Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čína si zvětšuje světový vliv, bude největším turistickým hitem

Cestování

  13:30
MADRID/PRAHA - Generální sekretář Světové organizace pro turismus (UNWTO) Taleb Rifai očekává, že se Čína mezi pěti až sedmi roky stane největší světovou turistickou destinací. Oznámil to ve čtvrtek v španělské státní televizní stanici RTVE.

Čína foto: Reprofoto

Do Číny loni dorazilo 53 milionů zahraničních turistů a Rifai očekává, že toto číslo vzroste.

"Je to prostě přirozený vývoj. Itálii sebrala  místo čtvrté nejvýznamnější destinace a nyní se dostává na 3. místo. Můžeme očekávat, že Čína se stane největší zemí z pohledu jak příjezdů, tak vysílání turistů do světa v příštích pěti až sedmi letech. "

Dle Rafaie je Čína plná zajímavých míst, velmi pestrá, má všechna výšková pásma (moře i hory) a také mnoho kulturních destinací.

Zasněžená Šanghaj

"Mají krásnou kulturu, která není jenom mysticky nehmotná, ale navíc se jí můžete i doopravdy dotknout, od jídla až po velmi staré historické chrámy," popisuje stát Rifai.

Šéf UNWTO také zdůraznil příjemné uvítání, na které se mohou turisté v Číně těšit.

"Turisté cestují tam, kde se cítí dobře a pohodlně a v tomto případě je to Čína. To, že země ví, jak se chovat k turistům, je mnohem důležitější, než jakékoliv politické otázky," podotkl Rifai.

Podle cestovních kanceláří se Francie nahoře udrží

Mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura mu ale oponuje. Podle něj na vrcholu zůstane i nadále Francie. Tvrdí, že lidé budou vždy nejvíce jezdit do destinací, kde se můžou rekreovat u moře.

Levandulová pole v Provence

"Je třeba si uvědomit i problém s dopravou – do Číny se dá pouze letět, ale do Francie jezdí hodně lidí automobily. Proto například Řecko, ač je nádherné, nebude nikdy špičkou turismu. Je moc odtržené od ostatních států."

S ním souhlasí i Markéta Vogelová, vedoucí oddělení výzkumu a analýz CzechTourism. "I když se Čína stále více otvírá turistům, představa, že by byla světovou jedničkou, je zatím nereálná."

Oba také dodávají, že tyto statistiky vychází z počtu cizinců v ubytovacích zařízeních, ze kterých se nedá zjistit, zda se jedná o turisty, byznysmeny nebo studenty. "Například Londýn je naprostou evropskou špičkou v návštěvnosti, ale většina lidí tam jezdí kvůli studiu angličtiny," říká Okamura.

Přírůstek Číňanů v Čechách je viditelný

Z hlediska cestování Číňanů by se ale Říše středu mohla dostat na vrchol i podle českých expertů.

"Vzestup čínských turistů můžeme vidět i u nás. Za tři čtvrtletí loňského roku přijelo do Česka přes 59 tisíc Číňanů, což je meziroční přírůstek o 32%! Celkový přírůstek cizinců v Česku je přitom pouze 5%," zdůrazňuje Okamura.

Písečná bouře zasáhla Peking

"S tím samozřejmě souvisí i komické scény. Číňané dostávají doma letáky, aby věděli, jak se mají ve světě chovat – je na nich například napsáno, aby neplivali na zem, nedávali si propocené ponožky v luxusních restauracích k usušení na topení nebo jak se má správně stát ve frontě," směje se mluvčí AČCKA.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...