6. září 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Chystáte se na vinařské slavnosti? Přinášíme tipy na září

Ochutnávání mladých vín (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ochutnávání mladých vín (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Pro milovníky vín a burčáku je září oblíbený měsíc, je totiž měsícem vinobraní. Server Lidovky.cz vybral pár tipů, kam vyrazit o víkendech za vínem, burčákem, hudbou, ale i za dobrým jídlem.

Pálavské vinobraní
Tradiční Pálavské vinobraní se koná jako vždy druhý zářijový víkend (5. - 8. září) v Mikulově. Návštěvníci se mnohou těšit na pochodňovou show, průvod královské družiny, spoustu krojů, řemeslnou tržnici, národopisné soubory, cimbálovou muziku i dechové hudby. Součástí programu jsou koncerty hvězd české i slovenské hudební scény, stánky s vínem, burčákem a gastronomickými specialitami nebo nedělní výstup na Svatý kopeček. Program nezapomíná ani na děti, pro něž je připravena řada her, pohádek, soutěží a atrakcí.

Vinice na Pálavě

Hornobojanovské vinobraní
Burčák a zase burčák. V Horních Bojanovicích se můžete těšit mimo jiné také na pěvecké sbory, dechovou i cimbálovou muziku. Můžete se ale těšit také na grilované pochoutky. Akce se koná druhý zářijový víkend.

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek
Vydejte se o víkendu (6. - 8. září) do Uherského Hradiště nejen na vinobraní, můžete také zdarma navštívit historické památky. Ve slovanské metropoli, jak se Uherskému Hradišti také říká, vinařské slavnosti navazují na prvorepublikovou uherskohradišťskou tradici velkých národopisných výstav.

Vinobraní na Pražském hradě
Nechce se vám kvůli vínu jezdit na Moravu? Zkuste vinobraní na Pražském hradě. Můžete se těšit na ochutnávku českých i moravských vín v Míčovně, moravský burčák z Archlebova, přehlídku cimbálových muzik, dětský folklorní soubor, ale třeba i na ukázky tradičních řemesel.

Valtice

Burčáky Valtice
Odrůdové chlazené burčáky a originální vína Lednicko-valtického areálu. Druhý zářijový víkend (6.- 9. září) se koná ve Valticích tradiční slavnost plná cimbálové muziky a vinařské turistiky ve valtickém podzemí.

Znojemské vinobraní
Znojemské vinobraní patří mezi klasiku českých vinařských slavností. Letos jej král Jan Lucemburský zahájí o víkendu 13. a 14. září. Kromě všudypřítomného vína nebudou chybět rytířské turnaje, hudba a tance a na noční zábavu posvítí stovky pochodní. Pokud se rozhodnete do Znojma vyrazit, určitě si nejprve prostudujte program. Ten je totiž i letos řádně nabitý a je z čeho vybírat. A hodit se bude i mapa Znojma do ruky, protože zábava se odehrává hned na několika místech.

Vinobraní na Kuksu
Pokud váháte, zda jeden z posledních letních víkendů vyrazit na výlet po památkách nebo raději za dobrým vínem, existuje pro vaše dilema jednoduché řešení. Vyražte na Kuks. V sobotu 14. září se tam koná zámecké vinobraní. Zdarma se na místo dostanete autobusy z Hradce Králové, Trutnova, Dvora Králové nad Labem a Broumova a nebo - pokud je vám bližší vlak - staví ve stanici Kuks i všechny projíždějící rychlíky. Kromě vína budou k ochutnání zdarma i léčivé prameny  ve vinných lázních a postaráno bude podle organizátorů i o zábavu pro děti. Slavnostní zahájení Vinobraní na Kuksu začíná v 11 hodin.

apeAlena Pecháčková, spaŠárka Pálková

Advantage Consulting, s.r.o.
ZKUŠENÁ/Ý ÚČETNÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 40 000 - 70 000 Kč