Côte d’Azur: muzeum pod otevřeným nebem

Azurové pobřeží ve Francii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Azurové pobřeží ve Francii. | foto: Profimedia

Francouzská Riviéra je se svou nádhernou krajinou, zvláštním světlem a nekonečnými barevnými odlesky něco jako impresionistické muzeum pod otevřeným nebem. Vydejte se po stopách její inspirace v dílech Braqua, Renoira, Matisse, Chagalla a Picassa.

Doma u Renoira
V roce 1907 se Auguste Renoir usadil se svou rodinou ve vile Les Colletes na kopci nad Cagnes-sur-Mer s nádherným výhledem na moře. Vila v neoprovensálském stylu není žádné didaktické muzeum, ale autenticky zachovaný dům, kde umělec strávil posledních dvanáct let života. Všechno zůstalo na svém místě, jedenáct originálů z cagneského období, nábytek, dekorace, na svou dobu moderní koupelna, pro kterou Renoir dekoroval některé obklady, a především vybavený ateliér i s kolečkovým křeslem, na kterém malíř, těžce nemocný revmatickou artritidou, pracoval (vstupné 4 eura, www.cagnes-tourisme.com).

Zachovalý dům, kde Renoir strávil posledních 12 let života.

Po stopách modré a bílé
Henri Matisse, který pocházel ze severní Francie, Riviéru přímo zbožnoval: "Když jsem si uvědomil, že v tomhle světle se mohu probouzet každé ráno, nemohl jsem uvěřit svému štěstí." Zanechal tu mnoho stop, nejvíce však v Nice. V Musée Matisse v nejluxusnější čtvrti Cimiez můžete sledovat jeho vývoj od klasické malby na sklonku 19. století až po typické modrobílé kreace, které vznikly právě zde v roce 1952 (vstup zdarma, http://www.musee-matisse-nice.org/).O dva roky později tu také zemřel a jeho květinami obsypaný náhrobek najdete na místním Ciemetière de Cimiez.

Musée Matisse v luxusní čtvrti v Nice.

Domov a laboratoř umělců
Sídlo Maeght-Fondation z roku 1964 v malebné vesničce Saint -Paul de Vence je unikátní architektonický komplex skrývající výjimečnou uměleckou sbírku moderního umění. Tento "anti-Louvre" pod širým nebem, jak jej majitelé kdysi nazvali, měl představovat laboratoř umění a místo pro svobodné vyjádření spřízněných umělců. Projděte se Miróovým labyrintem s extravagantními sochami a keramikou, zahradami s Tapiesovými monumenty, kolem bazénu s Braqueovou mozaikou či zadumaných existenciálních Giacomettiho kráčejících soch a zastavte se u největšího Chagalova plátna, jaké kdy namaloval (vstupné 14 eur, www.fondationmaeght. com).

Sbírka moderního umění pod širým nebem v Saint-Paul de Vence.


Picassovy azurové obzory
Ať vyhlédnete v Antibes z okna bývalého hradu rodu Grimaldiů, stojícího na útesu nad azurovou plochou antibeského zálivu a dnes sídla Musée Picasso, pochopíte, jak se Picassovi, který tu v roce 1946 měl svůj ateliér,muselo tvořit. Jeho empatii k místu zahlédnete ve zdejších sbírkách na obrazech, které Picasso muzeu věnoval – například na slavném aktu Nu couche au lit blanc vystaveném přímo v jeho ateliéru.Celkem je tu 245 prací, včetně kolekce keramik a fresky Les Clés d’Antibes, doplněných soukromou fotodokumentací pořízenou Picassovou manželkou Jacqueline (vstupné 6 eur, www.antibesjuanlespins. com).

Musée Picasso v Antibes.
Štěpánka Strouhalová, autorka je spolupracovnice přílohy Relax LN

Najdete na Lidovky.cz