Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

České hory na běžkách. Valašské kotáry jsou pro zkušené borce i ‚kochací‘ typy se slivovicí v batohu

České hory na běžkách. Romantika valašských kotárů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České hory na běžkách. Romantika valašských kotárů | foto: Eliška Pastuszková

Valašsko je nádherný kus Česka, jako stvořený pro nejrůznější outdoorové aktivity, běžky nevyjímaje. Na své si přijdou všechny typy běžkařů – ti, kteří upřednostňují svištění v upravených stopách, i ti, kteří decentním tempem brázdí hřebeny s dalekohledem a slivovicí v batohu. Vezměme to popořádku a vyberme ty největší běžkařské perly Valašska.

Na výkon v Karlovicích a na Pustevnách

Borci v závodních overalcích a s perfektním vybavením míří nejčastěji do Velkých Karlovic. V údolí je upravováno asi 50 km běžeckých stop různé obtížnosti pro klasiku i bruslení. Oblíbeným tréninkovým místem pro výkonnostní sportovce jsou také Pustevny, v jejichž okolí se upravuje dalších víc než 50 km tratí pro oba styly. Běžkař si může vybrat některý z náročnějších okruhů nebo se vydat po nenáročné hřebenovce na Radhošť nebo na Martiňák.

Výhledy z hřebene Javorníků

Pro kochací typy je Valašsko rájem. Smíšené lesy střídají otevřené horské louky, hřebeny nabízejí výhledy po celých Beskydech až k Malé Fatře a rozeseté dřevěnice krásně doplňují ráz místní malebné krajiny. Na běžky je možné doporučit zejména dvě skvostné hřebenovky, které se dají různě kombinovat. Obě trasy jsou za dobrých sněhových podmínek upravené, a když je sněhu míň, i pak tu bývá aspoň vyšlapaná stopa.

Banner - hedvábná Stezka

První, zhruba třináctikilometrová trasa vede po hřebenu Javorníků z Kohútky na Kasárna v 879 – 1070 m. Příjemně se tu střídá mírné stoupání a klesání, zalesněný terén s loukami a výhledy na hřebeny a vrcholy Beskyd. Za rozhlednou Stratenec a na Velkém Javorníku (1071 m) se otevřou krásná panoramata Malé Fatry. Z Kasáren se dá vrátit zpátky stejnou cestou nebo sjet do Velkých Karlovic.

Kochací trasa Vsetínských Beskyd

Druhá hřebenovka vede ze Soláně na Třeštík, tedy po hlavním hřebeni Vsetínských Beskyd. Profil trasy, začínající na parkovišti v sedle Čarták, naznačuje mírně zvlněný terén v nadmořské výšce 796 – 937 m. Celkových 13 km vede běžkaře krásnou krajinou střídající lesy a typické valašské horské louky.

Z míst, kde se les rozestoupí, vás okouzlí výhledy na okolní hřebeny – Javorníky na jihu a Moravskoslezské Beskydy na severu. Z Třeštíku se dá vrátit stejnou trasou nebo před nejvyšším vrcholem Vsetínských Beskyd – Vysoká (1024 m) – odbočit a sjet do Velkých Karlovic. U obou hřebenovek můžete využít pro návrat k autu i autobusových spojů.

Hřebenová prémie

Pro zkušené běžkaře jsou tu ještě další atraktivní nabídky, které však už vyžadují vzhledem ke své délce a náročnosti zdatné jedince. VIP nabídkou je propojení obou hřebenovek se začátkem na Kohútce. Z Kasáren klesnete do sedla pod Lemešnou a do údolí k hotelu Horal. Přes Makovský průsmyk nastoupáte na hřeben Vsetínských Beskyd kolem pramene Vsetínské Bečvy nedaleko hraničního přechodu Bumbálka.

Následuje příjemný hřebínek kolem rozhledny Čarták k chatě na Třeštíku, odkud se po soláňském hřebenu dostanete až k parkovišti Čarták pod Soláněm. Na lyžích či autobusem se odsud dostanete do Velkých Karlovic i dál do Nového Hrozenkova k parkovišti. Propojením obou hřebenů vznikne krásná, asi 40 km dlouhá náročná trasa s 1500 výškovými metry.

Příjemné běžkování na Valašsku najdete i v jiných oblastech – Hostýnské, Vsetínské a Vizovické vrchy a jiné části Beskyd jsou rájem pro ty, kteří preferují osamocené putování krajinou.

České hory na běžkách. Romantika valašských kotárů

České hory na běžkách. Romantika valašských kotárů

Slavia vs. Rangers očima diplomata. Stačila omluva, teď je to válka, říká

Bývalý velvyslanec ČR v Londýně a současný kandidát do Senátu za ODS, TOP 09 a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V historii lidstva takové situace nezřídka vedly ke katastrofickým následkům, komentuje diplomat Michael Žantovský...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Markéta Šveda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Auta s turbínou místo motoru se neujala. Přitom jezdila i na tequilu

Chrysler Turbine Car | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Turbínové auto. Zní to jako sci-fi? Překvapivě ne. Tento pokus nahradit tradiční spalovací motory byl velmi blízko...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...