země ležící na nejjižnější části Balkánského poloostrova a přilehlých zhruba dvou tisících ostrovech a ostrůvcích je pro Čechy nejoblíbenější leteckou destinací, kam každoročně vyráží za skvělým jídlem, nočním životem a rozmanitými plážemi.

Ostatně, podle dat Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) tvoří prodeje zájezdů do Řecka přibližně čtvrtinou všech zakoupených zájezdů na letošní sezonu.

Rekordní rok

„Již nyní je tak zřejmé, že letošní rok bude pro Řecko rekordní. Hlavním důvodem je odklon evropské klientely od cest do muslimských zemí, hlavně Turecka,“ vysvětluje Antula Panaci z kanceláře Greece Tours.

Za růstem zájmu stojí několik důvodů. Jednak zadržená poptávka z minulých let, pak obavy klientů z vyprodanosti v hlavní sezoně i obecně zvýšený zájem o středomořské evropské destinace. Svou roli hraje i loni uzavřené dohody o migraci mezi Tureckem a Evropskou unií, která výrazně přispěla ke zpomalení migrační vlny.

Obavy z uprchlíků odezněly

„Řecko dlouhodobě patří mezi neoblíbenější destinace českých turistů, letos navíc definitivně odezněly obavy z migrační krize a ceny jsou příznivé, to jsou hlavní důvody, proč je o Řecko letos takový zájem,“ říká Jan Bezděk z cestovní kanceláře Fischer.

Právě před dvěma lety odradily část klientů obrázky uprchlíků na ostrově Kos, které tehdy plnily stránky novin.

„Ano, čeští turisté v posledních letech přestali na Santorini kvůli migrační krizi jezdit. Cestovní kanceláře jim radily, ať do Řecka nejezdí, přestože se většiny ostrovů krize vůbec nedotkla. Říkali mi to přátelé, kteří se mě ptali, jestli je bezpečné jet sem – na Santorini. Po dvou letech tady zase slyším češtinu,“ potvrzuje návrat tuzemských cestovatelů Eva Tziampazi Rendl, která na oblíbeném ostrovu známém bílými domy s modrou střechou žije od roku 2009 a živí se zde jako svatební fotografka.

Pokles zájmu českých turistů byl v době největší krize, tedy v roce 2015, zaznamenán především u ostrovů nejblíže turecké hranici, jako jsou Kos, Lesbos či Samos, a to v řádu desítek procent. „Nicméně na těchto ostrovech byli uprchlíci koncentrováni v táborech a v řádu několika dnů převáženi na pevninu,“ doplňuje Tereza Picková, výkonná ředitelka AČCKA.

V této sezoně jsou ale na ostrově Kos, kam se čeští turisté obávali létat, hotely už vyprodané. Ostatně Kos je společně s ostrovy Krétou a Rhodem mezi klienty cestovních kanceláří nejoblíbenější.

Levnější než Itálie, dražší než Česko

I když záleží na místě, které si člověk vybere, stále platí, že dovolená v Řecku vyjde Čechy na více peněz, než kdyby ji strávili v Česku. Zkrátka Řecko patří do Unie, a tomu odpovídají i místní ceny.

„Stejný balík zboží a služeb, který doma koupíme za 770 korun, nás v Řecku bude stát tisícikorunu,“ přibližuje ekonom Pavel Sobíšek z UniCredit Bank.

Jen pro představu, chleba stojí mezi 0,99 až 2,35 eura, čtvrtka másla 2,7 až 3,2 eura, litr vody vyjde na euro a cena točeného piva se pohybuje mezí 2,5 až třemi eury. Obecně přitom platí, že cenová hladina je v turistických oblastech vyšší než mimo ně. Ti, kdo se tedy rozhodnou vydat se do vnitrozemí například na mopedu či autem, se tak samozřejmě nejspíš dočkají nižších cen.

„Pokud porovnáme Řecko s ostatními zeměmi z jižní Evropy, už tak špatně ve srovnání nevyznívá. Je například levnější než Francie, Itálie či Španělsko,“ doplňuje ekonom Sobíšek.

Pomalu ale rostou i ceny pobytů. Ty nejlevnější na několik málo nocí lze přesto pořídit i pod deset tisíc korun. „Letecký zájezd na čtyři noci lze pořídit v lastminute akci už od zhruba osmi tisíc korun, až po pětihvězdičkové hotely v horizontu dvou desítek tisíc korun za osobu. Vždy ale záleží na termínu. Průměrná cena prodaného zájezdu se pohybuje kolem sedmnácti a půl tisíce korun na osobu,“ uvádí příklady Václav Nekvapil z cestovní kanceláře Blue Style.

Průměrná cena prodaného zájezdu do Řecka tak mírně vzrostla a příští rok se čeká, že půjdou ještě výš. „Cestovní kanceláře, které již v této době vyjednávají kapacity na sezonu 2018, upozorňují na možný mírný nárůst cen,“ potvrdila LN Picková z AČCKA.

A jak na samotné Řeky? „Jednejte s nimi přátelsky a s úsměvem. Nemají rádi kyselé obličeje,“ radí Eva Tziampazi Rendl.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...