Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co nechápou cizinci v Česku? Zabíjení kaprů, rasismus a věčné stěžování si

Cestování

  6:00
Jak nás vnímají cizinci žijící v Česku? Co se jim nelíbí a jaké zvyky nechápou? Rubrika Český šok se těší nebývalému zájmu čtenářů. Cizinci v ní shrnují, co jim na Češích vadí a co se jim v Česku naopak líbí. Server Lidovky.cz vybral několik 'perliček' a také věci, na kterých se cizinci žijící v Česku shodnou.

Cizinci žijící v Česku mluví o naší zemi ve speciálu serveru Lidovky.cz: Český šok foto: Lidovky.cz

Cizinci, které server Lidovky.cz oslovil s projektem Český šok, mají jasno: muži jsou podpantofláci a na slovo poslouchají krásné české ženy. Všímají si také rasismu a toho, jak si Češi na všechno stěžují. A nepochopitelné české zvyky? Jedním z nich je i zabíjení kaprů na Vánoce.

Zabíjení kaprů

Vadí mi čecháčkovství, zabíjení kaprů a krvavý sníh (Bývalý umělecký šéf Opery Národního divadla Rocc. Pochází ze Slovinska.)

Rocc
Ázerbájdžánská studentka Diana Shirinová slaví Vánoce v Praze.

Vážně doma o Vánocích zabíjíte kapry? lituje ryby Ázerbájdžánka (Studentka Diana Shirinová pochází z Ázerbájdžánu.)

"Myslím, že Češi jsou upřímní, laskaví, velmi kreativní a kosmopolitní. Za ty roky jsem měl jen velmi málo negativních zkušeností. Ale zas je tu poněkud skrytý, někdy zjevný rasismus zejména proti romské menšině, který mě uráží. Jako přistěhovalci mi to hodně vadí. V Torontu, kde existuje více než 140 jazyků, kterými hovoří více než 200 etnických skupin, je nemožné poskytnout jakoukoli legitimitu k úplnému rasismu. Slýchám o pracovní etice, ukradených pracovních místech, sociálních pijavicích a genetických predispozicích," říká Kanaďan Brad McGregor. Více čtěte ZDE.

Rasismus

Jason Mashak

Vadí mi otevřený rasismus a xenofobie, přiznává Američan (Jason Mashak přijel do Evropy kvůli předkům svého otce. Narodil se v americkém Michiganu.)

Dalším nešvarem, který cizinci pociťují je neustálé stěžování. Na cokoli, kdykoli. Poukazují i na věčně špatnou náladu, které je u Čechů patrná.

"Vadí mi, že si lidé hodně stěžují, ale sami nedělají nic, aby se situace zlepšila. Ačkoliv jsou si vědomi svých problémů, děti jsou vychovávány ke stejnému způsobu myšlení - stěžovat si a nic s tím dál nedělat," říká v rozhovoru Kolumbijka Sandra Choles. Více čtěte ZDE.

Češi si neustále stěžují

Juwana Jenkins

Češi si neustále stěžují na počasí, říká zpěvačka z Ameriky (Zpěvačka Juwana Jenkins žije v Česku zhruba patnáct let.)

Cizinci se také často pozastavují nad politickou kulturou v Česku. Polka Hanna Marciniak například nerozumí tomu, proč se místo korupce řeší milostný život premiéra.

"Máme tedy skandál "Clinton-Lewinsky", akorát po česku. Podváděl Petr Radku? Může Jana za krizi jejich manželství? Řešit takovéto, s prominutím, kraviny v okamžiku, když se odhaluje velká korupční kauza, mi přijde dost nemístné. Lidé prostě některé věci vědět nechtějí, nebo spíš jim nerozumí. Raději budou remcat na "modré kmotry" a "zloděje", aniž by si pořádně přečetli zprávy. Prostě "ztraceno v komunikaci." Doufám, že to nedopadne tak, že si za pár let vzpomeneme jen na to, kdo měl s kým poměr. Tím více si teď vážím věcného a rozumného zpravodajství," pozastavuje se nad tím, co se v médiích řeší Polka.Více čtěte ZDE.

Vztah k prezidentovi

Češi jsou vtipní, pobavila mě viróza pana prezidenta, říká Rwanďanka (Marléne Umugiraneza - pochází ze Rwandy.)

Marléne Umugiraneza
Ivan Lečtyř

Náš prezident by nezneuctil národní symboly, říká Američan (Američan Ivan Lečtyř se do Česka přestěhoval zhruba před půl rokem.)

Autor:

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...