25. července 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Chrám na Kiži? Mistrovství bez použití jediného hřebíku

Letní chrám Proměnění Páně, vysoký 37 metrů budí údiv komplikovaností svých 22... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letní chrám Proměnění Páně, vysoký 37 metrů budí údiv komplikovaností svých 22... | foto: Vlastimil Neklapil

Jméno města Petrozavodsk vyvolává dojem továrního sídla ze sovětské éry, ale historii má mnohem starší, bylo založeno Petrem Velikým o několik měsíců později než Petrohrad. Od krásné nábřežní promenády s moderními sochami (a wifi zdarma) odrážejí rychlé lodě k více než hodinové plavbě k ostrovu Kiži v Oněžském jezeře.

Jádrem je pogost, okrsek letního a zimního chrámu a zvonice, obklopený nízkou kamennou zídkou se stříškou. Letní chrám Proměnění Páně, vysoký 37 metrů budí údiv komplikovaností svých 22 kupolí. Údajně jej v 17. století postavil samojediný mnich Nestor pouze s pomocí sekery a bez jediného hřebíku.

Letní chrám Proměnění Páně, vysoký 37 metrů budí údiv komplikovaností svých 22...

O něco skromnější, s "pouhými" devíti kupolemi je zimní (vytápěný) chrám Přímluvy Panny Marie, stále funkční, s původním dřevěným ikonostasem. Zvonice přibyla o sto let později. Kižský pogost se stal jádrem skanzenu, kam byly svezeny cenné dřevěné stavby ze Zaoněží - rozlehlé usedlosti, kostelíky a kaple (nejstarší pochází z 15. stol.), mlýny, lázně, sýpky.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Stavby jsou roztroušeny po celém ostrově a seznámit se se všemi vyžaduje čas a fyzické úsilí. Některé stavby jsou dokonce umístěny na jiných ostrovech nebo nejbližší pevnině. Poprávu je celý komplex zařazen na listinu světového dědictví lidstva UNESCO.


Pohlednice z cest na větší mapě

Vlastimil Neklapil

Najdete na Lidovky.cz