Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Léčka na zloděje. Chilané sestrojili kolo, které nelze ukrást

Cestování

  6:10
SANTIAGO DE CHILE - Je to sen snad každého cyklisty - mít kolo, které vám nikdo neukradne. Splněním přesně takového snu je Yerka, prototyp jízdního kola sestrojený třemi chilskými studenty strojírenských oborů, píše agentura AP. Pokud by chtěl někdo jejich kolo ukrást, musí ho zničit, a je tak naprosto zbytečné ho krást.

Nejnovějším trendem u jízdních kol je využít pro jeho uzamčení přímo některou z jeho částí. Na trhu jsou již kola, která používají pro zamčení sedlo nebo odnímatelná řídítka.

Vynálezci Yerky tento způsob ještě vylepšili. Spodní rám kola se dá rozpojit, vzniknou dvě ramena, která se spojí rámem se sedlem a zamknou. Pokud by zloděj chtěl kolo ukrást, musí ho zničit.

ČTĚTE TAKÉ:

„To je důvod, proč naším mottem je ‚kolo, které někdo ukradne již není kolo‘. To, co zde máme, je opravdu kolo, které nelze ukrást,“ uvedl jeden z tvůrců bicyklu Cristóbal Cabello.

Chile i další země Latinské Ameriky se snaží přimět své obyvatele, aby přešli z aut na kola, která jsou levnější a přátelštější k životnímu prostředí. Roste zde proto počet značených cyklostezek, místa pro parkování kol i programy pro sdílení kol. Podle studie jedné z místních univerzit se využití jízdních kol mezi Chilany za posledních pět let zdvojnásobilo. Krádeže kol však zůstávají velkým problémem.

Mladí Chilané začali vymýšlet nové kolo poté, co jednomu z nich kolo někdo ukradl. Nejprve sestavili model z PVC, později pak funkční prototyp. Nyní čekají na schválení patentu a provádějí další testy odolnosti vůči zlodějům. Plánují také spustit kampaň, aby získali peníze na jeho výrobu. Na výrobu prvních 1000 kol potřebují počáteční investici 300 tisíc dolarů (6,6 milionu Kč) a doufají, že začnou svoji Yerku prodávat do poloviny příštího roku.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat