16. ledna 2012 11:05 Lidovky.cz > Cestování > Cestopisy

Chorvatsko není jen moře, lze tu i lyžovat

Lyžování v Chorvatsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lyžování v Chorvatsku. |

Do Chorvatska jezdí většina Čechů k moři a jen málokdo ví, že se tu dá i lyžovat. Sjezdovky se sice těm alpským nevyrovnají, ale jak píše Jan Pala: "Není nad to dopoledne lyžovat na a pak během 40 minut sjet k moři."

Hned po velikonocích jsem byl pracovně v chorvatské Rijece. Cestou k další zastávce v Záhřebu jsem odbočil z hlavní silnice jenom o pár kilometrů a dostal se do přímořského lyžařského ráje Platak. Lyžařské vleky už v tuto dobu nejezdily, ale sněhu je tam na sjezdovkách, v okolních lesích a ve skalnatých žlabech od 20 do 130 cm! Není nad to dopoledne lyžovat na sněhu a pak během 40 minut sjet k moři a vykoupat se v něm.

První zimní lyžařské soustředění bylo na Plataku v roce 1913, a od roku 1933 se tam jezdí Jadranský slalom. Název je odpovídající, neboť z hlavních sjezdovek střediska je krásný výhled na Rijeku a Jaderské moře. Bohužel kromě lanovek, které pravidelně fungují, jsou ve středisku i dva vleky - jeden asi typu poma a druhý kotva, z nichž zůstaly jenom základní sloupy ve zcela očesaném stavu. Kotva navíc nefunguje zřejmě už dlouhou dobu, když průsek na vlek je zarostený.

Lyžování v Chorvatsku.


Hlavní dvojsedačka je v nadmořských výškách 1120 až 1360 metrů s koncem na vrcholu Radeševo (1363 m). Dole jsou potom menší vleky pro začátečníky, mírně pokročilé a děti. Nechybí ani upravovaná lyžařská stopa. Na webu Žičare i staze Platak velmi odvážně tvrdí, že staza Radeševo 2 je obtížnosti černo-červená. Ve skutečnosti je to taková pohodová červená sjezdovka s převýšením 240 metrů.


Kromě upravovaných sjezdových tratí - z vrcholu Radeševo jsou navíc všechny osvětlený na noční lyžování - jsou všude kolem krásné lesy na lesní freeride odpovídající beskydským kopcům. Kdo má s sebou skialpové vybavení, dokonale si zajezdí na okolních hornatých nebo skalnatých vrcholech. Horní partie jsou bezlesé a skalnaté s pěknými žlaby s vhodným sklonem.

Nej tipy: 101 nejlepších lyžařských středisek

Magazín LN 101 nejlepších lyžařských středisek v Evropě.

Nejlepší lyžařská střediska, nejdelší sjezdovky i nejkouzelnější velehorská zákoutí, o tom všem se dočtete ve speciální magazínu Lidových novin 101 nejlepších lyžařských středisek v Evropě. Navíc získáte skipas zdarma.

Více informací najdete ZDE

Nejbližším kopcem k Plataku, který vše toto nabízí je Snježnik (1505 m). Jedinou nevýhodou je menší délka žlabů, které jsou poměrně krátké a záhy přechází do lesního porostu. Už se nemůžu dočkat na praktické vyzkoušení s lyžemi na nohou.

Doporučené odkazy:

NP Risnjak
Risnjak at summitpost.org
Hrvatska skijališta

K dalšímu čtení je možné vřele doporučit tohoto tištěného průvodce:
Dr. Željko Poljak: Hrvatske planine, Golden Marketing - Tehnička knjiga, Zagreb 2007, ISBN 978-953-212-314-2

Jan Pala, Pohora.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
MECHANIK VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 24 000 - 30 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz