Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jste z Česka? Máte krásné ženy i dobré a levné pivo, říkají mi cizinci

Cestování

  6:16
MELBOURNE - Radka Darebná začala cestovat po světě před čtyřmi lety, navštívila Maltu, Miami, Mauricius, Reunion, Barmu, Čínu, Bali, Nový Zéland, Mexico a Fidži. Nyní žije a studuje v Austrálii.

Radka Darebná foto: Archiv Radky Darebné

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti? 
První dny po přestěhování byly plné nejistoty a vzrušení zároveň. Musela jsem si vše zjistit a oběhat sama. Navazovat kontakt s cizími lidmi, v cizím jazyce a dalo mi to strašně moc. Svoboda, nezávislost a víra sama v sebe. Je to nejlepší věc, kterou může člověk udělat - odjet do zahraničí a poznávat svět.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazila? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý? 
V cizině jsem narazila se svou původně docela uzavřenou povahou a tím, že jsem se neusmívala jako ostatní. Je známo, že Češi jsou celkem studení a moc se neusmívají. V cizině se baví naprosto cizí lidé na ulici, v obchodě, v MHD spolu a ptají se zdvořile, jaký byl den. Pomáhají si a většinou si na nic nestěžují. Nyní po letech v zahraničí můžu říct, že je to docela nakažlivé a že už jsem také taková. Občas také cizinci nechápou náš humor.

Kdo je Radka Darebná?

Radka Darebná se narodila v Berouně a vystudovala střední školu hotelovou v Praze 4. Nyní studuje obor Event management na vyšší odborné škole v Austrálii. Pracuje na poloviční úvazek z důvodu studentských víz a omezení na 20 hod. práce týdně. Cestuje a poznává okolí a nové lidi. 

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit? 
Do Česka se určitě jednou vrátím. Miluji cestování, ale domov je domov. Praha a celkově Česko má své kouzlo - hlavně o Vánocích.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo? 
V cizině mi chybí typický český rohlík. Ačkoliv pečivo obecně moc nejím, přistihla jsem se, že mi opravdu chybí rohlík. Jinak například v Austrálii je česká restaurace, kde vaří svíčkovou možná lepší než v Čechách. Kamarádku z Číny jsem do této restaurace vzala a byla nadšená hlavně z knedlíku. Vůbec nevěděla k čemu to přirovnat, ale moc jí chutnalo. Občas něco uvařím a vše sklízí chválu. Teď se chystám na Vánoce připravit bramborový salát, tak uvidíme. 

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka? 
První názory , které slýchám když řeknu, že jsem z Česka jsou: krásné ženy, dobré a levné pivo, Praha, Český Krumlov a známí sportovci (Nedvěd, Hašek)

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší? 
Politika se liší v různých zemích. V něčem jsme napřed my a v něčem zase jiní. Myslím si však,že si tak nějak vše lépe hlídají a ověřují.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat